Προς το περιεχόμενο

Αποριες για Whammy 4 και Holy grail...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους...

 

Πηρα σημερα απο εναν φιλο δυο πεταλακια :

- Whammy 4

- Holy grail reverb

 

Εχω καποιες αποριες :

α) το holy grail ειναι το παλιο (1η εκδοση) , μεγαλο , που θελει 500mA ... δλδ θελει περισσοτερα mA απο τα περισσοτερα πεταλακια , αρα με ενα απλο one spot πχ θα λειτουργησει η λογο των mA μπορει να καει κανενα τροφοδοτικο?

 

β) μου ανεφερε ο φιλος οτι τα whammy (ολες οι generation) εχουν ενα θεματακι. Σε υπερτασεις/πτωσεις τασης ξερυθμιζοντε οποτε πρεπει να γινεται ενα 'hard reset' για να καλιμπραρωντε ξανα. Ισχυει κατι τετοιο η ειναι καποιο bug καποιου συγκεκριμενου μοντελου?

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) το holy grail ειναι το παλιο (1η εκδοση) , μεγαλο , που θελει 500mA ... δλδ θελει περισσοτερα mA απο τα περισσοτερα πεταλακια , αρα με ενα απλο one spot πχ θα λειτουργησει η λογο των mA μπορει να καει κανενα τροφοδοτικο?

 

Το one spot δινει αν θυμαμαι καλα μεχρι 1700 mA. Θα εισαι μια χαρα. Δε θυμαμαι ομως τι βισμα παιρνει το HG. Πιθανον να χρειαστεις ανταπτορακι (περιεχεται μεσα στο πακετο one spot). Νομιζω οτι παιρνει βισμα rat type. Μπορει να κανω και λαθος.

Για το β), δεν γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το (α) δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα να κάψεις κάτι. Στην περίπτωση που τα πεταλάκια σου απαιτούν μεγαλύτερη τροφοδοσία, από αυτή που θα παρέχει το one-spot, απλά θα πηγαίνει "λιγότερο" ρεύμα σε αυτά (σαν να τα έχεις με τελειωμένη μπαταρία).

 

Σχετικά με το (β) δε μπορώ να σε βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το (α) δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα να κάψεις κάτι. Στην περίπτωση που τα πεταλάκια σου απαιτούν μεγαλύτερη τροφοδοσία, από αυτή που θα παρέχει το one-spot, απλά θα πηγαίνει "λιγότερο" ρεύμα σε αυτά (σαν να τα έχεις με τελειωμένη μπαταρία).

Οχι ακριβως. Αν το πεταλι τραβαει περισσοτερα mA απο οσα μπορει να δωσει το τροφοδοτικο, τοτε υπαρχει σοβαρη περιπτωση να καει το τροφοδοτικο. Anyway, με το one spot δεν υπαρχει τετοιος κινδυνος, γιατι 1700mA ειναι παρα πολλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πεταλι τραβαει περισσοτερα mA απο οσα μπορει να δωσει το τροφοδοτικο, τοτε υπαρχει σοβαρη περιπτωση να καει το τροφοδοτικο.

 

Έφτιαξα ένα τροφοδοτικό (των 1000mA) σε έναν ηλεκτρονικό και με διαβεβαίωσε ότι κάτι τέτοιο δε μπορεί να συμβεί.

 

Μου είπε, επί λέξει, μάλιστα, αυτό που έγραψα περί τελειωμένης μπαταρίας.

 

Επειδή, ωστόσο, δεν είμαι και 100% σίγουρος ότι δε μου έλεγε μπαρούφες, είναι προτιμότερο ο ΟΡ να ακολουθήσει τα γραφόμενα του Gianniss.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξα ένα τροφοδοτικό (των 1000mA) σε έναν ηλεκτρονικό και με διαβεβαίωσε ότι κάτι τέτοιο δε μπορεί να συμβεί.

 

Μου είπε, επί λέξει, μάλιστα, αυτό που έγραψα περί τελειωμένης μπαταρίας.

Μαλλον μιλουσε για volt.

Χονδρικα και μπακαλιστικα:

1)Χρησιμοποιεις τροφοδοτικο με περισσοτερα απο τα απαιτουμενα volt -->καις το πεταλι.

2)Χρησιμοποιεις τροφοδοτικο με λιγοτερα απο τα απαιτουμενα volt-->υπολειτουργει το πεταλι.

3)Χρησιμοποιεις τροφοδοτικο με περισσοτερα απο τα απαιτουμενα ampere-->εισαι μια χαρα(το πεταλι τραβαει οσα χρειαζεται).

4)Χρησιμοποιεις τροφοδοτικο με λιγοτερα απο τα απαιτουμενα ampere--> καις τροφοδοτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν κάνω λάθος, το whammy 4 χρειάζεται AC τροφοδοσία. Πρόσεξε το πριν το συνδέσεις με το one spot.

 

Σε ευχαριστω για την παρατηρηση :) ... δεν υπαρχει ομως φοβος γιατι πηρα μαζι και το τροφοδοτικο του. :)

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου