Προς το περιεχόμενο

Αγορα δυναμικου ή πυκνωτικου (ή και των 2 ) μικροφωνου,εως 200€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα.

ειμαι ερασιτεχνης μουσικος,εχω 2 ηλεκτρικες,1 ακουστικη και 2 κλασσικες κιθαρες,λαπτοπ,συνθ,και καρτα ηχου Maudio fw410 ,και εναν laney vc15.

ψαχνω μικροφωνο,για την ηχογραφιση φωνης,και για ηχογραφιση κιθαρας,και απο τον ανισχυτη,αλλα και με τις ακουστικες-κλασσικες κιθαρες μου.

τα λεφτα που εχω ειναι μεταξυ150-200€

η σκεψη μου ειναι,να παρω καποιο πυκνωτικο,στο price range μεταξυ behringrer B1 kai rode nt1 (δλδ 100-160€)

και να επερνα και ενα δυναμικο,ωστε να ηχογραφω και τον ενισχυτη (μεχρι τωρα το εκανα ντιρεκτ τισ κιθαρες στην καρτα ηχου),αλλα δεν ξερω αν ενα φτηνο δυναμικο αξιζει.

επισης ,με 2 mics θα μπορω να παιζω και να τραγουδο,ηχγραφωντας τα 2 σηματα ξεχωριστα,πραγμα που θα μου αρεσε,η να κανω blend 2 σηματα πχ της ακουστικης.

πως σας φαινεται το σκεπτικο μου ?

(οι αγορες θα γινουν απο ελλαδα,ισως απο καποιο e-shop με καλες τιμες,η απο unison/διαμαντοπουλο/μιντι κλαμπ αν βρω καλη εξυπηρετιση και καλες τιμουλες,οχι μονο στα μικροφωνα ,αλλα και στις βασεις τους-καλωδια-κτλ)

 

σημαντικο που ξεχασα να αναφερω,ειναι οτι μενω σε ησυχο διαμερισμα,σε ησυχη περιοχη,αλλα οσο ναναι,ο χωρος μου δεν ειναι μονομενος,και ισως γι αυτο να κολλαω στο να παρω ενα πυκνοτικο,και σκεφτηκα το δυναμικο,το οποιο ξερω οτι δεν εινια και οτι καλυτερο για την ακουστικη / κλασικες,και την φωνη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι κλασικές λύσεις είναι έξω από το bidget σου

 

για τις κιθάρες sm57

για τις φωνές nt-1a

 

βέβαια μπορείς να πάρεις μόνο το πυκνωτικό μικρόφωνο αλλά

αν δεν έχεις μεγαλούτσικο χώρο ή δεν μπορείς να δώσεις ένταση

παίζει να γράφονται και οι χορδές

 

μια άλλη λύση είναι να πάρεις το rode m3 και ένα sm57 που βγαίνουν κάπου στα 200-200+ και θα είσαι άρχοντας

 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια λυση αυτη με το Μ3!!!

κανει και για φωνη αυτο,η μονο για τις κιθαρες μου??ο χωρος μου ειναι περιπου 3*3,50

δεν παιζω σε μεγαλες εντασεις...πιο πολυ καθαρο καναλι θα ηχογραφω,αντε με ελαχιστο γκαζι..

μονο με το ντ1 θα τα καταφερω???

α,και για σμ57,για φωνη τι λεει??ξερω οτι το εχουν στα προβαδικα,και στα live παρα πολλοι.αλλα εγω που το θελω για ηχογραφιση???καποια αλλη ιδεα κανεις??η μηπως να παρω πρωτα η το ενα η το αλλο,και να δω πως θα παει το πραγμα???καποιο αλλο περα απο ΝΤ1 αξιζει,πχ το Β1 κ καποιο της sm audio?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δυναμικά δεν έχουν τα πρίμα που έχουν τα πυκνωτικά

το rode m3 κάνει για τα πάντα και δεν υπερβάλω στο μόνο που

δεν θα το έβαζα είναι για μπάσο γιατί απο τα 80 και κάτω δεν μου αρέσει

 

για φωνή και καμιά ακουστική είναι πολύ καλό για τα χρήματα του

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το RHODE NT1 μπορεις να γραψεις και αξιοπρεπεστατες κιθαρες με ενισχυτη. ;) (σκεψου το σαν ενα φτηνο και καλο υποκαταστατο του U87)

 

αλλοιως παρε αυτο

 

http://www.thomann.de/gr/studio_projects_b1.htm

 

&

 

αυτο

 

http://www.thomann.de/gr/shure_sm57_lc.htm

 

ή αυτο

 

http://www.thomann.de/gr/sennheiser_e606_instrumentenmikrofon.htm

 

για τις ηλεκτρικες κιθαρες σου

 

& θα εισαι οκ  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον,το βρηκα!!

παιρνω μες τη βδομαδα το ΝΤ1,να γραψω καμια ακουστικη,φωνη,και βλεπω πως ειναι με τις ηλεκτρικες,και αν δω οτι δεν μου κανει για ηλεκτρικες,μαζευς χρημα και παιρνω το 57αρι, μονο για κιθαρες....

 

επειδη  η διαφορα τιμης ειναι 60 €, τα αξιζει το ΝΤ1 σε σχεση με τα αλλα πυκνωτηκα που μου ειπατε???(υπενθιμιζω,πυκνωτικο για φωνη,σκουστικη,κλασσικη...)

 

οσο να ναι ,60€ μπορω να παρω βασεις,καλωδια....απλα η μικρη καψα του Μ3 με προβληματιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη  η διαφορα τιμης ειναι 60 €, τα αξιζει το ΝΤ1 σε σχεση με τα αλλα πυκνωτηκα που μου ειπατε???

 

ναι.

 

αν το χρησιμοποιησεις για ενισχυτη κιθαρας μη το βαλεις κολλητα στη γρυλια και μη το βαλεις στο κεντρο του μεγαφωνου (χρησιμοποιησε δε και το pad του προενισχυτη σου).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορείς βρες κάπου να τα δοκιμάσεις

αλλιώς ότι και να σου πούμε δεν έχει σημασία

πάντως ότι και να πάρεις απ αυτά που προτάθηκαν οκ θα είσαι

το θέμα είναι περισσότερο αν θα μιξάρεις εσύ καλά

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου