Προς το περιεχόμενο

Επιλογη καμπινας!!! βοηθεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα για 4*12 ουτε καν το σκεφτομαι

2*12 με βλεπω να καταληγω

 

εξαλου οταν ειχα δοκιμασει πρωτη φορα τον ενισχυτη μου, τον ειχα δοκιμασει σε COMBO που φοραγε 2 ηχεια και ηταν ακριβως αυτο που ηθελα.

εε οκ 4*12...attacκ,  αλλα μοοοονο για live

 

τι λέτε? τι ειναι αυτο που κανει την orange καμπινα toso ακριβη?

Τα ξύλα?

Ή και τα ηχεια? Μηπως υπαρχουν κατηγοριες διαλογων στα ηχεια?

 

Την δοκιμασα διπλα διπλα με μια framous(στα μισα λεφτα) Η οποια φοραει ιδια ηχεια με την orange αλλα δεν την πλησιαζε σε ήχο.

 

μηπως να αγορασω τα ηχεια και να φτιάξωω τα ξύλα? ???

 

πωωω αντε να δουμε

Να ηχησει το ενισχυτακι μου και στο σπιτι λεμεεεεε

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εδω παιζει το τι ηχο θες να βγαλεις.Υπαρχουν πολλες παραμετροι που καθοριζουν τον τελικο ηχο.Ηχεια,καμπινα(κατασκευη και μεγεθος),κεφαλή,ρυθμισεις στην κεφαλή,κιθαρα,μαγνητες,παιξιμο.....κτλ,κτλ,κτλ.Εχω ακουσει framus,engl,marshall,boogie....μεχρι και harley benton.Ολες προσφερουν κατι το διαφορετικο.Αναλογος στην τελικη πια ειναι πιο κοντα σε αυτο που θες και αυτο που μπορεις να βγαλεις εσυ σαν κιθαριστας με τον Α εξοπλισμο σου απο την καμπινα.Ας πουμε, με τις 2 καμπινες που λες εχω παιξει αλλα δεν μου κανουν.Με harley benton που εχω ακουσει ηχογραφηση στο σπιτι εχω τρελαθει!!!Οι boogie που ειναι πανακριβες, εκτος απο την 4χ12 την μεγαλη δεν μου κανουν.Η 2χ12 παλι της engl που ειναι πιο φτηνη μου κανει και μου παρακανει. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο να ξερεις οτι η 1x12 της Orange φτιαχνεται Κινα κ δεν ειναι τοσο καλοφτιαγμενη οσο η 2x12 της που ειναι φτιαγμενη UK.

Aν θες παντως στο ιδιο σκεπτικο, γιατι δεν παιρνεις μια Matamp 1x12? K οτι χρωμα θες θα την κανεις, κ οτι ηχειο θες θα σου βαλουν. Δες στο site τους. Εγω εχω μια 1x12 Matamp για το σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο να ξερεις οτι η 1x12 της Orange φτιαχνεται Κινα κ δεν ειναι τοσο καλοφτιαγμενη οσο η 2x12 της που ειναι φτιαγμενη UK.

 

Μπορείς να το επαληθεύσεις αυτό; Εγώ βλέπω φωτό στο δίκτυο που και τα δυο λένε "made in England". Και ούτως ή άλλως δεν είναι δα και πυρηνική φυσική η συναρμολόγηση μιας καμπίνας... από τη στιγμή που τα ξύλα είναι στιβαρά, οι ενώσεις μελετημένες και η ποιότητα ικανοποιητική, η συναρμολόγηση είναι εύκολη υπόθεση, είτε στην Κίνα, είτε στην Αγγλία. Α, και για να γυρίσω στο τόπικ, οι Orange είναι πράγματι πολύ ποιοτικές αλλά η μικρούλα 1x12 μου είχε φανεί πολύ αναιμική, ίσως λόγω μεγαφώνου. Θα την έπαιρνα και θα της έβαζα ένα αξιοπρεπές. Έχω δει λάιβ πάντως σε κλαμπ και στάδια με την στοκ 2x12 να θερίζει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το επαληθεύσεις αυτό; Εγώ βλέπω φωτό στο δίκτυο που και τα δυο λένε "made in England". Και ούτως ή άλλως δεν είναι δα και πυρηνική φυσική η συναρμολόγηση μιας καμπίνας... από τη στιγμή που τα ξύλα είναι στιβαρά, οι ενώσεις μελετημένες και η ποιότητα ικανοποιητική, η συναρμολόγηση είναι εύκολη υπόθεση, είτε στην Κίνα, είτε στην Αγγλία. Α, και για να γυρίσω στο τόπικ, οι Orange είναι πράγματι πολύ ποιοτικές αλλά η μικρούλα 1x12 μου είχε φανεί πολύ αναιμική, ίσως λόγω μεγαφώνου. Θα την έπαιρνα και θα της έβαζα ένα αξιοπρεπές. Έχω δει λάιβ πάντως σε κλαμπ και στάδια με την στοκ 2x12 να θερίζει.

 

Βασικα επειδη κ γω ενδιαφερομουν για Orange ενισχυτη κ ηταν να παρω κ γω τον Rockerverb, ειχα ψαξει παρα πολυ στο νετ κ στο φορουμ της Orange τι παιζεται κ προς τι η τοσο μεγαλη διαφορα τιμης μεταξυ της 1x12 κ της 2x12. Εκει διαβασα οτι η 1x12 δεν ειναι φτιαγμενη στο UK κ με εμπειριες απο διαφορους που χαν κ τις 2, οτι ειχε καποια μικρα ελαττωματακια εξωτερικα, πχ με τις ενωσεις των ξυλων κλπ. Γενικα η 2x12 ηταν πιο "στιβαρη". Παντως η 2x12 της Orange ειναι απο τις καλυτερες που υπαρχουν .

Μου κανει εντυπωση που χεις δει φωτο με την 1x12 που λεει made in Εngland. Ηταν 1 απο τους κυριους λογους που προτιμησα κ αυτη της matamp. Μπορει να κανω λαθος κ τωρα πια να φτιαχνονται στην Αγγλια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρηκα διαφορα λινκ απο το φορουμ που λενε οτι ειναι κινεζικια η 1χ12 κ για την ποιοτητα της, αλλα κ ενας που παρηγγειλε μια 2χ12 open back κ ηταν κι αυτη κινεζικια.

 

http://forum.orangeamps.com/viewtopic.php?t=14042&highlight=china

http://forum.orangeamps.com/viewtopic.php?t=19882&highlight=china

http://forum.orangeamps.com/viewtopic.php?t=32710&highlight=china

http://forum.orangeamps.com/viewtopic.php?t=33076&highlight=china

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή και τα ηχεια? Μηπως υπαρχουν κατηγοριες διαλογων στα ηχεια?

 

MEΓΑΦΩΝΑ,ΜΕΓΑΦΩΝΑ,ΜΕΓΑΦΩΝΑ

 

Δις ιζ εϊ σπικερ (megafono)

 

539427.jpg

 

Δις ιζ εϊ καμπινετ (ixio)

 

00058644.jpg

 

δε σπικερς αρ ινσαϊντ δε ixio

 

λαϊκ δατ:

 

Orange.jpg?t=1243177118

 

;D

 

παρε την Orange 2x12 o ενισχυτης σου θα ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ πανω σε μια 2Χ12 ,πανω σε μια 1χ12 θα δειχνει αστειος ,θα ..περισευει... ;D (για αυτο αλλωστε θα πληρωσεις και το ονομα Orange κατι παραπανω αλλα και για τη βαθυτερη καμπινα της που δινει λιγο περισσοτερο ογκο απο μια συμβατικη  2χ12 καμπινα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρηκα διαφορα λινκ απο το φορουμ που λενε οτι ειναι κινεζικια η 1χ12 κ για την ποιοτητα της, αλλα κ ενας που παρηγγειλε μια 2χ12 open back κ ηταν κι αυτη κινεζικια.

 

Πράγματι, φαίνεται ότι όλη η παραγωγή των καμπινών έχει μεταφερθεί πια στην Κίνα. Αν πας όμως στο σάιτ του Thomann θα δεις φωτό από τα όπισθεν της 1x12 και 2x12 που λένε "Made In England". Προφανώς θα είναι παλιές...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παρε την Orange 2x12 o ενισχυτης σου θα ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ πανω σε μια 2Χ12 ,πανω σε μια 1χ12 θα δειχνει αστειος ,θα ..περισευει... ;D (για αυτο αλλωστε θα πληρωσεις και το ονομα Orange κατι παραπανω αλλα και για τη βαθυτερη καμπινα της που δινει λιγο περισσοτερο ογκο απο μια συμβατικη 2χ12 καμπινα)

 

δικιο εχεις εδω

την διπλη στην τελικη την χρησιμοποιεις και για έπιπλο.

πορτοκαλί μαλιστα ;D

 

οσο για  live na eimaste ρεαλιστες,

να ειναι αρκετη η καμπινα για μαγαζια οπως ΑΝ

αλλα ακομα και σε gagarin φαση , νομιζω με τη διπλη μια χαρα θα ειναι.

 

 

 

παιδες για 4ρα δεν το σκεφτομαι καν(μεχρι να αποκτησω δικο μου στουντιακι)

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου