Προς το περιεχόμενο

Steinberger bass γνώμες !!


bsiap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν καποιος φιλος ειναι κατοχος τετοιου οργανου (αυτα τα μυστηρια που δεν εχουν headstock και που ειναι τριγωνιζε) ας μου ριξει ενα pm.Δεν το θελω για αγορα...Ερωτησεις μονο..

Ευχαριστω

 

κατι τετοιο

http://www.gibson.com/products/steinberger/instruments/images/XL-2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχε υπόψη σου ότι τέτοιου είδους μπάσα είναι εξαιρετικά δύσκολα στο σετάρισμα για πολλούς και διάφορους λόγους.....Μόλα ταύτα είναι πανάλαφρα, ακούγονται και παίζονται πολύ ωραία και άνετα.....Πάντως θα σου βγάζει την πίστη κάθε φορά που θα θέλει set up....

 

έχω επικοινωνήσει με άτομο που έχει στην κατοχή του ένα steinberger επειδή ενδιαφέρθηκα κι εγώ για την πάρτη τους και από εκεί γνωρίζω τα παραπάνω.... 

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για το steinberger το synapse ! Με ενδιαφέρει να πάρω οπότε θα ήθελα γνώμες , όχι για εμφανηση νομίζω στην εμφανησει όλοι το ίδιο βλέπουμε αλλα στον ηχω , δεν το έχω ακούσω ποτέ αλλα μου άφεση πόλη εμφανησιακα και έχω ακούσω και καλα λόγια για τον ηχω , τον παλιον steinberger για πείτε μου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με ενδιαφέρει η αγορά Ένωση τετου οργάνου http://www.thomann.de/gr/steinberger_synapse_xs_15fpa_aw.htm

Άρα μου προτηνετε ότι στο set up θα έχω πρόβλημα , θα ήθελα να μάθουμε κατηγορία ακόμα , που κοντά πεφτη το στήλ του ήχου του ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ned Steinberger ο κατασκευαστής.

Εφτιαξε όργανα απο γραφίτη και ανθρακονήματα την δεκαετία του 90.

Τα μπάσα του τετράχορδα τότε που τα θυμάμαι, πολύ ελαφρά, παίξανε κατα κόρον στις electro - pop μπάντες της εποχής, κυρίως λόγω του φουτουριστικού τους σχήματος.

Όχι πως δέν είχανε καλό ήχο.

Θα βρείς στο youtube διάφορα βιντεάκια, σε ένα απο αυτά ο ίδιος ο κατασκευαστής στηρίζει τις άκρες μιας κιθάρας του σε δύο καρέκλες, ανεβαίνει επάνω της με όλο το βάρος του στο κενό ανάμεσα στις καρέκλες, τραμπαλίζεται για λίγο, και μετά κατεβαίνει και παίζει και η κιθάρα είναι κουρδισμένη άψογα. ;D

Γενικά τα όργανα απο γραφίτη και ανθρακονήματα, είναι πολύ ελαφριά, με ουδέτερο-αχρωματιστο ήχο, κάποιοι θα τον αποκαλούσαν και "ψυχρό". Ο λόγος είναι πως ο ήχος τους επηρεάζεται ελάχιστα έως καθόλου απο τα ξύλα που συνοδεύουν το neck through body κομμάτι του γραφίτη. Άλλοι κατασκευαστές τέτοιων οργάνων, η Status, Modulus & Clover είναι αυτοί που ξέρω εγώ. Η Modulus κατασκευάζει  ακόμα μπράτσα γραφιτένια για κλασσικά όργανα. ( Jazz bass κλπ)

Μεγάλο τους πλεονέκτημα η σταθερότητα στο κούρδισμα, και η αδιαφορία του υλικού για αλλαγές θερμοκρασίας, εποχής κλπ.

Στεθερότατα κάτω απο οποιεσδήποτε συνθήκες.

Έχω ενα μπάσο απο αυτό το υλικό, άλλης μάρκας, αλλά το βγάζεις απο το cargo του αεροπλάνου μετά απο 14 ώρες πτήση σε - 30 βαθμούς, σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 40 βαθμούς και είναι κουρδισμένο και παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω και στην διάθεση μου όπλα λευτα :( στη περηποτοση που πάρω Αυτό http://www.thomann.de/gr/steinberger_guitars_spirit_xt_25_standard_bass_bk.htm

Είναι καλο ; ??? Και στην περηπτοση που μελοντικα αλλαξω μαγνητες θα είναι καλύτερο θα αξηζει ;; ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου