Προς το περιεχόμενο

Πώς να συνδέσω τα 5.1 ηχεία μου στην Terratec EWS88MJ;


OrestisGuitar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα μόλις πήρα απο ένα φίλο μου μια TERRATEC EWS88MJ και έχω το εξής πρόβλημα.Δεν ξέρω πώς να συνδέσω τα 5.1 ηχεία μου σε αυτήν.Πίσω απο το pc έχει μια έξοδο που λέει monitor out.Υποθέτω οτί εκείτα συνδέω αλλά αυτό δεν γίνετε καθώς έχο τρείς εφόδους απο τα ηχεία.Μήπως μπορώ να τα συνδέσω μπροστά Huh?Η κάρτα έχει 8 εισόδους και 8 εξόδους μπροστά απλώς οι υποδοχές δεν ταιριάζουν με τα καλώδια απο τα ηχεία.

 

Ευχαριστώ

www.orestisguitar.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αν και δεν ξέρω την κάρτα, θα πρέπει να πάρεις αντάπτορες σαν και αυτόν:

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=17748&cat=564&page=1

ή ίσως stereo αντί για mono ανάλογα με τις εξόδους των ηχείων...

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθετω οτι η καρτα σου ειναι η EWS88MΤ και οχι η EWS88MJ κρινοντας απο αυτο που λες οτι εχει και μπροστινο panel...

αν λοιπον ειναι ετσι οπως καταλαβα η καρτα σου εχει δυο σειρες (8in + 8out) RCA βυσματα και δυο διαφορετικες υποδοχεw που ειναι το midi in kai midi out...

αν θες λοιπον να παιξεις surround απο αυτη την καρτα ειναι λιγο περιπλοκο...surround απο το cubase/nuendo η και απο τα αλλα daw ειναι ευκολο να  βγαλεις αρκει να το ρυθμησεις,αλλα αν θες να παιξει το media player η το power dvd,win dvd καποια ταινια σε surround τοτε τα πραγματα ειναι δυσκολα εως και να μην γινεται...αν ειναι για ταινιες δουλεψε με την onboard καρτα ηχου!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

υποθετω οτι η καρτα σου ειναι η EWS88MΤ και οχι η EWS88MJ κρινοντας απο αυτο που λες οτι εχει και μπροστινο panel...

αν λοιπον ειναι ετσι οπως καταλαβα η καρτα σου εχει δυο σειρες (8in + 8out) RCA βυσματα και δυο διαφορετικες υποδοχεw που ειναι το midi in kai midi out...

αν θες λοιπον να παιξεις surround απο αυτη την καρτα ειναι λιγο περιπλοκο...surround απο το cubase/nuendo η και απο τα αλλα daw ειναι ευκολο να  βγαλεις αρκει να το ρυθμησεις,αλλα αν θες να παιξει το media player η το power dvd,win dvd καποια ταινια σε surround τοτε τα πραγματα ειναι δυσκολα εως και να μην γινεται...αν ειναι για ταινιες δουλεψε με την onboard καρτα ηχου!

 

 

 

Ελα φιλε ναι αυτη ειναι η καρτα μου.Κοιτα αγορασα ανταπτορες RCA to STEREO τους συνδεσα κανονικα με τα ηχεια κατεβασα καινουργιους drivers,απενεργοποιησα την παλια καρτα ηχου,με λιγα λογια εκανα τα παντα αλλα και παλι δεν παιζουν τα ηχεια.Να σε πληροφορησω οτι εβαλα ακουστικα στο Monitor Out και ακουγοταν η μουσικη κανονικα,και επισης δοκιμασα και τις εισοδους τις καρτας και λειτουργουσαν και αυτες κανονικα.Καμια προταση?Ειπες να χρησιμοποις τιν Onboard καρτα ηχου γενικα για τα πολυμεσα,αλλα μπορω να χρησιμοποιηω ταυτοχρονα τιν terratec gia hxografhsh?ΔΛΔ γινετε να ιχογραφο κιθαρα με τηε terratec αλλα να ακουω παραλληλα με την onboard??

www.orestisguitar.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου