Προς το περιεχόμενο

Δάχτυλο στην tele


pascal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγες μέρες τώρα προσπαθώ να εξοικειωθώ με το να παίζω χωρίς πένα. Σήμερα έφτιαξα ένα backing track και έπαιξα από πάνω.

Παρατηρήσεις, σχόλια ευπρόσδεκτα  :)

 

http://www.box.net/shared/u62dh0fk74

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, δεν λέει να ανέβει δια της...ευθείας οδού με τίποτα.

Το ανέβασα εδώ: http://www.box.net/shared/u62dh0fk74

 

(όχι, δεν είναι chicken pickin...απλά παίζω με αντίχειρα, δείκτη και μέσο  :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπα της ρε φιλε ... κανε κρατει!

 

Πηρες φορα και νομισα οτι θα δω κανα ...

 

%CE%91%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%9B%CE%9B%CE%97%CE%9B%CE%9F.png

 

...κι ετσι!

 

Περα απ' την πλακα ... πολυ καλη η προσπαθεια , καλο το backing αλλα ... λιγο στο χρονο προσοχη ...!

Γιατι σωνει και καλα χωρις πενα;Σ'εμενα , για τα ακουσματα σου , θα μου ταιριαζε μαλλο το chicken picking!Μη φανταστεις ... δεν ειναι πιο δυσκολο απο το fingrestyle!

Ψαξε για ασκησεις και διαλεξε!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@duckino: Μα και το chicken picking γίνεται χωρίς πένα αν θες... Anyway, ψιλοπειράματα κάνω. Να σου πω την αλήθεια, δεν είναι αυτού του είδους -αν κατάλαβα καλά ποιο είδος εννοείς- τα κυρίως ακούσματά μου   ;)

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου. Έχεις δίκιο για το timing...

 

@chiego: thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@duckino: Μα και το chicken picking γίνεται χωρίς πένα αν θες... Anyway, ψιλοπειράματα κάνω. Να σου πω την αλήθεια, δεν είναι αυτού του είδους -αν κατάλαβα καλά ποιο είδος εννοείς- τα κυρίως ακούσματά μου   ;)

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου. Έχεις δίκιο για το timing...

 

 

Καταρχην σορυ για την μεγαλη καθυστερηση αλλα δεν πολυ μπαινω τελευταια λογω τρεξιματος!

Δεν νομιζω ομως οτι υφισταται chicken (hybrid) picking χωρις πενα(εξ ου και το "picking").Θα μου πεις απο την αλλη , οι Αμερικανακιδες το "δαχτυλο" που λες εσυ το λενε και "fingerpicking"  οποτε ... μπορει και να κανω λαθος (αν και ειμαι 99.5% σιγουρος.

Με το "ακουσματα σου" , αν καταλαβα εγω καλα (απο αυτα που παιζεις στο κλιπακι) , εννοω blues κατασταση.Εδω ... εχω να προτεινω για μελετη (αν και οχι blues) το πανεμορφο ... "The Clap"  του Steve Howe των Yes.

 

   

 

Δε νομιζω οτι παιζει ο ιδιος , ωστοσο πιστευω οτι σε βοηθαει στο να παρεις μια καλη ιδεα.Δες κι αλλα σχετικα videos!

 

Επισης προτεινω και το πολυ πιο απλο Limberneck του Ron Thal (Bumblefoot)!

 

    (αν και δε φαινεται τιποτα απο δεξι χερι)

 

 

Αν τωρα ... γουσταρεις πιο μοντερνα φαση , εχω να σου προτεινω να μελετησεις Brett Garsed , Ron Thal(Bumblefoot) και  Guthrie Govan!Εδω εχει παρα πολυ πραμα , ψαξε και μονος σου!

 

Καλη μελετη!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να make my self πιο clear ...

 

πιστευω (γνωμη μου) οτι σε οποιοδηποτε ειδος και να παιξεις , πανω σε ηλεκτρικη κιθαρα , απο ... ας πουμε 60's και περα(δηλαδη σχεδον ... ολα!!!) , εγω θα σου λεγα (οπως και σου ειπα) "chicken picking" γιατι η πενα θα σου χρειαστει!Ολο και κανα αλητικο ρυθμικο θα παιξεις , ολο και καμια "κουφια" θα δουλεψεις!

 

Τωρα ... αν θελεις να αναπαλαιωσεις κομματια classical/neoclassical/baroque ... αν και δε σε κοβω να τα προτιμας(αν καταλαβαινα οτι τα προτιμουσες θα σου προτεινα κλασικη κιθαρα)  ... θα χρειαστεις και το εξτρα δαχτυλο που χανεις στο chicken!

 

Ειναι απλα τα πραματα!

 

Τοσο απλα ...

 

...

 

 

 

:P :P :P 8) 8) 8)

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου