Προς το περιεχόμενο

καινουρια ακουστικη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η m-1 εχει βεργα στο μπρατσο?απο κουρδισμα και σταθεροτητα?που μπορω να την ακουσω εκτος απο λογοθετη?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εξαιρεση καποιες παλιες Martin δεν υπαρχουν ακουστικες κιθαρες χωρις βεργα στο μπρατσο.

Δεν ξερω ποιος τη φερνει στην Ελλαδα.

Νομιζω οτι ο Λογοθετης εχει μερικες.

 

Τι εννοεις με κουρδισμα και σταθεροτητα?

(αυτα οπως και το τριξιμο,η σκληραδα και η συνολικη αισθηση,δεν εχουν να κανουν με την ποιοτητα της κιθαρας αλλα κυριως με τα κλειδια ,το σετ-απ & τον τροπο που περνας τις χορδες :wink: )

Ολες οι κιθαρες που εχουν καλο σετ απ και αξιοπρεπη κλειδια με σωστα περασμενες χορδες ειναι σταθερες στο κουρδισμα.

 

TAYLOR!!!!! ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ!!

 

σιγα μην ειναι οι Taylor μονοδρομος για τις ακουστικες κιθαρες... :roll:

 

οι Taylor ειναι καλες κιθαρες & σιγουρα η εταιρεια αυτη για την τοσο μικρη της ιστορια (νομιζω ιδρυθηκε γυρω στο 1980) εχει φερει αρκετες πρωτοποριες στην κατασκευη των ακουστικων κιθαρων (με κυριοτερη την εφαρμογη της bolt on κατασκευης και στις ακουστικες κιθαρες,πραγμα που της επιτρεπει και χαμηλοτερο κοστος παραγωγης, καθως και την «ηλεκτρικη» αισθηση που εχουν οι κιθαρες της ,λογω πολυ χαμηλου set-up & λεπτου μπρατσου, πραγμα που τις κανει αρεστες στους ηλεκτρικους κιθαριστες που δεν εχουν εξοικιωση με την ακουστικη κιθαρα )

 

Ειναι καλα οργανα αλλα υπερβολικα ακριβα για αυτο που ειναι ενω αν τις συγκρινεις πλαϊ πλαϊ με αντιστοιχα πραγματικα χειροποιητα οργανα παραδοσιακα κατασκευασμενα απο αλλους κατασκευαστες (π.χ. Martin, Santa Cruz, Collings) χανουν τη μαχη στον τομεα του ΗΧΟΥ.

 

Εχω παιξει με αρκετες ακουστικες στη ζωη μου και πιστεψε με οι Taylor ειναι απλα ΚΑΛΕΣ αν θες «ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ» η «ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ» δυστυχως για την τσεπη σου πρεπει να πας εδω (δυστυχως στις ακουστικες ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ)

 

http://www.collingsguitars.com/

 

αυτες ΜΑΛΙΣΤΑ!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το κουρδισμα εννοω οτι παιρνοντας την τωρινη μου cort σεταρισμενη ,ποτε δεν ειναι σωστη στις οκταβες....και ουτε στα ακορντα.

η σι για παραδειγμα ενω ειναι σωστη οταν παιζω C-G , ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ παρα πολυ φαλτσα οταν παιξω D-A...εχω απηυδησει.....θελω να την πεταξω στο λιμανι! η να της βαλω πανι και να την στειλω κυλληνη!!! θα τη σπασω!!em.icon.evil.png

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως η κιθαρα σου εχει κατι απο τα παρακατω

 

1.κατασκευαστικο προβλημα (πολυ δυσκολο)

2.ασχημα ρυθμισμενο καβαλαρη (πιθανο)

3.ασχημα κομμενο nut (το πιθανοτερο)

 

οσες Cort εχω παιξει ηταν μια χαρα

 

(μη περιμενεις βεβαια απο καμμια ακουστικη να εχει τελεια ρυθμισμενες οκταβες αυτο δεν γινεται...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.ασχημα ρυθμισμενο καβαλαρη (πιθανο)

3.ασχημα κομμενο nut (το πιθανοτερο)

 

(μη περιμενεις βεβαια απο καμμια ακουστικη να εχει τελεια ρυθμισμενες οκταβες αυτο δεν γινεται...)

:cry:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κουραστηκα να ψαχνω να βρω τον ''μεσο ορο''κουρδισματος για να παιξω κατι και στο τελος το αποτελεσμα να ειναι μετριοτατο απο αυτη την αποψη....

αυτος ειναι και ο βασικος λογος που θελω να παρω μια καλυτερη.και υστερα βεβαιως η ποιοτητα του ηχου....

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγώ κατέληξα οτι δεν υπάρχει ευέλικτη ακουστική κιθάρα.Πραγματικά οι dreadnought παίζουν φοβερά τα ακόρντα ,έχουν ένταση και συχνοτικό πλούτο στον ήχο ,αλλά για σόλο και ειδικά στις καντίνι κατά τη γνώμη μου "μπουζουκίζουν".

 

Οι auditorium ωραίες είναι αλλά δεν έχουν τα μπάσα που περιμένεις να ακούσεις αγοράζοντας μια ακριβή ακουστική κιθάρα 8O .Συμπέρασμα (προσωπικό/κράχτε όσο θέλετε) :Πρέπει να αγοράσεις όσες κιθάρες είναι και τα είδη που θα παίζεις.Φυσικά επειδή αυτό δεν γίνεται θα συμβιβαστείς στο τι παίζεις περισσότερο.

 

Στις μάρκες τώρα.Οι Martin είναι μονόδρομος στην αμερικανιά νομίζω.Κοίτα στα clips του noiz ένα κομμάτι του fleamail (νομίζω kind) που ακούγεται μια 000xe (η οποία είναι και φτηνή νομίζω) και θα καταλάβεις.

Για τις Taylor θα συμφωνήσω με Superfunk.

Κοίτα στις αγγελίες του noiz για μια guild.Tην άκουσα και ήταν πολύ καλή

 

Σε ένα ακουστικό live των radiohead (ARTE) που έχω δει παίζουν και ο Johny και ο Thom με Lakewood.Kατέβασε το και θα πάρεις μια πολύ καλή ιδέα για τον ήχο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου