Προς το περιεχόμενο

Κιθάρες - ποσότητα αντί για ποιότητα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Α, μία μόνο κιθάρα, δύσκολο να υπάρξει. Γιατί απλά δύσκολα κανείς μας είναι τόσο κατασταλαγμένος ή τόσο μονοσήμαντος.

Μαζί σου, απόλυτα σύμφωνος

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρον ποσοτητα, μικρος ειμαι ακομα... Μια ποιοτικοτατη all-around που αγορασα (ευτυχως με την λιρα τερμα κατω) θα φυγει συντομα διοτι δεν την χαιρομαι ουτε οπως θελω ουτε οπως της αξιζει. Ορισμενα σημεια στο post ενος... value for money προφητη ;D με καλυπτουν απολυτα.

- Θελουμε να πειραματιστουμε ξανα και ξανα και ξανα. Πως αλλωστε θα ξερουμε τι ειναι "ποιοτητα" οταν την συναντησουμε αν δεν εχουμε "εκπαιδευτει" με μπολικη ποσοτητα ωστε να κανουμε τις απαραιτητες reference συγκρισεις?

 

- Θελουμε να μην ειναι ακριβη. Οταν λεμε παιζουμε με αυτες, παιζουμε με την κυριολεκτικη εννοια του ορου. Αν ειναι να φοβομαστε να την γδαρουμε, να την δει ο ηλιος, να πεσει κατω κλπ το μισο παιχνιδι παει στραφι.

 

- Θελουμε να εχουμε την σωστη κιθαρα για το σωστο ειδος. Δεν ειναι οτι οι αλλες δεν μπορουν. Αν καποιος δεν μπορει ειμαστε εμεις και τα δακτυλα μας. Ειναι κυριως ψυχολογικο.

 

- Το ταξιδι (εναλλακτικα:  "Και αν σου κατσει?" ) Ελπιζεις οτι αλλαζοντας φτηνες κιθαρες θα πετυχεις μερικα "καλα" κομματια. Φυσικα αλλαγη στην αλλαγη θα εχεις ξοδεψει πιθανως πιο πολλα απο το να παρεις μια "ακριβη" εξ αρχης. Αλλα τοτε πoια θα ηταν η πλακα?

 

- Αυτογνωσια και διαφορα συνδρομα αυτοτιμωριας. Με καποιον τροπο νιωθουμε οτι δεν μας αξιζουν οι καλες κιθαρες. Οτι αν πχ ο SRV ...  ειχε πχ κιθαρες των 1000 ευρω, παικτικα εμεις με κιθαρες των 200 ευρω ηδη υπερβαλουμε.

Βεβαια, αν καποτε εχω την οικονομικη ανεση να ΑΠΟΧΩΡΩ σε καποιο ΕΞΟΧΙΚΟ θα ειχα και 1-2 ακριβες  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μιας και ειμαι ο κατοχος της strat που προανεφερες,εχω να σου πω  οτι κι εγω ειμαι χτυπημενος  

 

 Chord κατ'αρχήν συγχαρητήρια γιά το παίξιμό σου.Στη μάζωξη που σε άκουσα για λίγο, μου ακούστηκες πολύ παίχτης και αυτό είναι

που έχει σημασία πανω απ'όλα.

Δεύτερον άν δεν είχαμε την αρρώστια δε θα μιλάγαμε τώρα εδώ.  Κι εγώ αν δεν έφτιαχνα, πιθανότατα να είχα ρημάξει την τσέπη μου

(ήδη το έχω κάνει με ενισχυτοπέταλα).Δεν ξέρω κι εγώ αν κάνεις καλά, αλλά μια ζωή την έχουμε.Είμαι σαφώς υπέρ αυτής της σχολής

(ούτε και εμένα μου περισσεύουν).Άν ήταν να πάρω φτηνή κιθάρα πάντως,σαφώς δεν θα την παράγγελνα απο Θωμάδες

χωρίς να τη δοκιμάσω ενδελεχώς.Ας έδινα και κάτι παραπάνω στο όποιο μαγαζί.

Vagtanplan χαίρομαι που είδες το φώς όλοι οι υπόλοιποι      Touch the screen!  Touch the screen!!!!!!!

                                                                               

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια παντα ηθελα να παρω μια κιθαρα σκαφος.....ειναι ποιοτικη ή ποσοτικη αγορα ???? χεχεχεχε

 

guitar_boat2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια παντα ηθελα να παρω μια κιθαρα σκαφος.....ειναι ποιοτικη ή ποσοτικη αγορα ????

Aυτή δεν κάνει για μας που έχουμε θάλασσες, είναι για τους ξενέρωτους τους ξένους που έχουν λίμνες

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry που θα ειμαι λιγο "απολυτος" * , αλλα ολα οσα χρειαζεται καποιος ειναι μια κιθαρα stratocaster με τρια pickguard :

s-s-s

h-s-s

h-s-h

 

αντε και μια δευτερη για πειραματισμους ,

(ξυσιματα , relicing , βαψιματα , σκαψιμο , "αλλαξομαγνητιες" , αλλαξοτρεμολιες κλπκλπκλπ)

 

 

 

 

 

*

απο το ΄99 μεχρι σημερα εχω αλλαξει πολλα μηχανηματα και οργανα συνολικης αξιας 26.678 €

και επειδη εχω "μπει μεσα" και καποια στιγμη εβαλα μυαλο (.... ;D ;D ;D 8) 8) 8)...εδω γελαμε....) ,

παρατηρησα οτι παντα "γυριζα" στην στρατο καρφωμενη στον mark 3 .

 

προσπαθω να μην σκεφτομαι τι θα εκανα τα υπολοιπα χρηματα αν τα ειχα τωρα.... :-X :-X :-X

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry που θα ειμαι λιγο "απολυτος" * , αλλα ολα οσα χρειαζεται καποιος ειναι μια κιθαρα stratocaster με τρια pickguard :

s-s-s

h-s-s

h-s-h

Εγώ πάλι νομίζω ότι χρειάζεσαι τουλάχιστον 4

1) Μία (πρόσεχε εγώ δεν λέω Stratocaster), με 3 μονούς

2) Μία (πρόσεχε εγώ δεν λέω Gibson), με 2 διπλούς

3) Μια ακουστική (oποιαδήποτε, αρκεί να έχει Fishman Blend!!!)

4) ...και μια οτιδήποτε για το Gr20!!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε και μια δευτερη για πειραματισμους ,

(ξυσιματα , relicing , βαψιματα , σκαψιμο , "αλλαξομαγνητιες" , αλλαξοτρεμολιες κλπκλπκλπ)

Aυτό δεν ισχύει, για έλα βάλε στη Stratocaster Steinberger Tremolo....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου