Προς το περιεχόμενο

Κιθάρες - ποσότητα αντί για ποιότητα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Ελπίζω να μην υπάρχει κάποιο σχετικό post, αλλά με αφορμή τον πρόσφατο χαμό,

που έχει δημιουργηθεί με τις Τσέχες, θα ήθελα απ'τη μια να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου (επειδή με συμφέρει) και απ'την άλλη να καταλάβω γιατί τέτοια εμμονή με αυτές τις φτηνές κιθάρες.(Evri μας έχεις ανάψει φωτιές)

  Δε μιλάω για κάποιον που δεν έχει ή δεν θέλει να διαθέσει λεφτά για κάποιο σοβαρότερο όργανο.

Απευθύνομαι κυρίως σε αυτούς που έχουν πολλές "γυναίκες" (τσέχες,κινέζες,κορεάτισες...),και που

με τα ίδια λεφτά θα έπαιρναν μία και καλή.

  Δηλ.προτιμάμε τα διάφορα σχέδια μπροστά σε ένα καλό όργανο χωρίς προβλήματα (πχ.σε τάστα και ηλεκτρικά που είναι τα πρώτα που φαίνονται).Ή θέλουμε να έχουμε από μία στο σπίτι,στη δουλειά,στο εξοχικό.

   Γιά κιθάρες μιλάμε όχι για πιάνα.    Δεν είμαι υπέρ του να τα σκάσεις έτσι για μια χαλκομανία,(έχω δεί απαράδεκτες Gibson κτλ. , για παράδειγμα, που κάνουν τα μαλλιοκεφαλά τους).Υπάρχουν όμως πολλά καλά όργανα, μάρκες ή όχι,που αξίζουν.Παρατήρησα ας πούμε στη μάζωξη,ότι κάποιες τέτοιες κιθάρες (πχ.μια ροζ strat με birdseyes και κάτι Les Paul που φέρανε κάποιοι) εκτιμήθηκαν δεόντως.

Ελπίζω να μην πέσετε να με φάτε (ειδικά ο faltsoo),απλώς θέλω να καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για μια καλή κιθάρα χρειάζονται αρκετά χρήματα, τα οποία δεν μπορούν/θέλουν να τα διαθέσουν όλοι. Κι εφόσον μια Τσέχα κάνει τη δουλειά της όπως πρέπει, για κάποιον που εμπίπτει στην προαναφερθείσα κατηγορία είναι ότι πρέπει. Όπως λέει κι ο Yameth, δεν είναι τι έχεις, είναι τι κάνεις μ'αυτό. Κι εκτός αυτού, δεν σημαίνει πάντα ότι ακριβές = καλές. Όπως είπες, ΠΑΡΑ πολλές φορές πληρώνεις το logo κι όχι την αναμενόμενη ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα αλλαζω καθε τρεις κ λιγο κιθαρες (και βεβαια κραταω αυτες που μου καθονται καλα τοσο σε ηχο οσο και σε αισθηση) γιατι ετσι εχει μεγαλυτερο ενδιαφερον το να παιζω κιθαρα,  μ αρεσει να δοκιμαζω κιθαρες και τελος, δν πιστευω οτι υπαρχει 1 μια κιθαρα που να τα κανει ολα τελεια. Αλλη ειναι για μεταλ, αλλη για μπλουζ...Στρατοκαστερακηδες μη βαρατε!! ;D ;D Και επειδη εγω ασχολουμαι μεν με μπλουζ αλλα οποτε μου την βιδωνει , θελω και το γκαζι μου, καταληγω, να μενω με το λιγοτερο 2 κιθαρες. ;)

Αρρωστια!!!

 

Φιλικα, Mike :)

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ελπίζω να μην υπάρχει κάποιο σχετικό post, αλλά με αφορμή τον πρόσφατο χαμό,

που έχει δημιουργηθεί με τις Τσέχες, θα ήθελα απ'τη μια να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου (επειδή με συμφέρει) και απ'την άλλη να καταλάβω γιατί τέτοια εμμονή με αυτές τις φτηνές κιθάρες.(Evri μας έχεις ανάψει φωτιές)

  Δε μιλάω για κάποιον που δεν έχει ή δεν θέλει να διαθέσει λεφτά για κάποιο σοβαρότερο όργανο.

Απευθύνομαι κυρίως σε αυτούς που έχουν πολλές "γυναίκες" (τσέχες,κινέζες,κορεάτισες...),και που

με τα ίδια λεφτά θα έπαιρναν μία και καλή.

  Δηλ.προτιμάμε τα διάφορα σχέδια μπροστά σε ένα καλό όργανο χωρίς προβλήματα (πχ.σε τάστα και ηλεκτρικά που είναι τα πρώτα που φαίνονται).Ή θέλουμε να έχουμε από μία στο σπίτι,στη δουλειά,στο εξοχικό.

   Γιά κιθάρες μιλάμε όχι για πιάνα.    Δεν είμαι υπέρ του να τα σκάσεις έτσι για μια χαλκομανία,(έχω δεί απαράδεκτες Gibson κτλ. , για παράδειγμα, που κάνουν τα μαλλιοκεφαλά τους).Υπάρχουν όμως πολλά καλά όργανα, μάρκες ή όχι,που αξίζουν.Παρατήρησα ας πούμε στη μάζωξη,ότι κάποιες τέτοιες κιθάρες (πχ.μια ροζ strat με birdseyes και κάτι Les Paul που φέρανε κάποιοι) εκτιμήθηκαν δεόντως.

Ελπίζω να μην πέσετε να με φάτε (ειδικά ο faltsoo),απλώς θέλω να καταλάβω.

 

Και μονο επειδη ο ΑΒ ποσταρει σπανια και επειδη εχω ξεχασει τα γυαλια ηλιου μου στα μερη του και δεν θελω να με αποφευγει (μπας και τα παρω πισω), θα του απαντησω σοβαρα  :P

 

Για μενα λοιπον ειναι κυριως πρακτικοι οι λογοι. Και ιδεολογικοι. Και οικονομικοι... Βασικα ειναι τοσοι πολλοι που δεν μπαινω καν στον κοπο να ξεκινησω να τους απαριθμω, θα κανω απλη καταγραφη και οπου βγει.... εχουμε λοιπον ....

 

- Ειμαστε δυο που βαραμε στο σπιτι, αρα θελουμε 2 ηλεκτρικες και 2 ακουστικες ταυτοχρονα. Νατες οι πρωτες 4 λοιπον

- Εχουμε και ενα εξοχικο και πως να κουβαλαμε παιδια, μπαγκαζια και κιθαρες εις τας εξοχας? Θελουμε λοιπον 2 (1 ηλεκτρικη, 1 ακουστικη) μονιμα αφημενες εκει.

- Θελουμε να πειραματιστουμε ξανα και ξανα και ξανα. Πως αλλωστε θα ξερουμε τι ειναι "ποιοτητα" οταν την συναντησουμε αν δεν εχουμε "εκπαιδευτει" με μπολικη ποσοτητα ωστε να κανουμε τις απαραιτητες reference συγκρισεις?

- Θελουμε να μην ειναι ακριβη. Οταν λεμε παιζουμε με αυτες, παιζουμε με την κυριολεκτικη εννοια του ορου. Αν ειναι να φοβομαστε να την γδαρουμε, να την αφησουμε ενα μηνα στο εξοχικο, να την δει ο ηλιος, να πεσει στα αδιστακτα χερια των πιτσιρικιων, να πεσει κατω, να της κολλησουν αυτοκολλητα μαγια η μελισσα  κλπ το μισο παιχνιδι παει στραφι. Σαν αυτα τα παιδακια με τα πανακριβα ρουχαλακια με τσακιση που δεν τα αφηνουν να παιξουν με τη λασπη μη λερωθουν. Αν εχεις πολλα ρουχα ακομα και φτηνιαρικα να ειναι παιζεις και με την λασπη και γουσταρεις.

- Θελουμε να ειναι αμεσα ανταλλαξιμη. Δεν ειναι ο σκοπος να κανουμε την προικα μας, ειναι να γινει χαβαλες και μεσω της μουσικης και μεσω των γκατζετς.

- Θελουμε να εχουμε την σωστη κιθαρα για το σωστο ειδος. Δεν ειναι οτι οι αλλες δεν μπορουν. Αν καποιος δεν μπορει ειμαστε εμεις και τα δακτυλα μας. Ειναι κυριως ψυχολογικο. Αλλιως κουτσοπαιζεις καντρι με μια τελε, αλλιως νιωθεις φορωντας καομποικο καπελο και κρατωντας μια ντεθ καβλοτρον με φλοιντ ροουζ.

- Η ηλικια. Δρα αποτρεπτικα εναντια στις ακριβες κιθαρες. Σα να ντρεπομαστε. Οπως ακριβως οταν βλεπεις καραφλο 65χρονο με καμπριο αμαξι.

- Το ταξιδι (εναλλακτικα:  "Και αν σου κατσει?" ) Ελπιζεις οτι αλλαζοντας φτηνες κιθαρες θα πετυχεις μερικα "καλα" κομματια. Φυσικα αλλαγη στην αλλαγη θα εχεις ξοδεψει πιθανως πιο πολλα απο το να παρεις μια "ακριβη" εξ αρχης. Αλλα τοτε πoια θα ηταν η πλακα?

- Μια αντιληψη "επαναστατικη" εναντια στην κατοχικη γενια των γονιων μου. Θυμαμαι τον πατερα μου που με πηγαινε για Η/Υ οταν μπηκα στην Σχολη Πληροφορικης. Ηθελε να παρουμε τον ΕΝΑ τον ΑΚΡΙΒΟ τον ΚΑΛΟ που ΘΑ ΑΝΤΕΧΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ. Οι μαμαδες που θελαν το ΑΚΡΙΒΟ το ρουχο ΤΟ ΕΠΩΝΥΜΟ το ΠΟΙΟΤΙΚΟ που θα αντεξει για παντα (ασχετο που 3 μηνες μετα ηταν off γιατι ειχαμε ψηλωσει και δεν μας εκανε/το ειχαμε σκισει/το ειχαμε καταλερωσει περαν επισκευης/ειχαμε απλα αλλαξει γουστα και προτιμουσαμε να πεθανουμε παρα να ξαναφορεσουμε αυτο το πραμα). Θελω εφημερα πραγματα, πρακτικα, χρηστικα. Κανεις και τιποτα δεν πρεπει να ζει για παντα.

- Αυτογνωσια και διαφορα συνδρομα αυτοτιμωριας. Με καποιον τροπο νιωθουμε οτι δεν μας αξιζουν οι καλες κιθαρες. Οτι αν πχ ο SRV ...  ειχε πχ κιθαρες των 1000 ευρω, παικτικα εμεις με κιθαρες των 200 ευρω ηδη υπερβαλουμε.

- Και ας μην ξεχναμε ποτε τα διαχρονικα λογια του σοφου ποιητη:

Με δυο κατοσταρικα, 

απο την Καλλιθεα.

Οσο πιο φτηνιαρικα

τοσο πιο ωραια.

Γιατι?

Γιατι?

Να ντρεπομαι επειδη γουσταρω δηλαδη?

 

Απο κει και περα, αν ευτυχισω να πετυχω την μια, την μοναδικη, που ειμαι φτιαγμενος για αυτην, το holly grail των κιθαρων, ευχρηστιας, ηχου, θα αλλαζα αμεσως τις παραπανω αντιληψεις, θα γινομουν πληρως μονογαμικος σε ενα δευτερολεπτο και θα πρεσβευα ακριβως τα αντιθετα χωρις ιχνος ντροπης.

 

Το χειροκροτημα σας.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Θελουμε να πειραματιστουμε ξανα και ξανα και ξανα. Πως αλλωστε θα ξερουμε τι ειναι "ποιοτητα" οταν την συναντησουμε αν δεν εχουμε "εκπαιδευτει" με μπολικη ποσοτητα ωστε να κανουμε τις απαραιτητες reference συγκρισεις?

Δίκαιο, σωστός, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Απλά κάποια στιγμή, κάποιοι μεγαλώνοντας βάζουν μυαλό. Άλλοι πάλι όχι. Δεν αναφέρομαι σε σένα αλλά και στους 2 μας και κυρίως τα λέω για να τα ακούω.

 

- Ειμαστε δυο που βαραμε στο σπιτι, αρα θελουμε 2 ηλεκτρικες και 2 ακουστικες ταυτοχρονα. Νατες οι πρωτες 4 λοιπον

Sorry αλλά ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ δικαιολογία. Θα μπορούσατε να βαράτε με 1+1. Αλλά (σε σένα το είπε κάποιος?) Ο βήχας και το χρήμα δεν κρύβονται(...έχουμε και εξοχικό?)

 

- Η ηλικια. Δρα αποτρεπτικα εναντια στις ακριβες κιθαρες. Σα να ντρεπομαστε. Οπως ακριβως οταν βλεπεις καραφλο 65χρονο με καμπριο αμαξι.

Ποιός το είπε? Όσο πιο καραφλός, τόσο πιο ακριβή...και δεν ντρεπόμαστε καθόλου, το λέμε επένδυση!

 

- Αυτογνωσια και διαφορα συνδρομα αυτοτιμωριας. Με καποιον τροπο νιωθουμε οτι δεν μας αξιζουν οι καλες κιθαρες.

Αυτό το έχουμε ξανασχολιάσει...μην σε πετύχω με Lacoste κακομοίρη μου

 

Απο κει και περα, αν ευτυχισω να πετυχω την μια, την μοναδικη, που ειμαι φτιαγμενος για αυτην, το holly grail των κιθαρων, ευχρηστιας, ηχου, θα αλλαζα αμεσως τις παραπανω αντιληψεις, θα γινομουν πληρως μονογαμικος σε ενα δευτερολεπτο και θα πρεσβευα ακριβως τα αντιθετα χωρις ιχνος ντροπης.

Όπως είπες θα ελπίζεις να σου κάτσει...εάν ρωτήσεις κάποιους πιο έμπειρους (δεν εννοώ εμένα, εγώ είμαι επηρεπής σε λάθη για να έχω καθαρή κρίση) θα σου πούν χίλιους λόγους γιατί αυτό δεν θα το βρείς ποτέ σε μία Τσέχα.

 

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αλλος ενας λογος.

δεν νομιζω πως θα πετυχουμε πολυ συχνα καποιον που να εχει μονο μια κιθαρα και αυτη να ειναι τσεχα.

 

πιο συχνο φαινομενο ειναι καποιος να εχει βρει τι του αρεσει, και απλα να περνα λιγο πιο ευχαριστα τον χρονο του με κατι αλλο!

 

ας πουμε, εγω, εχω μια στρατ αμερικανικη, που με καλυπτει απολυτα σε αυτο που θελω να παιξω. παρ ολα αυτα, με ψηνει παρα πολυ μια προστυχη εξπλορερ και μια ακομα πιο προστυχη φαιερμπερντ.επειδη ομως, δεν θελω να δωσω τα ποσα που χρειαζονται, μια καλη λυση ειναι οι τσεχες!!!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά μιας ακριβής κιθάρας έχει σημαντικά πλεονεκτήματα, και ένα (τουλάχιστον) μειονέκτημα:

 

Για τους περισσότερους από εμάς είναι πολύ δύσκολο να βρεθούμε στη συγκυρία που θα υπάρχει το ρευστό σε αφθονία, που οι τρέχουσες υποχρεώσεις/ανάγκες θα είναι στο minimum, και η μουσική μας δραστηριότητα θα είναι αρκούντως ανεβασμένη ώστε να ποντάρουμε ότι θα παίξουμε με το ρημάδι αντί να φεύγουμε απ'το σπίτι νύχτα και να γυρνάμε πάλι νύχτα.

 

Κατά τ'άλλα ας μην ξεχνάμε ότι η χαρά του κατσαβιδιάσματος, των αναβαθμίσεων και των παντός είδους μονταρισμάτων είναι ανεκτίμητη - τουλάχιστον για εκείνους που οι διαδικασίες αυτές έχουν κάτι να τους πουν. Τα παραπάνω δε πολύ συχνά πάνε set με την αγορά της Τσέχας/Κινέχας/Κορεάτισσας.

Από την άλλη, υπάρχουν αρκετοί ανάμεσα μας που εξαρχής βάζουν στόχο όλα τα +++ που προσφέρει η αγορά ενός άψογου οργάνου, και βεβαίως το πληρώνουν ανάλογα.

 

Καταλαβαίνω και συμμερίζομαι και τις δύο "σχολές" αλλά τείνω να καταλήξω στο ότι πρόκειται πράγματι για δύο διαφορετικές φιλοσοφίες, διακριτές, και απ'ότι βλέπω σπάνια συναντάμε συνύπαρξη και των δύο στο ίδιο κεφάλι.

Οπότε για μένα καλώς καμωμένοι και οι δύο δρόμοι προς τον καλό ήχο, το χαμηλό action, το ανπιστεύταμπλ intonation και φυσικά την εσωτερική γαλήνη. ;D

 

Τις ψυχολογικές προεκτάσεις του θέματος τις κάλυψε επαρκέστατα ο εφοδεύων (ο Evris ντε), και κοινοποιώ ότι όχι μόνο χειροκρότησα, αλλά προέβην και σε standing ovation.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχει πει ξανα νομιζω καποιος φιλος..''Μην αγοραζεται κιθαρες..αγοραστε ενισχυτες!''

 

 

Το μονο σωστο που εχει ακουστει σε αυτο το forum!!

οτι και να κανεις,εγω το κανω καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evri είσουν καταιγιστικός θα έλεγα και με υπερκάλυψες. Βέβαια διαφωνώ στο ότι είναι ίδιο πράγμα η κιθάρα με τον

υπολογιστή,αλλά κέρδισες επάξια τα γυαλιά σου.Καθώς θα έρχεσαι φέρε και την tele να της κάνουμε ένα τσέχικο φτιάξιμο

στα τάστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου