Προς το περιεχόμενο

DI κ line, instrument κ line inputs (Ηχολήπτες βοήθεια)


ex - v27, bk27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Για να ξεκαθαρίσω τα πράγματα στο μυαλό μου.

Κιθάρα -> preamp -> line in είσοδος κάρτας δεν είναι σωστό?

Το preamp δεν μπορεί να είναι πεταλιέρα (ακόμα και bypass), od πετάλι, ή οτιδήποτε σχετικό?

 

Πχ ...

 

"There are a few things you can use to make guitars work at the line level. These are:

Specialized guitar preamps (often in the pedal form)

DI boxes

Multi-effects processing and amp modeling units

Audio interfaces

Specialized guitar preamps, which are usually in the form of pedals, are not that common but are useful. You can simply plug in directly to a mixing board with it.

Multi-effects processors and advanced amp modeling units can let you replicate entire rigs. You can have a very convincing tone without even using an actual amplifier.

DI boxes are usually common in studio settings. Although simple, it’s becoming less popular with all the digital modeling amps and other specialized devices. It’s useful if you rely completely on rack-mounted studio devices and digital plugins."

 

https://musicgearheads.net/plug-guitar-into-line-level-input/

 

EDIT: Εγώ στην κάρτα που είχα, πήγαινε κιθάρα -> Gt-8 -> line in.

Ακόμα και με όλα bypass, στο gt-8, είχα μια χαρά σήμα..

Βεβαια.

Οταν υπαρχει line εξοδος (κ οι πεταλιερες εχουΝ) θα τις συνδεσεις etsi

 

Οταν ειναι preamp υπαρχει line εξοδος

 

Ενα απλο πεταλι ομως μπορει κ να μην εχει. Οταν δεν εχει, μιας κ το σημα θα ειναι hi impedance καταλληλο για front of amp θα το συνδεσεις στο ινστραμεντ

 

Αν εχει κ τα δυο φανταζομαι δοκιμαζεις κ επιλεγεις

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ακόμα και με όλα bypass, στο gt-8, είχα μια χαρά σήμα..

Αυτό μάλλον γιατί υπάρχει ένα ψιλοκρυφό input (gain) στην πεταλιέρα, καθαρότατο και ουδετερότατο. Οπότε, το bypass στο πετάλι είναι αντίστοιχο με κάρφωμα στο Instrument της κάρτας και λίγο ανέβασμα το gain σε λογικά επίπεδα.

 

Εγώ έχω κάνει το εξής. Έχω μια ασύρματη shure. Σε αυτή συνδέεται το μανταλάκι του τρομπονιού. Από πίσω έχει ΚΑΙ instrument out. Πόιντ 1.

Έχω και τη στρουμπούλω μου, με καλώδιο. Πόιντ 2.

 

Αυτά τα δύο τα στέλνω σε ένα AB2 boss, και από εκεί παίρνω ένα καλώδιο και το στέλνω στο mooer ge200. Κι αφού τα σήματα έρχονται σε instrument level, μπορώ να φτιάξω ήχο και στο τρομπόνι, μα ένα διάστημα 4ες ή 8ες π.χ., ένα πλέιτ βαθάκι, έναν κομπρέσσορα βρε αδερφέ.

 

Από εκεί πάει κονσόλα σε line level, οπότε δεν τρώω ούτε προενίσχυση από κονσόλα, αφού πάω στα τελευταία καρφιά, μιας και δε θέλω καν gain.

 

Ένα μέταλ με το τρομπόνι όμως δεν έχω αξιωθεί να γράψω.

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Αυτό μάλλον γιατί υπάρχει ένα ψιλοκρυφό input (gain) στην πεταλιέρα, καθαρότατο και ουδετερότατο.

 

Καθόλου κρυφό δεν είναι.:classic_smile:

Αλλά και αρκετά πετάλια έχουν input gain.

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Και πως θα εγραφα ταυτόχρονα?

 

Αν ήθελες είπα.

Αν δηλαδή τα mic inputs σου τα χρησιμοποιούσες όλα, και είχες line in άδειο.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

δεν τρώω ούτε προενίσχυση από κονσόλα

 

Αυτό θα ήθελα στην κάρτα.

Να έχω την επιλογή να μην χρησιμοποιήσω την δική της προενίσχυση.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Καθόλου κρυφό δεν είναι.:classic_smile:

Αλλά και αρκετά πετάλια έχουν input gain.

Ναι αλλα δεν ειναι μονο το level.

To σημα που πρεπει να δει ο ενισχυτης στην εισοδο του ειναι ινστραμεντ λεβελ κ hi impedance.

Το κλασσικο σημα που βγαζουν τα παραδοσιακα πεταλακια ειναι τετοιο.

Αν συνδεσεις ινστραμεντ σημα σε λαην θα χασεις πολυ πληροφορια ακομα κι αν ανεβασεις το γκεην

Αν κανεις το αντιστροφο (πχ λαην σημα σε ενισχυτη) θα εχεις υπερβολικο θορυβο (εκτος απο παραμορφωση)

 

Τα πρηαμπ πεταλακια εχουν κ κανονικη παραδοσιακη εξοδο (hi impedance, instr level) για να τα συνδεεις μπροστα, αλλα κ line εξοδο (με λαην λεβελ κ low impedance) που ειναι καταλληλα για line εισοδο κ τελικο

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

Να έχω την επιλογή να μην χρησιμοποιήσω την δική της προενίσχυση.

Εκεί... καρφί. Ή στις πίσω που είναι σίγουρα με δίχως προενίσχυση, ή στις μπροστινές ΑΝ έχουν impedance matching κύκλωμα, βλέπε μανούαλ.

 

Εγώ προτιμώ καρφιά πίσω για line level πράγματα. Αλλά αν έπρεπε π.χ. να συνδέσω το mooer στο fireface400, θα το έδινα στο 1-2 (για να μη σκύβω), γυρισμένα σε line, χωρίς καθόλου ιτς, μπιτι, ντιπ, ναδα γκέιν.

 

Αλλιώς, όπως είπα, για "μονιμο" παρκάρισμα στην κάρτα, 5-6, 7-8, και ξεχνάς ότι είναι συνδεδεμένο, ανάβεις παίζεις, γράφεις.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτό θα ήθελα στην κάρτα.

Να έχω την επιλογή να μην χρησιμοποιήσω την δική της προενίσχυση.

Αρα θες οπωσδηποτε λαην ιν στην καρτα ηχου

Κ εγω το ιδιο θελω. Μπορει να μην το χρειαζομαι τωρα (που συνδεομαι ινστρ), αλλα οτι μπλιμπλικι, συνθ ή μαικ πρη (κ πρη γενικως) να θελω να χρησιμοποιησω στο μελλον θα χρειαστει

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Εκεί... καρφί. Ή στις πίσω που είναι σίγουρα με δίχως προενίσχυση, ή στις μπροστινές ΑΝ έχουν impedance matching κύκλωμα, βλέπε μανούαλ.

 

Εγώ προτιμώ καρφιά πίσω για line level πράγματα. Αλλά αν έπρεπε π.χ. να συνδέσω το mooer στο fireface400, θα το έδινα στο 1-2 (για να μη σκύβω), γυρισμένα σε line, χωρίς καθόλου ιτς, μπιτι, ντιπ, ναδα γκέιν.

 

Αλλιώς, όπως είπα, για "μονιμο" παρκάρισμα στην κάρτα, 5-6, 7-8, και ξεχνάς ότι είναι συνδεδεμένο, ανάβεις παίζεις, γράφεις.

Με τοσα διαφορετικα οργανα Γιωργη, γιατι δεν παιρνεις ενα Τερρανυακι να βρεις την υγεια σου?

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Αρα θες οπωσδηποτε λαην ιν στην καρτα ηχου

 

 

Βρε line in θέλω δεν τίθεται θέμα.

Από που θα στείλω εκεί είναι το θέμα, αν πχ πουλήσω την gt-8.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Με τοσα διαφορετικα οργανα Γιωργη, γιατι δεν παιρνεις ενα Τερρανυακι να βρεις την υγεια σου?

🤡Είναι απλό. Γιατί με τόσα όργανα, δεν προλαβαίνω να τα συντηρώ, και στο τέλος γράφω VST.🤡

 

Αλλιώς, πάλι δύο mic preamp θα ήθελα!😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου