Προς το περιεχόμενο

6L6 αντι EL84??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...φαντασου οτι στο σπιτι τον εχω στα μισα και βαλε, πραμα σπανιο για λαμπατο ακομα κ 15ρη που ειναι ο δικος μου.

 

Μην το θεωρεις κακο αυτο, ειναι πιο ευελικτος στις χαμηλες εντασεις. Μαλλον εχει λογαριθμικο ποτενσιομετρο και δεν "τσιμπαει" αμεσως οπως αλλοι ενισχυτες, με αποτελεσμα να πρεπει να παιζεις μεταξυ 1 και 2.

Στο, περιπου, τερμα εχει ικανοποιητικη ενταση? Αυτο μετραει.

 

....το θροισμα μαλλον ειναι απο καποια προενισχυτρια. Παρε την 12Αυ7 που λεει και ο Superfunk να την δοκιμασεις και μετα εχεις 3 12ΑΧ7 να βρεις το ζευγαρι με τα λιγοτερα "θροισματα". Αν και η πιο ευαισθητη ειναι η πρωτη, την οποια και θα αλλαξεις. Αν βρεις παρε μια καλης ποιοτητας Low noise. Μην παραμυθιαστεις με τις χρυσοποδαρες κτλ...

Και το λεω συνεχεια, αλλα οταν αλλαζεις λυχνιες, ΠΑΝΤΑ κρυες και με απαλες κινησεις το βαλε-βγαλε! Αν δεν μπαινει ΜΗΝ ΣΠΡΩΧΝΕΙΣ μαλλον δεν την εχεις βαλει σωστα. Στην αναγκη γυρνα και αναποδα τον ενισχυτη, ενω εχεις βγαλει το πισω καπακι, για να μπορεις να βλεπεις τις βασεις και να κανεις την δουλεια σου πιο ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο σκοπευω να κανω!!

Κ με λιγη τυχη μπορει κ να απαλαχτω απ το θροισμα που στανταρ ειναι απ τη προενισχυση, αλλα κ να βελτιωσω το συνολο αλλαζοντας τις μαμα λαμπες.

Οσον αφορα την ενταση πραγματικα εκει που παιζω αυτο το καιρο χρησιμοποιω εναν αλλο ενισχυτη που δεν ειναι δικος μου, με αποτελεσμα τον traynor να μην τον εχω δοκιμασει με τη μπαντα ουτε σε προβα ουτε σε live..

Απλα  εκτιμω οτι λιγη ενταση παραπανω δε θα πηγαινε χαμενη..!!

 

Στο μαγαζι που παρεθεσα παραπανω θα βρω τπτ αξιολογο απ αυτα που ζηταω?? Θα ηθελα να αποφυγω internetικη αγορα..

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μαγαζι που παρεθεσα παραπανω θα βρω τπτ αξιολογο απ αυτα που ζηταω?? Θα ηθελα να αποφυγω internetικη αγορα..

 

Για παρε ενα τηλεφωνο πρωτα να μαθεις αν εχει και να ρωτησεις τιμες!? Συνηθως τις χρεωνουν ακριβα οι εγχωριοι....

Εχε υπ'οψη οτι οι EL84 εχουν περιπου 15-18 ευρω το ζευγαρι και η 12Αυ7 το πολυ 10ευρω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου