Προς το περιεχόμενο

καλυτερη συνδεση για τα monitor στο pc????


skaios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

trs > rca ...εχω τωρα

ρωταω μηπως ειναι καλυτερα να δοκιμασω

trs > trs

Δεν μπορείς να έχεις TRS, εκτός και αν δώσεις σήμα στο κάθε ηχείο απο διαφορετική έξοδο. Το σήμα TRS που θα πάρει το ηχείο πρέπει να έχει τη δική έξοδο απ'τον υπολογιστή και όχι διαμοιρασμένη, στην περίπτωση που μοιράσεις το σήμα απο μία έξοδο θα έχεις απώλειες και θόρυβο.

Επίσης το θέμα με το θόρυβο στις on-board έχει να κάνει και με τα ηλεκτροστατικά σήματα που περνάνε απ'τη μητρική.

Για να εξαλείψεις κάθε θόρυβο σ'αυτό το επίπεδο θέλεις ένα hum canceler όπως αυτό

http://www.thomann.de/gr/behringer_microhd_hd400.htm *

Η άλλη λύση είναι να δεις αν μέσα απ'τις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου μπορείς να αλλάξεις κάποια άλλη έξοδο σαν δεύτερη, αλλά αυτό έχει να κάνει με το motherboard και την on-board κάρτα ήχου που έχει πάνω.

 

*Το συγκεκριμένο έχει δοκιμαστεί σε πολλά studio monitor και δουλεύει πάρα πολύ καλά, ζωντανό παράδειγμα ο συμφορουμίτης Playloud και τα πολύ ωραία Tascam του, οπου είχε το ίδιο πρόβλημα μέχρι που το χρησημοποίησε.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χμμ αρκετα ενδιαφερον αυτο!!!!

για δωσε λιγες παραπανω λεπτομεριες, τι ακριβως κανει ακριβως, πως συνδεεται, και που το βρισκω;;;

 

η onboard καρτα ηχου με καλυπτει (24 bit - 192kHz) πιστευεις με καποια αλλη καρτα ηχου θα ακουσω διαφορά;;; κ ποια μου προτεινεις;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....

η onboard καρτα ηχου με καλυπτει (24 bit - 192kHz) πιστευεις με καποια αλλη καρτα ηχου θα ακουσω διαφορά;;; κ ποια μου προτεινεις;;;

 

Κι εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι η Onboard κάρτα σου ...  :(

(Εφόσον βέβαια το καλώδιο και ο αντάπτορας που χρησιμοποιείς είναι ΟΚ όπως λες)

 

Πολύ λίγες Onboard κάρτες καλύπτουν  24 bit - 192kHz (μάλλον μόνο η ALC888 της Realtec) αλλά τα χαρακτηριστικά της δεν μου ενέπνευσαν εμπιστοσύνη ... (7.1 κανάλια, πολλά μπλιμπλίκια (AEC. BF, NS), και μόλις 97dB SNR στα 192 kHz ... χμμμ  ::) κάτι δεν μου πάει καλά ... )

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, άρχισε με την κάρτα σου ... Βάλε ότι πιο νέο σε driver βρεις, απενεργοποίησε όοοοοοολα τα μπλιμπλίκια, και ξανακάνε τα test σου ... και αν δεν βελτιωθεί τίποτα τότε σκέψου μια νέα, καλύτερη κάρτα ...

 

/nEwBiE  8)

 

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης στην περίτωση που έχεις windows ψάξε στα menu του ήχου και κάνε mute κάτι μ***κίες του στυλ:

aux in, phono in,cd in κτλ....αν ήτανε  ενεργοποιημένα και τα mut-άρεις αποκλείεται να μην ακουσεις διαφορά 8)

επίσης το line in αν δε το χρησιμοποιείς κλείστο ή άστο χαμηλωμένο στο 1-5%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια άλλη λύση είναι να αγοράσεις ισχυρότερα μόνιτορ ώστε

 

- να μην χρειαστεί ποτέ να τα τερματίσεις οπότε δεν θα υπάρχει και θόρυβος

- να μην τα καταπονείς έχοντάς τα συχνά στο τέρμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια άλλη λύση είναι να αγοράσεις ισχυρότερα μόνιτορ ώστε

 

- να μην χρειαστεί ποτέ να τα τερματίσεις οπότε δεν θα υπάρχει και θόρυβος

- να μην τα καταπονείς έχοντάς τα συχνά στο τέρμα

 

οφειλω να ομολογησω πως αυτη δεν ειναι λυση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόσύνδεσε τα καλώδια από τα ηχεία σου, άστα σκέτα χωρίς σήμα. Άνοιξε την ένταση τους στην μέση ή στο τέρμα. Ακούς φύσημα από την κόρνα? Ναι ακούς! Και φυσικά θα ακούς γιατί είναι ενεργά, περιέχουν ενισχυτή, ρεύματα κτλ. Γι αυτό το φύσημα ΔΕΝ μπορείς να κάνεις κάτι. Είναι αυτοφυές... Εκτός κι αν παρέμβεις στα ηλεκτρικά του σπιτιού. Βάλε τώρα τα καλώδια ήχου στα ηχεία. Άνοιξε τέρμα την ένταση από την κάρτα ήχου, αλλά μην βάλεις να παίζει τίποτε. ΠΟΣΟ αυξήθηκε το φύσημα από την προηγούμενη περίπτωση? Αυτή είναι η προβληματική διαφορά στα φύσημα, που σε ενδιαφέρει. Και από αυτό θα εκτιμήσεις την ποιότητα της κάρτας ή της σύνδεσης. Η καλύτερη ρύθμιση για ποιότητα θορύβου / σήματος σε ενεργά ηχεία, είναι τέρμα η ένταση από την κάρτα και τον player και άνοιγμα έντασης από τα ενεργά ηχεία μέχρι εκεί που μας είναι αρκετό.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

188508.jpg

 

Στα 2 input βάζεις το καλώδιο που έρχεται απ'τον υπολογιστή (αν είναι ανάγκη κάνεις τα RCA σε 1/4 με ανταπτοράκι) και απο τα output πας στα ηχεία.

 

Δεν χρειάζεται ρεύμα, ούτε μπαταρία, αφού το όλο concept βασίζεται σε audio transformers 1:1 και αυτό είναι αρκετό για να μειωθούν κατά 90-95% οι όποιοι θόρυβοι, αλλά και για να αποφύγεις παράσιτα απο τη motherboard (cpu, ανεμηστηράκια κλπ).

 

Και κάτι άλλο, αν έχεις πρίζες με ρεύμα κοντά στα μόνιτορ ή αν αυτά είναι κοντά στο tower, απομάκρυνέ τα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου