Προς το περιεχόμενο

Ozzy’s “favorite” guitarist



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά μου αρέσει ο Jake E Lee, μιας και τον ακούω/νιώθω πιο κοντά στο στυλ που μου αρέσει.

Δεν μπορώ να ξεχάσω πως χάζευα το παίξιμο του σε live (video) του ’86 με τον αντίχειρα επάνω στην ταστιέρα με την ιδιόρρυθμη κιθάρα του.

 

Ακολουθούν ο Randy Rhoades, Brad Gillis και Zakk Wylde (ο Wylde στα πρώτα album μου άρεσε μιας και ήταν πιο εκφραστικός/μελωδικός. Οι γρήγορες πεντατονικές του πλέον με κουράζουν).

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι εγώ τον Jake E. Lee ψήφισα, μου φαίνεται ο πιο "ισορροπημένος" απ'όσους είχε ο Ozzy.

 

Ο Gillis είναι απίστευτος κιθαρίστας, αλλά τον προτιμώ στους Night ranger, όσο έπαιζε στον Ozzy μου φαινόταν πως απλά βαριόταν κι έπαιζε με το τρέμολο.

 

Ο Wylde πάλι, αν και μου αρέσει, σπάει νεύρα με το εντελώς ίδιο κι απαράλλαχτο παντού παίξιμό του. Καλές οι αρμονικές αλλά βαριέσαι κάποια στιγμή.

 

Τον Rhoads ποτέ δεν τον πήγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ καθίστε να δουν το thread oi Wylde-άδες να δείτε τι έχει να γίνει.... ;D

 

Εγώ ψηφίζω Rhoads, Lee κ Wylde.... Μια χαρά είναι ο Wylde βασικά, απλά επι εποχής του γράφτηκαν πολλές μλκιες/τραγούδια απο τον Ozzy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ καθίστε να δουν το thread oi Wylde-άδες να δείτε τι έχει να γίνει.... ;D

 

Νομίζω πως ο Wylde ενώ έχει συνθετικές ικανότητες βλέπε Pride & Glory ή Book of Shadows και κάποια album από BLS, για κάποιο λόγω έχει πλέον κολλήσει με τις γρήγορες πεντατονικές...ντεν καταλαμπαίνω why.

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Randy δαγκωτο, παρ ολο που για Wylde κοβω φλεβα.

1. ΜΑΚΡΑΝ ο πιο μουσικα καταρτισμενος απ ολους οσους ειχε

2. Ειχε γραψει ΟΛΕΣ τις κομματαρες που εχουν μεινει ΟΛΕΣ

3. Παιχταρας τεραστιος, μην ξεχνατε οτι τα περισσοτερα σολο του (κέρατα μεγαλα) ειναι DOUBLE tracking, παιγμενα 2 φορες ακριβως (σχεδον)

 

Ο Jake πολυ καλος παιχτης και ο πιο υποτιμημενος απο ολους αλλα δεν φτανει με τιποτα τον Randy παρ ολα τα ακροβατιλικια του, και ο Gillis απλα ΠΟΤΕ δεν ηταν με τον Ozzy, απλα session ηταν ο ανθρωπος. Ranger μαμαει βεβαια, αλλα ΚΑΙ εκει εχει εναν Watson που δεν στεκεσαι διπλα του. Μακραν καλλιτερη στιγμη του το εξυπνοτατο σολο με τρεμολο στο Stars που τον κανει να ξεχωριζει απο ολους τους αλλους (σορυ οφτοπικ)

 

ΥΓ. Ρε παιδια, ας διορθωσει καποιος το ονομα, RHOADS τονε λενε τον ανθρωπα, οχι RHOADES

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Randy δαγκωτο, παρ ολο που για Wylde κοβω φλεβα.

1. ΜΑΚΡΑΝ ο πιο μουσικα καταρτισμενος απ ολους οσους ειχε

2. Ειχε γραψει ΟΛΕΣ τις κομματαρες που εχουν μεινει ΟΛΕΣ

3. Παιχταρας τεραστιος, μην ξεχνατε οτι τα περισσοτερα σολο του (κέρατα μεγαλα) ειναι DOUBLE tracking, παιγμενα 2 φορες ακριβως (σχεδον)

 

Ο Jake πολυ καλος παιχτης και ο πιο υποτιμημενος απο ολους αλλα δεν φτανει με τιποτα τον Randy παρ ολα τα ακροβατιλικια του, και ο Gillis απλα ΠΟΤΕ δεν ηταν με τον Ozzy, απλα session ηταν ο ανθρωπος. Ranger μαμαει βεβαια, αλλα ΚΑΙ εκει εχει εναν Watson που δεν στεκεσαι διπλα του. Μακραν καλλιτερη στιγμη του το εξυπνοτατο σολο με τρεμολο στο Stars που τον κανει να ξεχωριζει απο ολους τους αλλους (σορυ οφτοπικ)

 

+582,9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολο να διαλεξεις.

Ο καθενας μου αρεσε για τα διαφορετικα προταιρηματα του.

Εχω παραδεχτει οτι ο Ozzy ηξερε να διαλεγει κιθαριστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου