Προς το περιεχόμενο

BC RICH Gunslinger Retro


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά και γω ανάμεσα σε αυτες τις δύο ήμουν, με την jackson να κλέβει την παράσταση, ωστόσο αυτό που προβληματίζει έντονα και μένα είναι το τρέμολο της jackson. Έχω δεί κριτικές για jackson που έχουν αυτό το τρέμολο και οι απόψεις είναι μοιρασμένες. Άλλος λέει οτι δεν καταλαβαίνει τίποτα, άλλος οτι είναι για πέταμα, άλλος ότι ειναι καλο στην αρχή, αλλά μετά φθείρεται και τέτοια πράγματα. Δεν ξέρω, άκρη δεν μπορώ να βγάλω. Στην τελική θα προτιμούσα μία superstrat με μαγνήτες σαν της jackson dk2m και με τρέμολο στυλ fender στην ίδια τιμή αλλά δεν έχω δει και πολλές.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά και γω ανάμεσα σε αυτες τις δύο ήμουν, με την jackson να κλέβει την παράσταση, ωστόσο αυτό που προβληματίζει έντονα και μένα είναι το τρέμολο της jackson. Έχω δεί κριτικές για jackson που έχουν αυτό το τρέμολο και οι απόψεις είναι μοιρασμένες. Άλλος λέει οτι δεν καταλαβαίνει τίποτα, άλλος οτι είναι για πέταμα, άλλος ότι ειναι καλο στην αρχή, αλλά μετά φθείρεται και τέτοια πράγματα. Δεν ξέρω, άκρη δεν μπορώ να βγάλω. Στην τελική θα προτιμούσα μία superstrat με μαγνήτες σαν της jackson dk2m και με τρέμολο στυλ fender στην ίδια τιμή αλλά δεν έχω δει και πολλές.

 

 

Γιατι το τρεμολο της fender ειναι καλυτερο ?

Κανει μονο για ελαφρο vibrato το οποιο μπορεις να κανεις και με τα δαχτυλα σου .

Ολα τα tremolo εχουν ελαττωματα ! Μπορεις να παρεις την dikny και μετα να μπλοκαρεις το τρεμολο της ουτως ωστε να πηγαινει μονο προς τα κατω

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατι το τρεμολο της fender ειναι καλυτερο ?

Κανει μονο για ελαφρο vibrato το οποιο μπορεις να κανεις και με τα δαχτυλα σου .

 

Καλα αυτο μην το ξαναπεις......εχω 2 fender βεβαια με lock κλειδια και θα σου πω το εξης : δεν πα να χοροπηδας επανω στο τρεμολο και να κανεις ταρζανιες .....?δεν προκειται να κανουν κιχ.....και μαλιστα επειδη εχω και μια IΒΑNEZ QS 540 με παρα παρα πολυ καλο τρεμολο μπορω να σου πω οτι αντιδρουν με τον ιδιο τορπο που αντιδρα και η ibanez ......αυτη ειναι δικη μου εμεπιρια με τα τρεμολο της FENDER

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτο μην το ξαναπεις εσυ.... Μπορω να σου φερω ενα καρο κοσμο που εχει τρελα προβληματα με το συγκεκριμενο τρεμολο και εχουν σκεφτει τονους μοντες για να το διορθωσουν , χωνουν ξυλο για να μπλοκαρουν στην κοιλοτητα του τρεμολο , βαζουν tremolno και παρεμφερη , τα βιδωνουν μεχρι τερμα για να μην κουνιεται καθολου και πολλα αλλα ( για να μην μιλησω για την Jaguar... )

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτο μην το ξαναπεις εσυ.... Μπορω να σου φερω ενα καρο κοσμο που εχει τρελα προβληματα με το συγκεκριμενο τρεμολο και εχουν σκεφτει τονους μοντες για να το διορθωσουν , χωνουν ξυλο για να μπλοκαρουν στην κοιλοτητα του τρεμολο , βαζουν tremolno και παρεμφερη , τα βιδωνουν μεχρι τερμα για να μην κουνιεται καθολου και πολλα αλλα ( για να μην μιλησω για την Jaguar... )

 

Nα δοκιμασουν να το σεταρουν σωστα και να περναν τις χορδες σωστα πες τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εδώ ο τύπος μόνο δεν το ξυλώνει το τρέμολο της dk2m και δεν χάνει καθόλου στο κούρδισμα!!

 

 

Επίσης έπεσε στην αντίληψη μου ένα μοντέλο της godin, αλλά είναι λίγο πιο ακριβό απο την jackson.

 

http://www.guitar.co.uk/guitars/electric/2341-godin_velocity_electric_guitar

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω παιξει την BC Rich αλλα μια mockingbird του slash που γλυκοκοιταζα υστερα απο λιγη ερευνα καπου διαβασα οτι το original floyd που διαφημιζει δεν ειναι ακριβως original - απλα με καποιο τροπο μπορει να φερει τη λεξη original πανω του - μου εκανε πολυ εντυπωση και αν το βρω θα το ποσταρω.

 

Οσον αφορα τα τρεμολο στις τζακσον, εχω μια dk2s και μια dkmg - και οι δυο εχουν το ιδιο τρεμολο και μπορω να πω απ την εμπειρια μου οτι αν κανεις τα αυτονοητα (κλειδωσεις τα λοκ και το εχεις σεταρισμενο σχετικα καλα) δεν θα εχεις προβλημα με το ξεκουρδισμα. Ακομα και σε βιαια παιξιματα τυπου dime δεν μασαει οπως ειπε κ ο παραπανω. Εκει που υστερουν ολα τα licensed σε σχεση με τα αυθεντικα ειναι το block που συνηθως στα Licensed ειναι και σχετικα μικρο και απο υλικο που δεν συναγωνιζεται το brass (sustain και ογκος). Αλλα αυτο αλλαζει ευκολα με 30$ για οποιον θελει.

 

Αυτο που σιγουρα εχει καλυτερο το οριτζιναλ ειναι το ποσο smooth ειναι - και στην αισθηση του τρεμολο αρμ και στα fine tuners (ναι της τζακσον καποια ειναι σκληρα και ακαμπτα, καποια στριβουν ευκολα, καποια στριβουν αποτομα κτλ χωρις ομως να επηρεαζουν την αποδοση οσο παρατηρω) και απ οτι εχω ακουσει σε καποια μικροσημεια οπου βαζουν πιο ανθεκτικα υλικα ωστε να αντεχουν με τον καιρο. Κατα τα αλλα νομιζω της τζακσον ειναι απο τα καλα licensed της αγορας. Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα ενα θρεντ:

 

http://www.ultimate-guitar.com/forum/showthread.php?t=891055

 

Γενικα παντως προκειται για fr φτιαγμενο απο την Ping.

 

Ποοοοοο, ωστέ έτσι η bc rich!! Τι να πώ δεν ξέρω....Ευχαριστώ ACHIEVEIT για την προσωπική σου άποψη με το τρέμολο της jackson, γιατί μου άρεσε πολύ η κιθάρα αλλά είχα προβληματιστεί με το τρέμολο. Αφού δεν έχεις και συ κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με αυτό και στις δύο jackson σου, τότε πρέπει νά'ναι αρκετά καλό.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου