Προς το περιεχόμενο

καλυτερη συνδεση για τα monitor στο pc????


skaios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!!!

 Ειμαι ο Κωστας καινουριος στο forum κ εχω μια απορια, εχω συνδεσει στο pc μου 2 ηχεια monitor Fostex PM0.4 μ' ενα 5μετρο καλωδιο stereo jack to rca L/R. [να σημειωσω οτι δεν εχω ξεχωριστη καρτα ηχου,εχω onboard της motherboard με εξοδους 3.5mm jack,SPDIF,optical,]

  Υπαρχει περιπτωση αν χρησιμοποιησω καποια αλλη συνδεσμολογια να εχω καλυτερο αποτελεσμα;

σκεφτομουν απο στερεοφωνικο καρφι σε μεγαλο καρφι (jack 3,5 to trs)

ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προτείνουμε, τίποτα απολύτως! Από την στιγμή που παίρνεις από την on board με μικρό stereo jack, είτε rca είτε καρφιά τα κάνεις, το ίδιο είναι. Και ότι άλλο καλώδιο / βύσμα βάλεις και σε όποια άλλη έξοδο, το ίδιο είναι. Διασφάλισε μόνο ότι το καλώδιο είναι εντάξει, τα ηχεία δουλεύουν σωστά left/right στις ίδιες ρυθμίσεις και ίδιες εντάσεις και μόνο αν έπαιρνες από την spdif με οπτική ίνα ή coaxial (ότι έχει τέλος πάντων), θα μπορούσες να κάνεις κάτι καλύτερο, αλλά για εκεί θέλεις μετατροπέα, γιατί τα monitor σου, δεν έχουν ψηφιακή είσοδο. Έχουν?

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις φύσημα η βόμβο στα ηχεία, δοκίμασε, να αλλάξεις ποιότητα καλωδίου και να το μικρύνεις στην ελάχιστη δυνατή απόσταση υπολογιστή-ηχεία. Επίσης, θα βάλεις την ένταση της κάρτας ήχου από τον υπολογιστή στο full και αφού βάλεις ένα καλογραμένο δυνατό σαματατζήδηκο κομμάτι να παίζει, θα ανοίξεις την ένταση στα ηχεία μέχρι εκεί που "αντέχουν" το πιό δυνατά καλά, χωρίς προβλήματα και παραμορφώσεις. Μετά μπορείς να χαμηλώσεις από την κάρτα ήχου ή τον player ή το πρόγραμμα, σε λογικές εντάσεις. Αν συνεχίσεις να έχεις θόρυβο ή βόμβο, το πρόβλημα θα πάει αλλού, αλλά τουλάχιστον αυτά (καλώδια / ηχεία) θα είναι εντάξει.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι τα ηχεια δεν εχουν ψηφιακη εισοδο, εχουν trs & rca,

απλως αναρωτιεμαι αν χρησιμοποιοωντας trs ελαχιστοποιηθει ο ''θορυβος''

 

αν δεν κάνω μεγάλο λάθος και το mini jack που έχεις TRS είναι, απλά 1/8" αντί για 1/4"

 

TRS = Tip Ring Send, δηλαδή τρία σήματα, αριστερό, δεξί και ουδέτερο, αυτό ακριβώς έχει και το Mini jack, απλα είναι πιο μικρό

 

αν έχεις θόρυβο θες σε πρώτη φάση καλύτερο καλώδιο και σε δεύτερη φάση καλύτερη κάρτα ήχου

 

τελικά μάλλον έχω δίκιο για το καλώδιο

 

http://en.wikipedia.org/wiki/TRS_connector

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!

 

Εχω αρκετα καλο καλωδιο το ειχα πληρωσει περιπου 20€, απλως επειδη ειμαι πολυ ψειρας οταν βαζω τερμα τα ηχεια κ την ενταση απο το  volume control χωρις να παιζει κατι ακουω ενα μικρο θορυβο ''ψιθυρισμα'' κ αναρωτιομουν αν αυτο ελλατωνοταν με TRS καλωδιο λογω της γειωσης που εχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TRS = Tip Ring Send,

 

....

 

http://en.wikipedia.org/wiki/TRS_connector

 

Εγώ το ξέρω σαν Tip Ring Sleeve. Στο link που έβαλες έτσι το έχει.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... οταν βαζω τερμα τα ηχεια κ την ενταση απο το  volume control χωρις να παιζει κατι ακουω ενα μικρο θορυβο ''ψιθυρισμα'' ...

 

 

Λογικό είναι αυτό. Μην ανησυχείς  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου