Προς το περιεχόμενο

Σχόλια για την επικείμενη κυκλοφορία των Windows 7


gdevelek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΟΚ παίδες, θα προσπαθήσω να μιλήσω σοβαρά και πέραν πλάκας τώρα, θα μου επιτρέψετε ελπίζω.

 

Εδώ και ένα εύλογο χρονικό διάστημα χρησιμοποιώ τα Windows 7. Έστησα εδώ και κάποιους μήνες την 32-bit beta version σε ένα virtual machine στο VMWare Workstation και πριν κανένα τριβδόμαδο έβαλα και την 64-bit RC version σε ένα test μηχάνημα.

Και στις δύο περιπτώσεις δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα κατά την εγκατάσταση, τους drivers και τα συναφή. Όλα δούλεψαν από την πρώτη στιγμή και με ιδιαίτερα ικανοποιητική απόδοση (το virtual machine με ένα πυρήνα και 1 Gb RAM πηγαίνει τρένο).

 

Σε περίληψη, είναι μάλλον μια καλύτερη υλοποίηση των Vista. Τόσο η δόμηση του λειτουργικού όσο και η εμφάνισή του θυμίζουν πολύ έντονα Vista, με κάποιες πολύ χρήσιμες διορθώσεις, π.χ. το βελτιωμένο User Account Control και το πολύ πιο άμεσο μενού για τις βασικές ρυθμίσεις της οθόνης.

Όσο καιρό τα δουλεύω (ομολογώ όχι σε κατάσταση πλήρους φόρτου εργασίας), είναι γρήγορα, σταθερά, δεν έχουν κρεμάσει παρά μόνο σε μία περίπτωση που δοκίμαζα ό,τι μου κατέβαινε και δεν φοβάμαι να πω ότι είναι πραγματικά αξιόλογο λειτουργικό, σαφέστατα καλύτερα από τα Vista.

 

Το αν να φτάσει το νέο OS να έχει την επιτυχία των XP θα δείξει. Σίγουρα υπάρχουν και κάποια πράγματα που εγώ βρίσκω σπαστικά (τα περισσότερα είναι κληρονομιά των Vista) αλλά σε γενικές γραμμές με έχει αφήσει με πολύ καλές εντυπώσεις. Αν έχει και καλή τιμολογιακή πολιτική η Microsoft για το νέο λειτουργικό, τότε οι πιθανότητες να το αγκαλιάσει το κοινό θα είναι πολλές.

 

Αυτά από μένα, το αν είναι καλύτερο από OSX δεν θα το απαντήσω γιατί είναι σαν να συγκρίνουμε καρπούζια με φράουλες. Φρούτα και τα δύο, πολύ νόστιμα και τα δύο αλλά παραμένουν διαφορετικά σε τελική ανάλυση.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H A-testing έκδοση θα έχει ολοκληρωθεί ως τότε

 

το B-testing θα το αναλάβουν - ως είθησται - οι χρήστες   8)

 

Απλα να επισημανω οτι εχουν ηδη υπαρξει 2 beta testings απο users, ΔΩΡΕΑΝ.

 

Το πρωτο(Windows 7 Beta) το δοκιμασα κοντα στον ενα μηνα, και μαλιστα εκανα κοντα στη μιαμιση βδομαδα να ξαναbootαρω τα XP απο οταν εβαλα τα 7( τα ειχα σαν dual boot σε δυο partition).

 

Το δευτερο(Windows 7 Release Candidate) ξεκινησε πριν περιπου 1 μηνα αν δε κανω λαθος, και υποθετω οτι θα περιειχε οτι διορθωσεις κριθικαν αναγκαιες κατα τη διαρκεια της υπαρξης των 7 Beta. Υποθετω οτι μεχρι να κυκλοφορησουν ολοκληρωτικα τελειωμενα, η επισημη και επι πληρωμης εκδοση, θα περιεχονται και οι διορθωσεις που προεκυψαν απο την RC εκδοση.

 

Προσωπικα, οταν αξιωθω να αγορασω καινουριο μηχανημα, θα το στησω με XP, και θα βαλω στο τωρινο τα 7. Αυτ μεχρι να βγει το πρωτο sp για τα 7, οποτε θα ειναι και πολυ πιο σιγουρα για βασικο λειτουργικο :)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 Αlchemist

 

Χρησιμοποιώ και εγώ τα Win 7 (64bit) από τη beta έκδοση, και εδώ και λίγες μέρες την RC. Λοιπόν, στην RC εξεπλάγην πολύ ευχαριστα... Το βασικό μου λειτουργικό (που ήμουν μέχρι τώρα 70% του χρόνου στο PC) είναι... Debian  :P (μια μίξη βασικά testing & λίγο από sid με custom kernel  ;D ). Έχω και τα ΧΡ Home 32bit SP2 (σε dual-boot) μόνο για παιχνίδια και απειροελάχιστα στοιχειώδη άλλα. (Τα λέω επί σκοπού αυτά) Έτσι τα ΧΡ δεν έχουν ούτε antivirus ούτε τίποτα βαρύ εγκατεστημένο, ούτε αλόγιστα :P updates (έχω επιλέξει εγώ hotfixes &updates που εγκατασταθηκαν) με αποτέλεσμα όταν bootάρει το σύστημα η χρησιμοποιούμενη μνήμη να είναι της τάξης μόνο 165MB/2GB, ελάχιστες διεργασίες (αναλογικά) να τρεχουν και γενικώς ο scheduler δεν έχει και κανα τρελό έργο  ;D Με αυτό το setup λοιπον θεωρούσα ότι τα ΧΡ μου θα ανταποκρίνονται με τον πιο αποδοτικό τρόπο για τη δουλεια που τα ήθελα (gaming), άλλωστε ήταν γνωστό (παντού αυτό διάβαζα και άκουγα) ότι στις μετρήσεις βγαίναν και ταχύτερα, και σταθερότερα των Vista.

Vista δεν είχα ποτέ αλλά τα έχω ζήσει στους υπολογιστες της οικογένειας, γνωστών και φίλων και τους έχω μεγάλη αντιπάθεια, από πριν διαβάσω τις γενικες κακες κριτικες.

 

Από απλή περιέργεια λοιπόν όταν έμαθα για τα 7 beta, τα έβαλα (κάνοντας το dual-boot triple!) και γενικά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα (πέραν από κάτι προβλήματα στην εγκατάσταση του bootloader που κατα το ήμισυ οφειλόταν σε δική μου απροσεξία, αλλά το θέμα είναι νομίζω πολύ εξεζητημένο για το τόπικ αυτό) και όλα όσα δοκίμασα και εγκατέστησα απο εφαρμογές που είχα λειτουργούσαν καλά και γρηγορα. Μου άρεσε το γραφικό περιβάλλον Υπήρχαν που και που μικροbugs με την κάρτα δικτύου μου, και το Media Center δε την πάλευε μια, αλλά ενταξει, δεν υπήρχε σοβαρό πρόβλημα. 8) Την πλάκα όμως την έπαθα με την RC. Ακόμα πιο γρήγορη εκτέλεση εφαρμογών και ανταποκριση του συστήματος παρά την πληθώρα των background tasks που τρέχουν. Εκεί που έμεινα όμως ήταν όταν για πλάκα (και από περιέργεια περισσότερο) εγκατέστησα παιχνίδι που στα ΧΡ σερνόταν. Ε με antivirus να τρέχει, με 1002 άλλες υπηρεσίες (RAM load in after-boot idling aprox. 650-750MB) και με ρυθμίσεις γραφικών υψηλότερες από τα ΧΡ το παιχνίδι έτρεχε κανονικά. Από αυτό λοιπόν πήρα ανάποδες  ;D Τα έχω πουσάρει αρκετά, τους έχω φορτώσει κι άλλες αηδίες και όμως δεν έχουν κρασάρει ποτέ ακόμα (στα ΧΡ αν κρέμαγε βαρια εφαρμογη, κρασαρε και το συστημα στο 90% των περιπτωσεων, στα 7 δε συμβαίνει αυτό). Επίσης είναι νομίζω βελτιωμένη και η ευχρηστία του περιβαλλοντος στον αρχάριο, γενικά μου άρεσε πολύ και δεν το περίμενα, είναι σοβαρό λειτουργικό σύστημα αυτό που έχω δει μέχρι στιγμής (τα παιχνίδια τα έγραψα ως κριτήριο αποδοτικότητας στη διαχείριση resources, όχι ως κριτήριο του συστήματος!) Εκεί που δε μπορώ να πω γνώμη είναι σε σοβαρά επαγγελματικά προγράμματα (CAD, Cubase και τέτοια) τι γίνεται διοτι πολυ απλα δε  χρησιμοποιώ τέτοια. Φανταζομαι όμως πως γενικά καλά θα τρέχουν...

 

Και στο θέμα της ασφάλειας δεν ξέρω... είναι η οργάνωση γενικά των windows τέτοια που δε νομίζω να γίνεται να μην υπάρχουν ευάλωτα σημεια που απαιτουν antivirus και τετοια. Υπάρχει πάντως σαφώς ενισχυμένος ο multiuser χαρακτηρας αλλά ποτέ δε θα καταλάβω τη λογική που γίνονται οι φάκελοι χρηστών (η μετεξέλιξη των My Documents), και πως μοιραζονται τα δικαιωματα εκτελεσης των εφαρμογων...  Έχει γίνει, μου φαίνεται, αρκετά μπερδεμένο χωρίς να προσφέρει κάτι παραπάνω σε χρηστικότητα ή ασφάλεια...

 

(Π.χ. χαζό bug: έχω εγώ τον admin account και έχω και ένα άλλο απλό λογαριασμο, για τη μανα μου/την κοπελα μου π.χ., και σβήνω μια συντομευση του Desktop που έχει δημιουργήσει με την εγκατασταση του ενα προγραμμα, ε σβηνεται και στο Desktop του άλλου λογαριασμου με τον οποίο έχουν έτσι κι αλλιώς άλλες συντομευσεις και εργαλεία  ??? Ότι να'ναι...)

 

Για να κλεισουμε και με την ασφαλεια το Data Execution Prevention feature πιάνει τα πάντα μέχρι στιγμής (δεν έχω δοκιμάσει βέβαια να βάλω μολυσμένο φλασακι και άλλα τέτοια ακραία, είπαμε! Μην πάμε και γυρεύοντας  ;D )

 

Εν κατακλείδι θεωρώ ότι (και δεν είμαι και καθόλου φαν της M$, αντιθετα μάλιστα, αλλά προσπαθώ να είμαι δίκαιος) η δουλειά που έχει γίνει είναι παραπάνω από αξιόλογη. Η βλακεία τους είναι ότι ενω φτιάξαν έναν πυρήνα που δείχνει πολύ καλός μέχρι στιγμής και είναι και ελαφρύς (MinWin λέγεται όποιος ενδιαφέρεται), αυτό που προωθούν με περηφάνεια είναι ότι "τώρα με το Alt+Tab επιλέγω πιο εύκολα σε πιο παράθυρο θα πάω!" ΕΛΕΟΣ! Αυτη η νοοτροπία είναι νομίζω που τους τα χαλάει όλα, που ο χρηστης είναι χαζός και καλα...

 

edit: DaveMurrayJr μπορώ να σε βεβαιώσω ότι ΕΙΝΑΙ πιο γρηγορα και πιο σταθερα απο τα ΧΡ (και τρωω ήττα που το λεω αυτό γιατι μου χαλαει τη χρηστικότητα που νομιζα ότι εξασφαλιζα με τα ΧΡ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DaveMurrayJr μπορώ να σε βεβαιώσω ότι ΕΙΝΑΙ πιο γρηγορα και πιο σταθερα απο τα ΧΡ (και τρωω ήττα που το λεω αυτό γιατι μου χαλαει τη χρηστικότητα που νομιζα ότι εξασφαλιζα με τα ΧΡ)

 

Δεν πιστεύω ότι μπορείς να πεις κάτι τέτοιο. Για να κάνεις σύγκριση θα πρέπει να έχεις ακριβώς τα ίδια φρέσκα installs με default services, ακριβώς τα ίδια προγράμματα να τρέχουν από πίσω και το ίδιο hardware. Από τα γραφόμενά σου είδα ότι δεν υπάρχει περιθώριο τέτοιας αξιόπιστης σύγκρισης, χώρια που ένα παλιό install είναι πάντα cluttered (από πλευράς διαχείρισης μνήμης/services/registry/κατακερματισμένων sectors στο σκληρό κλπ) και δεν αποδίδει τα μέγιστα.

 

Αυτό που θα δεχόμουν πολύ άνετα σαν πιθανότητα είναι ότι θα πηγαίνουν σφαίρα μπροστά στα Vista, αλλά από τη στιγμή που το ένα λειτουργικό (Win7) θα έχει 8/10πλάσια minimum requirements από το άλλο που λες (XP) δυσκολεύομαι εξαιρετικά να πιστέψω αυτό που γράφεις. Κατά τα άλλα χαίρομαι με αυτά που διαβάζω, και θα με ενδιέφερε να τα δω κάποια στιγμή...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: DaveMurrayJr μπορώ να σε βεβαιώσω ότι ΕΙΝΑΙ πιο γρηγορα και πιο σταθερα απο τα ΧΡ (και τρωω ήττα που το λεω αυτό γιατι μου χαλαει τη χρηστικότητα που νομιζα ότι εξασφαλιζα με τα ΧΡ)

 

Αν και δεν αμφισβητισα ποτε τη σταθεροτητα τους και την ταχυτητα τους, θα διαφωνησω λιγο στη συγκριση με ταXP :)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω ότι μπορείς να πεις κάτι τέτοιο. Για να κάνεις σύγκριση θα πρέπει να έχεις ακριβώς τα ίδια φρέσκα installs με default services, ακριβώς τα ίδια προγράμματα να τρέχουν από πίσω και το ίδιο hardware. Από τα γραφόμενά σου είδα ότι δεν υπάρχει περιθώριο τέτοιας αξιόπιστης σύγκρισης, χώρια που ένα παλιό install είναι πάντα cluttered (από πλευράς διαχείρισης μνήμης/services/registry/κατακερματισμένων sectors στο σκληρό κλπ) και δεν αποδίδει τα μέγιστα.

 

Αυτό που θα δεχόμουν πολύ άνετα σαν πιθανότητα είναι ότι θα πηγαίνουν σφαίρα μπροστά στα Vista, αλλά από τη στιγμή που το ένα λειτουργικό (Win7) θα έχει 8/10πλάσια minimum requirements από το άλλο που λες (XP) δυσκολεύομαι εξαιρετικά να πιστέψω αυτό που γράφεις. Κατά τα άλλα χαίρομαι με αυτά που διαβάζω, και θα με ενδιέφερε να τα δω κάποια στιγμή...

 

Όχι bloody, και τα XP είναι fresh install στο ΙΔΙΟ μηχανημα (σε triple boot όπως είπα). Και προγραμματα τα ίδια χρησιμοποιώ. Μόνο που στα 7 έχω antivirus ενώ στα Xp όχι, λόγω της χρήσης που τα θέλω  ;)

 

edit: Σε αυτό που έχεις δίκιο είναι στο θέμα των requirements. Σε παλιό σύστημα όντως τα 7 δε θα μπαινουν αλλά σε ένα πιο συγχρονο το αξιοποιούν πολύ καλύτερα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το eye candy δεν μου ειναι ιδιαιτερα συμπαθες ομως αν ολα τα αλλα ειναι ετσι  οπως τα ευαγγελιζεται η Microsoft ας παει στο΄διαλο.

 

Και ενα ανεκδοτο με τη Μicrosoft:

 

-Που ειπες οτι επιασε δουλεια η αδερφη σου?

ΦΙΛΟΣ: "Στη Microsoft"

-Kαι τι ακριβως δουλεια?

ΦΙΛΟΣ: "Kαθαριζει ...windows!"

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμπέρασμά σου το εξάγεις από το παιχνίδι που σερνόταν στα XP αλλά τα πήγαινε μια χαρά στα Win7? Για αυτό μπορεί να ευθύνονταν πολλά... Επίσης, πόσο πιο γρήγορη εκτέλεση εφαρμογών και απόκριση του συστήματος μπορεί να έχει ένα φρέσκο install των Win7RC από ένα φρέσκο install των XP? Πόσο μάλλον όταν δεν έχουν τίποτα βαρύ εγκατεστημένο όπως λες? Όσες φορές έχω δει τα XP σαν φρέσκα install (ειδικά σε μοντέρνα μηχανήματα), αυτά πετάνε. Θα μου επιτρέψεις να περιμένω κάποιο άρθρο έμπιστου περιοδικού με νούμερα και μετρήσεις για να σχηματίσω γνώμη...  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολυτα δεκτον.

 

Αυτό που λέω εγώ είναι άλλο(απο τα παιχνιδια πηρα το εναυσμα, ξέρω ότι μάλλον ευθυνεται το DirectX 10 σε μεγαλο ποσοστο για τη διαφορα). Τα XP κι εμένα όσο είσαι στο δικό τους περιβάλλον δε νοιώθεις καθυστέρηση σε τίποτα, όντως δείχνουν να πετάνε, (και λόγω σχεδιασμου και εφε είναι και το γραφικο περιβαλλον πιο γρηγορο στην αποκριση, εχεις δικιο) άνοιξε όμως (2 απλες εφαρμογες) Ffox & Thunderbird ταυτοχρονα. Και στο καπακι  και ενα Word-οειδές! Ε ενταξει όταν και οι 3 εφαρμογες εκκινησουν και ερθουν στην idle φαση τους (3-4 '' ας πουμε) τότε το σύστημα πάλι θα πετάει, το προηγουμενο διάστημα όμως;;; Αυτα τα 3-4''; Εκεί είναι η διαφορά, στα 7 το όποιο κόλλημα/αναμονη μιας εφαρμογής δε σου κόβει σε τίποτα αυτα που μπορει να εκτελεσεις ταυτοχρονα η να εκτελουνται απο πριν. Επίσης (το μόνο βέβαια μη ψυχαγωγικό, πραγματικά βαρύ πρόγραμμα που έτρεχα στα ΧΡ ήταν το κακοπρογραμματισμενο απο τη μανα του OrCAD 15.7 full) όταν κάτι βαρύ κόλλαγε στα ΧΡ κολλάγανε και πολλά άλλα και (όπως έγραψα και πριν) τελικώς σπάνια σωζόταν η κατασταση... Στα 7 (παρότι μόνο παιχνίδι εχω βαλει απο εφαρμογες πραγματικά "βαριάς κατηγορίας") η πιο βαρια εφαρμογη αν τρέχει, μπορείς να τρέξεις και άλλα πραγματα χωρις να κολλανε (όπως μου συνέβαινε εμένα στα ΧΡ παλιοτερα βεβαια*, τώρα απλα αργουν λιγο και ξεκολλανε όλα μαζι) και το σημαντικό είναι ότι το συστημα δε χανει τον έλεγχο και μπορεις να κανεις τερματισμο της hanged μέσω του task manager χωρις άλλα side effects. Στα ΧΡ με θυμαμαι πάντα ακόμα και όταν κάτι που κόλλαγε τελικά κατάφερνα να το κλείσω, πάντα μετα το crash το συστημα δεν ετρεχε σωστά... Αυτα δεν τα εχω συναντησει ακόμα. Εδώ βέβαια έχω καταληξει να λεω για σταθεροτητα ενω ξεκίνησα για ταχύτητα  ;D ;D ;D αλλά αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι και τα 2 φαίνονται να είναι αποτέλεσμα σωστου scheduling και εκμεταλλευσης υλικου (για τις επιδοσεις). Και για να γυρίσω στο πρώτο μου παραδειγμα, ναι στα 7 όταν ανοιγεις ταυτόχρονα Firefox & thunderbird & Writer & ότι άλλο θες πανε και πιο γρηγορα και είναι σαφες ότι πάνε ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ. Και για αυτό πάνε και πιο ΓΡΗΓΟΡΑ (αναλογικα, δε λέμε να έχεις ανοιξει 100 στα 7 και 2 στα ΧΡ :P)

 

Καθομαι και καιγομαι μου φαινεται  ;D ;D

 

*μετα το format και το φρεσκο install επίτηδες δεν εχω βαλει πραγματικα βαριες εφαρμογες πλην παιχνιδιων τα οποία όμως γενικά δεν επηρεάζουν τα services και τα άλλα tasks του συστηματος, ενώ επαγγελματικα εργαλεια σχεδον παντα εγκαθιστουν και ενα σωρο άλλα tools που εκτελούνται by default... και επεμβαίνουν και περισσότερο στο συστημα αναλογα την περιπτωση. Μεχρι να ανοιξεις παιχνιδι λοιπόν, και τα δικα μου ΧΡ πετανε (σε ...Notepad ;D, Windows Explorer, πασιεντζες, Φωφη, Burning Studio, αλλά αν τα ανοιξεις ολα ταυτοχρονα χανεται η μπαλα για λίγα secs μεχρι και το mouse παει σπαστά... ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου