Προς το περιεχόμενο

mp3 recorder προτάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.

Ψάχνω εδώ και λίγο καιρό να βρω τρόπο ηχογράφησης πρόβας και live.

Αρχικά, να πω ότι δε μιλάω για laptop, κονσόλες και λοιπό εξοπλισμό.

 

Θα ήθελα γνώμες για συσκευές που έχει χρησιμοποιήσει ο καθένας (έχω δει αρκετά στο δίκτυο [olympus, edirol, sony, i-river], αλλά ψάχνω να ακούσω απόψεις από κόσμο που χρησιμοποιεί ήδη gadgets).

 

Απαιτήσεις:

-Να έχει line in για εγγραφή από μικρόφωνο, γιατί δεν εμπιστεύομαι τα built in, εκτός αν εμπειρικά κάποιος ξέρει καλό gadget.

-Να έχει χωρητικότητα (γι' αυτό και ψάχνω mp3 που θα γράφει συμπιεσμένα) ή να έχει επεκτασιμότητα (να παίρνει δηλαδή memory stick ή card).

-Να έχει ποιότητα εγγραφής. (Δεν ξέρω και πολλά, αλλά σε mp3, ας πούμε 192kbs), γιατί τα mp3-όφωνα συνήθως γράφουν 64kbs (το γράφω και στο κινητό μου, άμα είναι)

 

Ξέρω ότι τα minidisc έχουν καλή ποιότητα, αλλά μου πέφτουν ψιλοακριβά και είναι και το βάλε-βγάλε και το κόστος των δισκακίων

Εννοείται να φορτώνει-ξεφορτώνει σε pc, και φυσικά μικρό μέγεθος.

 

Εν ολίγοις, ένα gadget, με το οποίο να γράφω πρόχειρα αλλά καλά την πρόβα ή το live μιας ροκ μπάντας, για προσωπική εκπαιδευτική χρήση.

Θενξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

με διαφορά το καλύτερο πλην των πραγματικά ακριβών (πολλαπλάσιας αξίας) επαγγελματικών λύσεων, είναι αυτό...

 

http://www.m-audio.com/products/en_us/MicroTrack2496-main.html

 

βέβαια υπερκαλύπτει τις απαιτήσεις που θέτεις (γράφει ακόμα και wav στα 24\96) και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ακόμα και σε απαιτητικές pro καταστάσεις, αλλά τα πιο φθηνά "βράζουν όλα στο ίδιο καζάνι"...

(και το mini disc που ανέφερες υπολείπεται αρκετά σε ποιότητα λόγω απωλεστικού ρυθμού συμπίεσης...)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τσέκαρε κι αυτό http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=957&product=817775 . Δεν ξέρω αν σου πέφτει λίγο, αλλά μ' αυτά που κάνει σε σχέση με την τιμή του είναι super.

Υπόψιν δε το έχω εγώ. Είναι στις μελλοντικές μου αγορές. Αν το έχει κάποιος άλλος ας πει τη γνώμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τσέκαρε κι αυτό http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=957&product=817775 . Δεν ξέρω αν σου πέφτει λίγο' date=' αλλά μ' αυτά που κάνει σε σχέση με την τιμή του είναι super.

Υπόψιν δε το έχω εγώ. Είναι στις μελλοντικές μου αγορές. Αν το έχει κάποιος άλλος ας πει τη γνώμη του.[/quote']

 

Επειδή ψάχνω και εγώ κάτι τέτοιο, τα MP3 flash disks ΔΕΝ είναι ό,τι καλύτερο, καθώς το ενσωματωμένο μικρόφωνο που έχουν είναι συνήθως μάπα και το εύρος που πιάνει είναι αυτό της φωνής, 500Hz-8000Hz (βασικά, ζήτημα αν πιάνει πάνω από 6000). Τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα αν είχαν είσοδο μικροφώνου, οπότε θα μπορούσες να βάλεις κάποιο πυκνωτικό ψείρα.

 

Ωστόσο, την ίδια αγωνιώδη ερώτηση είχα κάνει και παλαιότερα:

 

Ηχογράφηση πρόβας με...;

 

με την ελπίδα ότι κάποιο από όλα αυτά τα flash disks έχει συμπαθητική απόδοση για ηχογράφηση πρόβας.

 

Πέρα από το MicroTrack και τα αντίστοιχα της Edirol R-1 και R-09, υπάρχει και το σχετικά φτηνότερο κατά ~165 Ευρώ Boss Micro BR το οποίο έχω βάλει στο μάτι, αλλά εξακολουθεί να είναι ακριβό.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τσέκαρε κι αυτό http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=957&product=817775 . Δεν ξέρω αν σου πέφτει λίγο' date=' αλλά μ' αυτά που κάνει σε σχέση με την τιμή του είναι super.

Υπόψιν δε το έχω εγώ. Είναι στις μελλοντικές μου αγορές. Αν το έχει κάποιος άλλος ας πει τη γνώμη του.[/quote']

 

Τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα αν είχαν είσοδο μικροφώνου, οπότε θα μπορούσες να βάλεις κάποιο πυκνωτικό ψείρα.

 

 

Aυτό που παραθέτει ο Johnny λέει στα χαρακτηριστικά του οτι έχει line-in εγγραφή και μάλιστα σε wav :!:

 

Aλλά το θέμα είναι τι μικρόφωνο να του βάλεις?Τα πυκνωτικά ψείρες που αναφέρω στο άλλο θέμα ,τέτοιες απρόσιτες τιμές δεν έχουν?(80-140 ευρώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό που παραθέτει ο Johnny λέει στα χαρακτηριστικά του οτι έχει line-in εγγραφή και μάλιστα σε wav :!:

 

Χμμμ...αυτό δεν το είχα προσέξει. Αν μπορούσα να βάλω το εξωτερικό μικροφωνάκι του Walkman μου εκεί μέσα...

 

Είδα και το manual του, λέει ότι υποστηρίζει 32Κ δειγματοληψία για το MIC... καταρχήν, ακούγεται καλό. ...λές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλά το θέμα είναι τι μικρόφωνο να του βάλεις?Τα πυκνωτικά ψείρες που αναφέρω στο άλλο θέμα ' date='τέτοιες απρόσιτες τιμές δεν έχουν?(80-140 ευρώ)[/quote']

 

Ένα συμπαθητικό μικροφωνάκι (για τα δεδομένα που συζητάμε - όχι πυκνωτικό) είναι αυτό:

 

T.BONE ST40

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό που παραθέτει ο Johnny λέει στα χαρακτηριστικά του οτι έχει line-in εγγραφή και μάλιστα σε wav :!:

 

Χμμμ...αυτό δεν το είχα προσέξει. Αν μπορούσα να βάλω το εξωτερικό μικροφωνάκι του Walkman μου εκεί μέσα...

 

Είδα και το manual του' date=' λέει ότι υποστηρίζει 32Κ δειγματοληψία για το MIC... καταρχήν, ακούγεται καλό. ...λές;[/quote']

 

αρα χρειαζεσαι και πρεοενισχυτη για να βαλεις το μικροφωνο στην λαιν ιν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ...αυτό δεν το είχα προσέξει. Αν μπορούσα να βάλω το εξωτερικό μικροφωνάκι του Walkman μου εκεί μέσα...

 

αρα χρειαζεσαι και πρεοενισχυτη για να βαλεις το μικροφωνο στην λαιν ιν .

 

Ναι. Γι'αυτό είπα "αν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγώ φίλοι μου θα επιμείνω ότι αξίζει να δώσετε το κάτι παραπάνω για το microtrack...μια και το θέσατε σαν κριτήριο, το stereo mic του είναι παρα πολύ καλό ποιοτικα και φοβερά ευαίσθητο...συν ότι διαθέτει mic pre με phantom power οπότε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οποιαδήποτε πυκνωτικό mic...

Πριν κάποιους μήνες έκανα ερευνα αγοράς για φίλη δημοσιογράφο...δοκίμασα πολλά (όχι αυτά που πρότεινε ο Gerasimos) και κατέληξα σ' αυτό όχι μόνο από specs αλλά και από ακροάσεις σε όσα μπόρεσα...τα 430 ε που ζητάει τα δίνει πίσω στο πολλαπλάσιο και το κυριότερο δεν θα χρειαστεί να το αντικαταστήσεις ποτέ εκτός αν σου χαρίσουν κανα nagra...

Το αποτέλεσμα μετά την αγορά του ήταν να το κρατήσω για λίγο (και καλά να το ρυθμίσω :wink: ) και το λίγο να γίνει μήνας με χαζές δικαιολογίες από μένα γιατί δεν μπορούσα να το αποχωριστώ...ακόμα και σαν usb stick για μεταφορά δεδομένων το χρησιμοποιούσα...περιτό να πω ότι σε πρώτη ευκαιρεία (αν και δεν μου χρειάζεται ιδιαίτερα για κάτι) θα το αγοράσω...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου