Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει πετάλι για "πλάτες";


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιο πετάλι το οποίο να βγάζει ήχους τύπου pad για "πλάτες" σε κομμάτια;

 

Προφανώς υπάρχει το GR-20 guitar synth της Roland, αλλά θα με ενδιέφερε κάτι πιο απλό (και οικονομικό).

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εαν έχεις κάποιο καλό sustainer και ενα EH microsynth μπορείς να βγάλεις κάποια πραγματάκια.

Το ίδιο και με ενα e-bow.

 

Απο εκεί και περα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια synth modules και να συνδέσεις τη κιθάρα σε ρόλο trigger...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλό είναι το POG.

Μόλις τώρα έγραψα αυτό για την περίσταση:

comp---->barber LTD----->POG----->phase90------>nova delay (reverse delay)  :)

 

Με ebow ίσως και κανένα reverb?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον Χαρίλαε, αλλά δεν είναι ακριβώς pad.

Αυτό που θέλω στο περίπου είναι κάτι σαν αυτό που κάνει εδώ ο David:

 

(δείτε στο 0:52")

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

(δείτε στο 0:52")

 

Αυτό είναι εύκολο  :D

Σπλιτάρει το σήμα του και το στέλνει σε δεύτερο ενισχυτή μέσα από ένα delay. Mε τo volume pedal πριν το deal, κόβει το attack από την πένα και δίνει σιγά-σιγά τη συγχορδία στο delay. Είναι πράγματι πολύ εύκολο αλλά πρέπει να ρυθμίσεις κατάλληλα το feedback στο delay έτσι ώστε να έχει σβήσει (μόνο του) μέχρι την επόμενη αλλαγή συγχορδίας.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλία, έχω μια θεωρία για το τι μπορεί να συμβαίνει στο κλιπ που παρέθεσες. Είναι τραβηγμένη αλλά κατά τη γνώμη μου πιθανή. Χίαρ γκόουζ: To σήμα της ακουστικής, μετά την ενίσχυση από preamps κλπ, διαιρείται στα δυο με splitter. To ένα είναι το dry σήμα που ακούμε ότι παίζει, και που ακούει το κοινό. Το δεύτερο πάει σε ένα πολύ γλυκό delay/echo με πολύ υψηλό feedback και ελαφρύ modulation. To πόσο ακούγεται όμως αυτό το split ρυθμίζεται από το volume pedal που έχει στο πόδι του (αν προσέξεις το σηκώνει για να ακουστεί, και μετά από λίγα δευτερόλεπτα το χαμηλώνει πάλι ΑΜΕΣΩΣ πριν παίξει καινούργια νότα και μπει κι αυτή στο echo χαλώντας το "χαλί").

 

To echo, όντας "τροφοδοτημένο" από τη νότα και ένα μόλις σκαλοπάτι πριν το self oscillation, συνεχίζει να την παίζει σιγοσβήνοντας, χωρίς όμως να λαμβάνει τις υπόλοιπες, αφού το vol. pedal κλείνει. Μετά ο Δαβίδ επαναλαμβάνει κατά βούληση...

 

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να το δοκιμάσω αλλά έχω ήδη ιδιαίτερα περίπλοκο σετάπ... μου μπήκαν πολλές ιδέες όμως! :)  

 

 

ΥΓ. Αυτά συμβαίνουν όταν κάθεσαι να γράψεις κατεβατά. Χαριλατρόνιο, θα σου στείλω αντιχαριλατρόνια και θα φτιαχτεί καμιά αντιύλη εκεί κάτω, ε?  >:( >:( ;D ;D ;D ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο-πολύ αυτό που είπε κι ο Χαρίλαος δηλαδή, αλλά εσύ το ανέλυσες κάπως περισσότερο ;)

 

Πάλι φωτιές μας άναψε ο Δαβίδ :) ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου