Προς το περιεχόμενο

DI κ line, instrument κ line inputs (Ηχολήπτες βοήθεια)


ex - v27, bk27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από μια κουβέντα με @fusiongtr προέκυψαν οι εξής προβληματισμοί κ κάποια προβλήματα που έχω στην κατανόηση κάποιων πραγμάτων

 

 

 

Το di στην έξοδο του βγάζει mic level σήμα. Άρα το di το συνδέεις στη mic είσοδο. Για να το συνδέσεις με line in πρέπει να περάσει από mic preamp κ το σήμα να γίνει line level

 

Η κιθάρα από την άλλη είναι στη μέση. Instrument level. Πιο πάνω από mic κ πιο κάτω από line. Οπότε τη συνδέεις με instrument in . Όταν στην αλυσίδα έχεις πετάλι (ακόμα κ απλό distortion) το σήμα εξακολουθεί να ειναι instrument level κατάλληλο να τροφοδοτήσει ενισχυτή κ φυσικά high impedance κ unbalanced. Άρα θα το συνδέσεις με ινστραμεντ ιν πάλι .

 

Αν είναι guitar preamp pedal εξαρτάται από τις εξόδους που εχει

 

Τώρα που έχω το μπέρδεμα?

το mic κ το line level signal είναι κ τα δυο balanced κ low impedance. Που σημαίνει πως αν συνδέσεις di στο line θα πρέπει μεν ν'ανεβασεις το gain (ώστε τ.  σήμα να πάει από μικ σε λαην λεβελ) αλλά όταν το κάνεις αυτό το σήμα θα έχει (συχνοτικα) τα

Χαρακτηριστικά που χρειάζεται. Αντιθέτως αν συνδέσεις instrument (κιθάρα ας πούμε) σε λαην θα

 έχεις roll off στα πρίμα κ ας ανεβάσεις το gain.

 

Το έχω καταλάβει καλά? 

Το di το συνδέουμε mic ή line in?

 

Δώστε μας τα φώτα πληζ γιατί (τουλάχιστον για εμένα ) υπάρχει μπερδεμα

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τις δουλειές που κανει το di ειναι και η μετατροπη απο unbalaned σε balanced.

 

Τα αλλα ειναι πάνω κατω οπως τα λες. Επιπροσθετως πολλα εφε εχουν ξεχωριστες εξοδους instrument/line οποτε διαλεγεις τη σωστη αλλα και οι καρτες μεικτες κονσολες αντίστοιχες εισοδους.

 

Αλλα και τα καλα σχεδιασμενα di εχουν διαφορες εξοδους για συνδεση. Ακόμα και το απλο που εχω εχει και XLR balaned αλλα και unbalanced καρφι.

 

Αν τηρησεις τους βασικους κανονες εχεις σωστο matching χωρις απωλεια ισχυος και αλλοιωση συχνοτικου περιεχομενου.

 

Το di γενικως το συνδέουμε σε mic, αλλα κυρια οπου λεει το ιδιο το manual κσι η σχεδιαση του

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συνήθως το di το συνδέουμε στο mic, απλά γιατί χρειάζεται περισσότερο gain. Πολλά interfaces όμως έχουν πλέον τόσο πολύ gain σε οποιοδήποτε input που δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο. 

 

Από κει και πέρα το di χρησιμεύει στο να βλέπουν οι μαγνήτες της κιθάρας τη σωστή εμπέδηση ώστε να μη χάνουν πρίμα. Αλλά: Πολλές φορές ένα φθηνό di θα κάνει την κιθάρα να ακούγεται πολύ χειρότερα απ' ότι αν την είχες συνδέσει καρφί σε ένα line level και είχες καργάρει το gain. Τα καλά DI boxes όπως το Countryman ή τα Radial δεν είναι φθηνή υπόθεση αλλά παρ' όλα αυτά στην ψηφιακή εποχή είναι μια πολύ καλή επένδυση. 

 

 

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

Μια απο τις δουλειές που κανει το di ειναι και η μετατροπη απο unbalaned σε balanced.

 

Τα αλλα ειναι πάνω κατω οπως τα λες. Επιπροσθετως πολλα εφε εχουν ξεχωριστες εξοδους instrument/line οποτε διαλεγεις τη σωστη αλλα και οι καρτες μεικτες κονσολες αντίστοιχες εισοδους.

 

Αλλα και τα καλα σχεδιασμενα di εχουν διαφορες εξοδους για συνδεση. Ακόμα και το απλο που εχω εχει και XLR balaned αλλα και unbalanced καρφι.

 

Αν τηρησεις τους βασικους κανονες εχεις σωστο matching χωρις απωλεια ισχυος και αλλοιωση συχνοτικου περιεχομενου.

 

Το di γενικως το συνδέουμε σε mic, αλλα κυρια οπου λεει το ιδιο το manual κσι η σχεδιαση του

H unbalanced στα πιο πολλα di ειναι για να μπορεις να σπλιταρεις το σημα κ να το στειλεις σε εvισχυτη νομιζω (κ για reamping)

 

Ευχαριστω γι τις απαντησεις / διευκρινισεις

 

@kpeyos Κ εγω ετσι το ειχα στο μυαλο μου. Πως συνδεεται με mic in. (ή με line in μιας κ το σημα ειναι balanced κ low impedance κ στις δυο περιπτωσεις, απλα με line θελει πολυ ανεβασμα το gain)

 

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

H unbalanced στα πιο πολλα di ειναι για να μπορεις να σπλιταρεις το σημα κ να το στειλεις σε εωισχυτη νομιζω

 

Ευχαριστω γι τις απαντησεις / διευκρινισεις

 

@kpeyos Κ εγω ετσι το ειχα στο μυαλο μου. Πως συνδεεται με mic in. (ή με line in μιας κ το σημα ειναι balanced κ low impedance κ στις δυο περιπτωσεις, απλα με line θελει πολυ ανεβασμα το gain)

 

Το balanced ως συνδεση 9 στις 10 ειναι XLR. 

Τωρα τι θα κανεις τη δεύτερη η τρίτη εξοδο ειναι δικο σου θεμα.

Εχω ηθελα di για να στελνω με xlr σε mic εισοδο ενω η άλλη που ειναι unbalanced  παει στα πεταλια γενικως. Ετσι μπορω να γραφω dry>mic, wet>instrument ταυτόχρονα 

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Το unbalanced ως συνδεση 9 στις 10 ειναι XLR. 

Τωρα τι θα κανεις τη δεύτερη η τρίτη εξοδο ειναι δικο σου θεμα.

Εχω ηθελα di για να στελνω με xlr σε mic εισοδο ενω η άλλη που ειναι unbalanced  παει στα πεταλια γενικως. Ετσι μπορω να γραφω dry>mic, wet>instrument ταυτόχρονα 

Εννοεις TS?

Τα XLR δεν ειναι balanced?

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκαθαρίσω τα πράγματα στο μυαλό μου.

Κιθάρα -> preamp -> line in είσοδος κάρτας δεν είναι σωστό?

Το preamp δεν μπορεί να είναι πεταλιέρα (ακόμα και bypass), od πετάλι, ή οτιδήποτε σχετικό?

 

Πχ ...

 

"There are a few things you can use to make guitars work at the line level. These are:

Specialized guitar preamps (often in the pedal form)

DI boxes

Multi-effects processing and amp modeling units

Audio interfaces

Specialized guitar preamps, which are usually in the form of pedals, are not that common but are useful. You can simply plug in directly to a mixing board with it.

Multi-effects processors and advanced amp modeling units can let you replicate entire rigs. You can have a very convincing tone without even using an actual amplifier.

DI boxes are usually common in studio settings. Although simple, it’s becoming less popular with all the digital modeling amps and other specialized devices. It’s useful if you rely completely on rack-mounted studio devices and digital plugins."

 

https://musicgearheads.net/plug-guitar-into-line-level-input/

 

EDIT: Εγώ στην κάρτα που είχα, πήγαινε κιθάρα -> Gt-8 -> line in.

Ακόμα και με όλα bypass, στο gt-8, είχα μια χαρά σήμα..

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Εχω ηθελα di για να στελνω με xlr σε mic εισοδο

 

Και ερωτώ.

Δεν θα μπορούσες με καλώδιο xlr to trs να στείλεις το σήμα κατευθείαν από το di σε line είσοδο αν ήθελες?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου