Προς το περιεχόμενο

καινουρια ακουστικη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα απο 4 χρονια με μια μεσαιας τιμης ηλεκτροακουστικη cort , ηρθε ο καιρος να παρω μια σοβαρη ακουστικη.δεν με ενδιαφερει καθολου το πιεζοηλεκτρικο συστημα ωστε να παιξω βυσματωμενος,με ενδιαφερει να αμερικανιζει ο ηχος της και να σκαει χωρις να τριζει ομως αλλα και πρωτιστως να μην φαλτσαρει!!!

 

εχω απηυδησει με αυτη που ειχα μεχρι τωρα!δοκιμασα πρασφατα μια lakewood , δεν θυμαμαι μοντελο αλλα με το πρωτο ακκορντο απογειωθηκα κυριολεκτικα!

 

η κιθαρα αυτη που χρειαζομαι θα χρησιμοποιειται unplugged σε μια παραδοσιακη παρεα που θα παιζει επτανησιακη μουσικη σε θεατρα διαφορων νομων και χωρων συνοδευοντας 4-5 μαντολινα.

στο σπιτι μου θα χρησιμοποιειται για κομματια τυου ballad/rock/meola/αντωνη βαρδη.αυτα μ αρεσουν τι να κανω!!!! 8)

 

τα χρηματα που εχω να διαθεσω ειναι απο 1000 - 2000 ευρω.

προτασεις?????

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lakewood αλλα ΒΕΒΑΙΑ οχι απο το Λογοθετη...

κοιτα στο Θωμα θα εχει σιγουρα την ιδια κιθαρα στη μιση τιμη

&

εγω τη δικια μου την πηρα 1000 ευρω & ειναι απο τις καλυτερες που εχω παιξει ποτε...&&

 

 

ειναι η αριστερη

 

71663824b79628dd1d7781ca5f3e4f0709f384c09b436ef06cdc68ca.jpg

 

lakewood m-1 (κανει περιπου 1500 ευρω τωρα)

 

με 2000 ευρω βεβαια παιρνεις και πολλες Martin με κορυφαια την 000-28... η την d 28

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το budget που μας αναφέρεις, το μόνο σου πρόβλημα θα είναι ο χρόνος που θα χρειαστείς για να ρίξεις ένα αυτί σε όλα τα παραδοσιακά "θηρία" του χώρου. Και Martin, και Taylor, και Guild, και αρκετές Ovation ασφαλώς αν σου αρέσουν.

 

Be cool, σ'αυτά τα λεφτά δεν γίνεται να πάρεις κάτι που να μην παίζει σαν πιάνο με ουρά...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Msrtin d28 χρησιμοποιεί και ο Paul McCartney,σύμφωνα με συνένταυξή του στο Guitarist.

 

Όχι πως αυτό λέει κάτι,αλλά είπα να κάνω μια επίδειξη άχρηστων γνώσεων... :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Taylor έχει ο Διαμαντόπουλος.Αλλά μην κοιτάξεις ταμπελάκια με τιμές.Για τα λοιπά δεν γνωρίζω...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

επανερχομαι δριμυτερος με το θεμα αυτο και μερικες ερωτησουλες!

1)lakewood-martin-guild-taylor :σε τι σειρα προτιμησης&θα τοποθετουσατε τις 4 εταιριες απο πλευρας ηχου , συμφωνα με αυτα που αναφερω στην αρχη αυτου του ποστ?

2)ειδα ενα σωρο σχηματα του body της ακουστικης στις σελιδες των προαναφερθεντων εταιριων και θα ηθελα να μου πειτε τι ηχο ''βγαζει'' το καθε σωμα em.icon.shy.png& δηλαδη τι διαφορα εχει&π.χ. το jumbo απο το grand auditorium...

3)το θεμα του cutaway : κοβει μπασσες συχνοτητες η οχι?κοβει ενταση?

ουφ....διαφωτιστε με please......&

&

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανερχομαι δριμυτερος με το θεμα αυτο και μερικες ερωτησουλες!

1)lakewood-martin-guild-taylor :σε τι σειρα προτιμησης&θα τοποθετουσατε τις 4 εταιριες απο πλευρας ηχου ' date=' συμφωνα με αυτα που αναφερω στην αρχη αυτου του ποστ?

2)ειδα ενα σωρο σχηματα του body της ακουστικης στις σελιδες των προαναφερθεντων εταιριων και θα ηθελα να μου πειτε τι ηχο ''βγαζει'' το καθε σωμα em.icon.shy.png& δηλαδη τι διαφορα εχει&π.χ. το jumbo απο το grand auditorium...

3)το θεμα του cutaway : κοβει μπασσες συχνοτητες η οχι?κοβει ενταση?

ουφ....διαφωτιστε με please......&

&

[/quote']

 

1.δεν νομιζω καποια απο αυτες που αναφερεις να ειναι καλυτερη απο την αλλη,ειναι θεμα γουστου & βεβαια & διαφορετικων μοντελλων της καθεμιας.Αυτο που σιγουρα ισχυει ειναι οτι οι φθηνοτερες απο αυτες που αναφερεις (Lakewood,Guild) δεν εχουν ΤΙΠΟΤΑ να ζηλεψουν απο τις αλλες δυο ακριβοτερες.

Προσωπικα εχουν περασει απο τα χερια μου κιθαρες & απο τις 4 εταιριες και η LAKEWOOD ειναι η καλυτερη απο ολες ειδικα αν σκεφτεις την σχεση τιμης/αποδοσης,τελευταια μου επιλογη θα ηταν παντως η Taylor (καλα φτιαγμενες κιθαρες αλλα εντελως αψυχες ρε παιδι μου!σε καποιους ομως η κλινικη τους αισθηση & ο μαζεμενος ηχος τους μπορει να αρεσει πολυ...)

 

2.κανε ενα google για να δεις τι παιζει.

Το πιο ευελικτο σχημα ακουστικης κιθαρας για εμενα ειναι το grand auditorium δεν ειναι ουτε πολυ μεγαλο,ουτε πολυ μικρο & εχει τον πλεον ισοροπημενο ηχο & για ακκορντα & για fingerstyle.

 

3.NAI τo cutaway χαλαει τον ηχο της κιθαρας,τι το θες αλλωστε,κιθαρα παιζεις οχι μπουζουκι :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα οτι η d-40 guild ειναι η στρατοκαστερ των ακουστικων κιθαρων.ισχυει αυτο?ειναι στην ιδια κατηγορια τιμης με την m-1 lakewood.τι γνωμη εχεις SF αναμεσα σ αυτες τις 2.

επισης παλια ειχα μια taylor και δεν με γεμιζε.ο ηχος της ''ηλεκτριζε'' λιγο

σκεφτομαι λοιπον για μια απο τις 2 πρωτες...

&

ελπιζω βεβαια να κανουν και για solo παιξιμο :roll:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H D-40 ειναι dreadnaught ενω η m1 ειναι grand auditorium.

Απο τις δυο προτιμω την m1 (την εχω αλλωστε) και σιγουρα ειναι και πιο καταλληλη για lead παιξιμο.

H Lakewood φτιαχνει κατα τη ταπεινη μου γνωμη μερικες απο τις καλυτερες κιθαρες που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη με τον δικο τους προσωπικο ηχο (δηλ.εξαιρετικα διαυγη & ΠΟΛΥ δυνατο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου