Προς το περιεχόμενο

Πόνος στα δάχτυλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά τον τελευταίο μήνα κινούμε με ποδήλατο, και έτσι επιβαρύνονται τα χέρια μου...Σε συνδιασμό με το μπάσο και την δουλειά μου σε Η/Υ τα δάχτυλα (κυρίως του δεξιού χεριού) πονάνε συνέχεια... Ξέρετε κάτι που μπορώ να κάνω ώστε να μειωθεί ο πόνος ή να τα προφυλάσω κατά τις διάφορες ασχολίες μου? (καμιά γαζα π.χ)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ουσιαστικά ο α λόγος που υποφέρεις είναι το πισι.

Μια πρόταση που τουλάχιστον εμένα μου μοιράζει το βάσανο είναι να χρησιμοποιώ mouse με το αριστερό χέρι (όχι ότι δε θα αρχίσει να πονάει κ αυτό κάποτε...)

Προσοχή και όσο πιο μετριασμένη χρήση, το κατα δύναμην.

 

Στο μπάσο τα πράγματα είναι τα γνωστά, ζέσταμα, διατάσεις μετά.

 

Για το ποδήλατο, το πως σου επιβαρύνει το χέρι δε ξέρω πολλά, αλλά θυμάμαι ότι είχα διαβάσει εδώ ένα thread (ναι κ όμως) και αναφερόντουσαν διάφορες προτάσεις ακόμα και για το ποδήλατο και την πιο βολική χρήση του ;D

 

Να αυτό εδώ,

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=157662.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ποντίκι δεν ξέρω καθότι δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου στη δουλειά...Ο πόνος δεν είναι στον καρπό αλλά στα δάχτυλα!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αν υπάρχει σοβαρή ενόχληση, πήγαινε σε κανένα γιατρό, να σου πει κ αυτός τίποτα.

(κ εγώ στα δάχτυλα έχω ενοχλήσεις παρά στον καρπό και οφείλονται 90% στο πισι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποδηλατο γιατι να επιβαρυνει τα χερια σου? Αντε να κουραζονται οι πηχεις

απο κραδασμους αλλα αυτο δεν εχει και πολυ σχεση με τα δακτυλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μπάσο τα πράγματα είναι τα γνωστά, ζέσταμα, διατάσεις μετά.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=157662.0

 

Οχι δεν είναι.

 

Βάλτε και κανα βίντεο βρε παιδιά να δούμε κι εμεις ..........  Bassobics

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συνολικό θέμα

http://www.noiz.gr/index.php?topic=152166.0

 

και η προσωπική μου τοποθέτηση ;)

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=152166.msg357124#msg357124

 

 

Για το ποδήλατο, υποπτέυομαι πως από κακή στάση μπορεί να κάνει διάφορα προβλήματα. Πχ εγώ πέρυσι είχα κάνει κάποιες μέρες συνεχόμενα σε κάποιο ταξίδι μου και μου προκάλεσε μια ενόχληση στα γόνατα για κανένα δίμηνο. Για αρκετό καιρό θεώρησα πως ήταν θέμα... ηλικίας (lol) αλλά διάβασα το λινκ επάνω και βρήκα αρκετή πληροφορία που με καθησύχασε και με ενημέρωσε τι και πως να προσέξω next time, το οποίο και εφάρμοσα πολύ πρόσφατα σε άλλο ταξίδι, αποφεύγοντας όποια ενόχληση ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυμναστικη φιλε....δες κατι που δοκιμαζω και εχει και την πλακα του....κανει ποοοολυ καλη δουλεια σε δαχτυλα καρπο...

 

http://www.ouaou.gr/html_prod/prod_598.html

 

Υπαρχει βεβαια περιπτωση να ειναι απο την σταση σου στο ποδηλατο...δηλαδη εαν το σωμα γερνει μπρος και στηριζεσαι περισσοτερο στις παλαμες η πιεση αυτη μπορει να οδηγησει σε πονο( σε συνδιασμο με τα φρενα), ειδικα εαν το εχεις ξεκινησει προσφατα και υπαρχει και ενα πιασιματακι στην περιοχη.  Εγω ειχα την ιδια ενοχληση αλλα οδηγοντας μηχανη.

 

Τσεκαρε και ενα γιατρο να αποκλεισεις καθε πιθανοτητα δυσαρεστου !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ένα θεμελιώδες λάθος στα παραπάνω. Μήν επιβαρύνεις δελτοειδείς και ώμους στο ζέσταμα με κυκλική περιστροφή ενώ σε διάταση. Προτίμησε ελαφρά σκυμένη με κυκλικές κινήσεις (ένα ένα χέρι βέβαια) σαν να ανακατεύεις ή να ζωγραφίζεις μεγάλο κύκλο. Και δεξιο και αριστερόστροφα. Η λεγόμενη και στάση "εκκρεμές". Trust me. I know the hard way. Οι διατάσεις προσεκτικά και υποχρεωτικά μετά από το ζέσταμα

 

Funky είναι δάχτυλα. Είναι reflection από κάπου αλλού. Γιατρό. Μην το αφήνεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ένα θεμελιώδες λάθος στα παραπάνω. Μήν επιβαρύνεις δελτοειδείς και ώμους στο ζέσταμα με κυκλική περιστροφή ενώ σε διάταση. Προτίμησε ελαφρά σκυμένη με κυκλικές κινήσεις (ένα ένα χέρι βέβαια) σαν να ανακατεύεις ή να ζωγραφίζεις μεγάλο κύκλο. Και δεξιο και αριστερόστροφα. Η λεγόμενη και στάση "εκκρεμές". Trust me. I know the hard way.

 

Κάτσε γιατί επιβαρύνεται κάτι με αυτό;

 

(Θα το δοκιμάσω και το άλλο στυλ ^^ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου