Προς το περιεχόμενο

Dj and electronic music producer


Psy-Alen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, θα αρχισω σε λιγο καιρο μουσικη τεχνολογια στο τμημα Electronic music production για PsyTrance και εχω την εξης απορια, αν τα καταφερω με το καλο και κανω κατι επαγγελματικα και λεμε τωρα να παιξω ζωντανα σε ενα φεστιβαλ/κλαμπ πρεπει να εχω και τις γνωσεις ενος DJ? σας παρακαλω να μου λυσεται αυτην την απορια γιατι δεν εχω ιδεα..Ευχαριστω εκ των προτερων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ κοίτα... Στην Ελλάδα Dj θεωρείται και ο Μητσάρας παίζει μουσική στο κλαμπάκι της γειτονιάς και απλά αλλάζει CD... Αν εννοείς αυτό γνώσεις DJ τότε ΟΧΙ δεν θα χρειαστεί να τις έχεις γιατί τις έχεις ήδη... Αν από την άλλη θεωρούμε γνώσεις DJ της γνώσεις του Shadow, Skrillex, Tiesto κλπ τότε ΝΑΙ... Βασικά ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να τις έχεις... ;) Το να κάνεις ΖΩΝΤΑΝΑ DJing/Mixing/Producing είναι από τα πιο δύσκολα πράματα που έχω συναντήσει μπροστά μου... Δεν είναι απλά έβαλα 2-3 cd's και τέλειωσε η δουλειά... Ίσως χρειαστεί να κάνεις και live looping... Επίσης (αν μιλάμε για club) πρέπει να ξέρεις να φτιάχνεις και τον ήχο σου ώστε να μην μπουκώνει κλπ... Και αν είσαι και oldschool (όπως εγώ πχ) ΠΑΡΕ ΒΙΝΥΛΙΑ!!! ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε μου, δεν ειμαι της παλιας σχολης δυστυχως ή ευτυχως. για παραδειγμα να σου πω astrix ή U-reckec αν εχεις ακουστα αυτοι εχουν γνωσεις DJ ή απλα γραφουν την μουσικη τους και υστερα την παιζουν σε φεστιβαλ/κλαμπ εκει θελω να καταληξω γιατι να ξερω για εναν που γραφει ηλεκτρονικη μουσικη αν ειναι αναγκαιο να εχει γνωσεις Dj?Ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...για εναν που γραφει ηλεκτρονικη μουσικη αν ειναι αναγκαιο να εχει γνωσεις Dj?

Οχι, δεν ειναι αναγκαιο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε μου, δεν ειμαι της παλιας σχολης δυστυχως ή ευτυχως. για παραδειγμα να σου πω astrix ή U-reckec αν εχεις ακουστα αυτοι εχουν γνωσεις DJ ή απλα γραφουν την μουσικη τους και υστερα την παιζουν σε φεστιβαλ/κλαμπ εκει θελω να καταληξω γιατι να ξερω για εναν που γραφει ηλεκτρονικη μουσικη αν ειναι αναγκαιο να εχει γνωσεις Dj?Ευχαριστω και παλι

Το μόνο δύσκολο λοιπόν σε αυτό είναι ότι πρέπει να φτιάξεις το σετ σου ώστε τα bpm και οι τόνοι να ταιριάζουν ώστε να είναι nonstop η μουσική... Σε αυτό χρειάζεται εξάσκηση αλλά όχι και άπειρες γνώσεις... Αφού δεν θα χρησιμοποιήσεις κομμάτια άλλων τότε η δουλειά είναι πολύ λιγότερη ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ παιδια και με συγχωρειται αν γινομαι κουραστικος, για να καταλαβεται τι εννοω

δειτε λιγο το βιντεο σας παρακαλω να μου πει καποιος εμπειρος αμα αυτα που κανει ο τυπος χρειαζονται γνωσεις DJ. σας ευχαριστω και παλι..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

ναι ρε φιλος χριαζετε να χερεις τα παιονιρια και καπιο προγραμα που σου αρεσει να μιχαρεισ τιν μουσικι που θα φτιαχνεισ αλλα αν ενασ αρχαριοσ χριαζετε για να μαθει 5 χρονια να κανει μια παραγογη να μαθεισ το συνθ και το νταου να πεζεισ σετ μαθαινεισ σε λιγοτερο απο ενα χρονο ειναι εθκολο απλα πρεπει καπιοσ να σου διξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε αυτά που κάνει ο τύπος δεν είναι και τίποτα.

Τώρα πλεον με ένα λάπτοπ και λίγες γνώσεις παραγωγής μπορείς να κάνεις τα πάντα.

Στο λάπτοπ παίζει πρόγραμμα για dj (υπάρχουν πολλά, δες το tractor).

 

Από εκεί και πέρα και στο στυλ που θες να παίξεις να ξέρεις ότι είναι εντελώς ξεπερασμένο ως είδος. Φυσικά και αν γουστάρεις πολύ θα πρέπει να πειραματιστείς και λίγο παραπάνω με νέους ήχους και beat ώστε να βρεις κάτι νέο και ενδιαφέρον.

 

Θέλει αγάπη και χρόνο, να ασχοληθείς και να μάθεις να μιξάρεις κομμάτια. Να μάθεις να χειρίζεσαι μια κονσόλα ή ένα πρόγραμμα. Κι αφού θα μάθεις παραγωγή (που είναι και το πιο δύσκολο) τότε θα είσαι ένας ολοκληρωμένος παραγωγός/dj. Πλέον η ηλεκτρονική σκηνή έχει ανέβει πολλές κατηγορίες και δεν αρκεί "απλά να βάζεις cd στη σειρά". Θα πρέπει να αυτοσχεδιάζεις και να μιξάρεις κομμάτια με δικά σου beat και ήχους. Αλλά έτσι το νοιώθεις και πιο δικό σου το πράγμα.

 

Καλό ξεκίνημα. ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

astrix ή U-reckec αν εχεις ακουστα αυτοι εχουν γνωσεις DJ ή απλα γραφουν την μουσικη τους και υστερα την παιζουν σε φεστιβαλ/κλαμπ

Αν δεις ποτε αυτους τους τυπους η αλλους αντιστοιχους live θα καταλαβεις οτι ναι,γνωριζουν και μιλουν στις κονσολες και τις pioneer,ειναι η δουλεια τους,ειναι Ισραηλητες(κολυμπουν στα λεφτα) δεν εχουν δουλεψει ποτε τους και καιγονται ολη μερα σε αυτα.Λογικο ειναι να τα μαθουν.

Απο την αλλη,τον δημιουργο της pioneer/traktor/... να παρεις σαν παραδειγμα,αν δεν εχει φαντασια και γενικοτερα μια καλλιτεχνικη ταση ετσι ωστε να παιξει κατι με τετοιο τροπο ωστε να αρεσει,δεν προκειται να κανει τιποτα...Το παν ειναι η δημιουργικοτητα και η αγαπη οπως αναφερθηκε πιο πανω,το πιονιρια και τα αλλα διαολια ειναι το μεσον.

Ξεκινα με οτι εχεις,και θα καταλαβεις πως πρεπει να λειτουργησει κατι ή αν θες κατι περισσοτερο ετσι ωστε να ακουστει αυτο που εχεις υποψιν σου.Και οτι χρειαστει να μαθεις θα το μαθεις και μονος σου στην αναγκη,οπως εχουν κανει οι περισσοτεροι,αν εχεις και καποιον να σου δειξει τα αρχικα να παρεις φορα ακομα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου