Προς το περιεχόμενο

πεταλάκια equalizer...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι κάνει και το equalizer του στερεοφωνικού σου: ενισχύει ή ελαττώνει την ένταση κάποιων συχνοτήτων (πρίμα, μεσαία, μπάσα).

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου. Κανείς δεν ξέρει τα πάντα και το να ρωτάς και να ψάχνεις να βρεις απαντήσεις ειναι αυτό που θα σε κάνει πιο σοφό.  ;)

Για ότι άλλο χρειαστείς να μάθεις, εδώ είμαστε, όπως και το search του forum.

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου. Κανείς δεν ξέρει τα πάντα και το να ρωτάς και να ψάχνεις να βρεις απαντήσεις ειναι αυτό που θα σε κάνει πιο σοφό.  ;)

Για ότι άλλο χρειαστείς να μάθεις, εδώ είμαστε, όπως και το search του forum.

 

 

Να συμπληρώσω (και να με διορθώσετε αν είμαι πολύ off) ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα τέτοιο πεταλάκι

- ως booster, για να στείλεις ελαφρά προ-ενισχυμένο σήμα στον ενισχυτή σου (εννοώ λίγα mV πιο ενισχυμένο από ότι output βγάζουν οι μαγνήτες της κιθάρας σου) και να πετύχεις κάποιου είδους "παραμόρφωση" (το βάζω σε quotes για να μην φανταστείς κάτι extreme)

- ή για να βγεις λίγο "μπροστά", πχ στο σόλο σου.

 

[για τέτοια χρήση, πέραν ή παράλληλα με τα ρυθμιστικά των διαφόρων συχνοτήτων, παίζεις ΚΥΡΙΩΣ με το ρυθμιστικό level]

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις, φίλε, δεν έχω κιθάρα και δεν παίζω αλλά το ψάχνω λίγο ;)...

Επειδή γράφω περισσότερο ψυχεδελική μουσική θέλω, να χρησιμοποιώ τα πεταλάκια για να παραμορφώνω ήχους και φωνές, αλλά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :)...

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να συμπληρώσω (και να με διορθώσετε αν είμαι πολύ off) ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα τέτοιο πεταλάκι

- ως booster, για να στείλεις ελαφρά προ-ενισχυμένο σήμα στον ενισχυτή σου (εννοώ λίγα mV πιο ενισχυμένο από ότι output βγάζουν οι μαγνήτες της κιθάρας σου) και να πετύχεις κάποιου είδους "παραμόρφωση" (το βάζω σε quotes για να μην φανταστείς κάτι extreme)

- ή για να βγεις λίγο "μπροστά", πχ στο σόλο σου.

 

[για τέτοια χρήση, πέραν ή παράλληλα με τα ρυθμιστικά των διαφόρων συχνοτήτων, παίζεις ΚΥΡΙΩΣ με το ρυθμιστικό level]

 

Το eq το πετάλι μου ποτέ σχεδόν δεν δούλεψε ικανοποιητικά αν το έχω πριν τον ενισχυτή.Αυτο για να βγείς μπροστά στα solo το περυχαίνεις ευκολότερα αν είναι το τελευταίο πετάλι της αλυίδας σου μιας και ενισχύει το τελικό ουσιαστικά σήμα σου ;) .Αν το βάλεις μπροστά δεν boostάρει σε ένταση τόσο όσο σε "συχνότητες" (ανακριβής ο όρος ίσως αλλά δεν μπορώ να το θέσω αλλιώς)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα παρεις ενισχυτη με 1 EQ δικαναλο θα βοηθουσε να παρεις ενα πεταλακι equaliser για να φτιαξεις 2 αυτονομα καναλια (πχ οταν ανοιγεις το drive chanel να ανοιγεις και το eq πεταλι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου