Προς το περιεχόμενο

Preamp retube Framus Cobra λύσεις?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα τα φώτα σας! Σκέπτομαι να κάνω μία αναβάθμιση, αλλάζοντας τις λάμπες τις προενισχυτής σε έναν Framus Cobra.

Οι θέσεις έχουν ως εξής σύμφωνα με το manual

V1 ECC 83 selected - Input / Clean EQ

V2 ECC 83 selected - First and second distortion levels

V3 ECC 83 selected - Third distortion level / Crunch & Lead EQ

V4 ECC 83 standard - Effects path (buffer)

V5 ECC 83 standard - Phase reverse stage

 

Αυτή τη στιγμή έχω στην κατοχή μου: Δύο Sovtek 12AX7 WB, δύο JJ ECC83s/12AX7 και τρεις Electro harmonix 12ax7

Τωρα θά ήθελα να μου πείτε

Α) τον καλύτερο δυνατό συνδυασμό που θα μπορούσα να κάνω με αυτές που έχω τώρα και

Β) τον καλύτερο συνδυασμό να αγόραζα κάποιες άλλες

 

(Στον τελικό φοράω τέσσερις JJ EL34 με το εργοστασιακό bias 25 με 27 μΑ αλλαγμένες πρίν περίπου τρεις μήνες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πετύχω modern high gain fat γεμάτο σφιχτό και καθαρό ήχο με πλούσιες αρμόνικες όσο το δυνατόν καλύτερο δυνατό σημείο. To αποτέλεσμα με ικανοποιεί πλήρως όπως έχει.. χεχε  ;D άλλα ψάχνομαι για πειραματισμό περισσότερο..

 

Με λίγα λογία το καλό να γίνει ακόμα καλύτερο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς τις JJ το ξέρω δεν είναι και ότι καλύτερο.. Πρότεινε μου εσύ ανεξαρτήτους budget που να  μπορείς εύκολα να βρεις (μη μου πεις τίποτα "άκυρες" και δυσεύρετες που να κοστίζουν πανω απο χιλιάρικο :P γιατί κάτι πήρε το μάτι μου με μια αναζήτηση στο google).

Πες μου τις προτάσεις σου αν θες, από αυτές που έχεις ακούσει από κοντά και έχεις γνώμη πάνω κάτω τη παίζει.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ΕΗ που έχεις είναι μπασαριστές, θα σου δώσουν παραπάνω όγκο από τις jj που είναι μεσαίες. Πρότασή μου να βρεις telefunken ribbed plate για να έχεις 12ax7 για μια ζωή και για να πάρεις ποιοτικό ήχο από τις λάμπες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου harry, σε ποιες θέσεις από v1,2,3,4,5 θα μπουν αν είναι οι telefunken ribbed plate? Πχ. στην θέση V2 και V3 ή παντού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις θέσεις distortion θα έβαζα 2 telefunken και στις υπόλοιπες, τις 3 ΕΗ. Ιδανικά, θα τις άλλαζα όλες βεβαίως με telefunken.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου