Προς το περιεχόμενο

Σχόλια για την επικείμενη κυκλοφορία των Windows 7


gdevelek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θεωρείς ότι είναι εφικτό να βγάλεις ένα λειτουργικό σύστημα που να έχει μηδενικά bugs από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας; Τί είδους beta testing πιστεύεις ότι πρέπει να γίνει προκειμένου να επιτευχθεί κάτι τέτοιο;

 

άλλο πράγμα "μηδενικά bugs", κι άλλο "όσα έχουν συνήθως τα λειτουργικά της ΜΣ"

 

δεν θυμάμαι πoιο λειτουργικό ήταν που ή ίδια η ΜΣ δήλωνε σε ιστοσελίδα της πως υπήρχαν ένας τετραψήφιος αριθμός "known bugs"

 

εξάλλου τα λειτουργικά τους με το κακό ψυχρό κι ανάποδο DLL υποσύστημα που έχουν και διαιωνίζουν (!!)  αργά ή γρήγορα απαιτούν φόρματ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

...μπορεί να έχει ένα φρέσκο install των Win7RC από ένα φρέσκο install των XP?

...

Όσες φορές έχω δει τα XP σαν φρέσκα install (ειδικά σε μοντέρνα μηχανήματα), αυτά πετάνε.

...

 

Και τι είναι τα installations για να χαλάνε και να χάνουν τη φρεσκάδα τους? Αυγά? Γιαούρτια? Στάρλετ του σινεμά?  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ωραία εξελίσεται η κουβέντα. Θα ήθελα περισσότερες μαρτυρίες από beta testers των 7 αφου εγώ αποφάσισα να μην ασχοληθώ καθόλου με τα Vista και να πηδήξω μια έκδοση. Ετσι παραμένω με το παλιο μου laptop, με XP που μολις επανεγκατέστησα, αφού τρέχουν τρια απροβλημάτιστα χρόνια μονιμα συνδεδεμένα στο ίντερνετ και με αρκετά σκουπίδια εγκατεστημένα. Τωρα παλι πετάει ο "λάπτον" με όσες εφαρμογές απαιτούνται για την καθημερινή μου χρήση. Ο επόμενος προβλέπεται κατα τα Χριστούγεννα μεριά με τα 7.

 

Παρακαλώ όσους δεν αφορά η κουβέντα να αποφεύγουν το hate talk Mac / PC.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

disclaimer: δεν είμαι windows user.πάντα κρατάω μικρό καλάθι.

 

Και τι είναι τα installations για να χαλάνε και να χάνουν τη φρεσκάδα τους? Αυγά? Γιαούρτια? Στάρλετ του σινεμά?  :)

 

To πρόβλημα δεν είναι ο χρόνος ημιζωής της....φρεσκάδας των windows.To πρόβλημα βρίσκεται ανάμεσα στην καρέκλα και τον υπολογιστή  :)

(Π.χ. χαζό bug: έχω εγώ τον admin account και έχω και ένα άλλο απλό λογαριασμο, για τη μανα μου/την κοπελα μου π.χ., και σβήνω μια συντομευση του Desktop που έχει δημιουργήσει με την εγκατασταση του ενα προγραμμα, ε σβηνεται και στο Desktop του άλλου λογαριασμου με τον οποίο έχουν έτσι κι αλλιώς άλλες συντομευσεις και εργαλεία  ??? Ότι να'ναι...)

Aυτό δεν είναι bug των windows,αλλά λάθος του ανθρώπου που έφτιαξε τον Installer του προγράμματος που εγκαθιστάς.Πιθανότατα η μόνη συντόμευση που φτιάχνει είναι στο "C:\Users\Public\Desktop",το αντίστοιχο "Documents αnd Settings\All users\Desktop" των XP.

 

 

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι αν έχει κάνει κάποιος σύγκριση κατανάλωσης πόρων σε ίδια μουσικά projects και κατά πόσο καλά συμπεριφέρονται τα win7 σε μικρά latency σε σχέση με τα xp.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό δεν είναι bug των windows,αλλά λάθος του ανθρώπου που έφτιαξε τον Installer του προγράμματος που εγκαθιστάς.Πιθανότατα η μόνη συντόμευση που φτιάχνει είναι στο "C:\Users\Public\Desktop",το αντίστοιχο "Documents αnd Settings\All users\Desktop" των XP.

 

 

 

Πιθανότατα έχεις δίκιο.

Και πάλι όμως, δεν είναι τελείως χαζό να υπάρχει τέτοια διαρθρωση; Δλδ αυτό περισσότερο μπλεκει τα πραγματα παρα τα απλοποιεί. Το μόνο που μπορω να σκεφτω ότι εξυπηρετει θεωρητικα είναι όταν κατι εγκαθισταται για ολους τους χρηστες να μην υπαρχουν ξεχωριστα links σε καθε φακελο χρηστη... Αλλα μιλάμε για λίγα byte, ήμαρτον!

 

Και τι είναι τα installations για να χαλάνε και να χάνουν τη φρεσκάδα τους? Αυγά? Γιαούρτια? Στάρλετ του σινεμά?  :)

 

 

 

Φαίνεται ανήκεις στην υπερτυχερη κατηγορία (εγω δεν ξερω κανεναν) που δεν έχει slow-downs και μεγαλύτερα boot & response times όσο περναει ο καιρός!  ;D ;D

Εμένα πάλι (2.5 χρονια τα ειχα τα ΧΡ και μονο αυτα χρησιμοποιουσα τοτε) μήνα με το μήνα, αργά αργά το διάστημα από τη στιγμη του boot και μετα το log-in, μέχρι ο υπολογιστης να ειναι ετοιμος χωρις άλλες αναμονες είχε φτασει τα 3 λεπτα, και εχω δει και πολυ χειροτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ανήκεις στην υπερτυχερη κατηγορία (εγω δεν ξερω κανεναν) που δεν έχει slow-downs και μεγαλύτερα boot & response times όσο περναει ο καιρός!  ;D ;D

Εμένα πάλι (2.5 χρονια τα ειχα τα ΧΡ και μονο αυτα χρησιμοποιουσα τοτε) μήνα με το μήνα, αργά αργά το διάστημα από τη στιγμη του boot και μετα το log-in, μέχρι ο υπολογιστης να ειναι ετοιμος χωρις άλλες αναμονες είχε φτασει τα 3 λεπτα, και εχω δει και πολυ χειροτερα...

 

διάβασε λίγο πιο προσεκτικα το μέιλ του χαρίλατρον...  ;)

 

γράφει πως τα ΕΠΑΝεγκατέστησε, παρότι έτρεχαν

 

και λίγο παρακάτω γράφει πως τώρα πετάνε αφού έχουν ΜΟΝΟ τις απαραίτητες εφαρμογές

 

δηλαδή κλασσική περίπτωση, τα ΧΡ είχαν βαρύνει τρελά και αναγκάστηκε να τα ξαναστήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασε λίγο πιο προσεκτικα το μέιλ του χαρίλατρον...   ;)

 

γράφει πως τα ΕΠΑΝεγκατέστησε, παρότι έτρεχαν

 

και λίγο παρακάτω γράφει πως τώρα πετάνε αφού έχουν ΜΟΝΟ τις απαραίτητες εφαρμογές

 

δηλαδή κλασσική περίπτωση, τα ΧΡ είχαν βαρύνει τρελά και αναγκάστηκε να τα ξαναστήσει

 

...λέει ο Yameth!  8) 8)  :P :P  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι είναι τα installations για να χαλάνε και να χάνουν τη φρεσκάδα τους? Αυγά? Γιαούρτια? Στάρλετ του σινεμά?  :)

 

Νομιζω οτι αυτο εχει σχεση με το ΝTFS και πιο συγκεκριμενα με το MFT το οποιο μεγαλωνει και γινεται corrupted με τον καιρο, οσο γινονται εγγραφες/διαγραφες στο partition. Γιαυτο αμα δεις, προτεινουν εγκατασταση σε αλλο partition το λειτουργικο, σε αλλο τα προγραμματα, σε αλλο documents, downloads, temp, cache κτλ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ανήκεις στην υπερτυχερη κατηγορία (εγω δεν ξερω κανεναν) που δεν έχει slow-downs και μεγαλύτερα boot & response times όσο περναει ο καιρός!  ;D ;D

Εμένα πάλι (2.5 χρονια τα ειχα τα ΧΡ και μονο αυτα χρησιμοποιουσα τοτε) μήνα με το μήνα, αργά αργά το διάστημα από τη στιγμη του boot και μετα το log-in, μέχρι ο υπολογιστης να ειναι ετοιμος χωρις άλλες αναμονες είχε φτασει τα 3 λεπτα, και εχω δει και πολυ χειροτερα...

 

Όντως ανήκει σε αυτήν την κατηγορία... Έχει Mac! Κακά τα ψέμματα, όσο πίσω από τα windows υπάρχουν πράγματα όπως η registry, ο άθλιος Windows Explorer (όχι ότι ο Finder στο OSX είναι πολύ καλύτερος) και η κάκιστη διαχείρηση μνήμης (που πάνε να διορθώσουνε με απαράδεκτες υπηρεσίες τύπου superfetch), οι χρήστες τους θα ονειρεύονται τη μέρα που το μηχάνημα τους θα συμπεριφέρεται όπως την μέρα που πρωτοεγκαταστάθηκαν. Γιατί πλέον με σχεδόν 3 χρόνια στο Mac, αναβάθμιση (χωρίς φορμάτ) από Tiger σε Leopard, κρατώντας τα πάντα όπως τα είχα στο Tiger, το μόνο που έχει αλλάξει στο Mac μου είναι ο ελεύθερος χώρος του σκληρού. Και άμα κάποια στιγμή δείξει κουρασμένο, υπάρχει το "sudo periodic daily weekly monthly".

 

Όσο λοιπόν εκεί στη Microsoft δεν σχεδιάζουν τα windows από την αρχή, χωρίς τη σαβούρα που είχε στο παρελθόν (ΕΙΔΙΚΑ ΤΗ REGISTRY), τότε Mac OSX for me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου