Προς το περιεχόμενο

Reso κάσας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για reso κλασσικά η επιλογή είναι Powerstroke 3 (ebony συνήθως). Αν κ για το Powersonic εκτός αν θές πολύ πνιγμένο ήχο θα σου λεγα να το ξανασκεφτείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Coated Ambassador ,αυτη χρησιμοποιω και εγω (εγω χρησιμοποιω την coated PS)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν για batter, βάλω Remo Powersonic, για reso, ποιά θα ήταν η ιδανική επιλογή?

 

Αν είναι να βάλεις batter τέτοιου τύπου τότε καλύτερα (κατεμε) να βάλεις Evans EMAD2.

Το έβαλα σε μια Maxtone ενος φίλου και σκοτώνει !!!

Για Reso βάλε κάτι απλό και ebony (εκτος αν θες coated...)

 

 

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης να πω οτι η coated powersonic ειναι ισως η καλυτερη μεμβρανη κασας που εχω ακουσει ποτε μου,απλα την τοποθετεις,πετας ολα τα σκουπιδια (muffling,μαξιλαρια & ολα τα αλλα που δολοφονουν τον ηχο της κασας) μεσα απο την κασα,βαζεις μια απλη reso μεμβρανη,κουρδιζεις και καθαρισες.

 

Μεχρι να βγει  χρησιμοποιουσα coated emperor & remo muffl στις κασες αλλα τωρα πλεον μονο  powersonic & ξερο ψωμι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή, όλους!

  Το θέμα μου είναι οτι επειδή μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα απλά δέρματα και παράλληλα απεχθανόμουν την τοποθέτηση ειδών προικός και ταινιών στην κάσα και στα δέρματα, έχω ένα ακουστικό αποτέλεσμα με μεγάλη αντήχηση και "ουρά". Αυτό δημιουργεί πρόβλημα στο studio, στους συμπαίκτες μου, στα δε lives, οι ηχολήπτες τραβούν τα μαλλιά τους!

  Αποφάσισα λοιπόν να ακολουθήσω την συμβουλή του SF, ελπίζοντας, να έχω μικρότερη αντήχηση και "ουρά" και να μην θυσιάσω, ποιότητα ήχου και αρμονικές. 

  Σε οτι αφορά, το reso τώρα, να επιχειρήσω εγώ μιαν έκκεντρη τρύπα μόνος, στο ήδη υπάρχον δέρμα, που είναι σχεδόν καινούργιο ή να ακάσω και ένα 50άρι, για έτοιμη μεμβράνη με τρύπα?

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οτι αφορά, το reso τώρα, να επιχειρήσω εγώ μιαν έκκεντρη τρύπα μόνος, στο ήδη υπάρχον δέρμα, που είναι σχεδόν καινούργιο ή να ακάσω και ένα 50άρι, για έτοιμη μεμβράνη με τρύπα?

 

http://www.remo.com/portal/products/2/599/605/dh_dynamos.html

Πάρε ενα τέτοιο 5άρι, ενα κοπίδι και λίγη προσοχή και σε 2 λεπτά είσαι έτοιμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε melodic hi there ,χρησιμοποιω τα τελευταια 5-6 χρονια evans GII διαφανα και στις δυο μου κασσες .Η μια (grand star Tama ) απλα σκοτωνει με μονη παρεμβαση ενα καλο μαξιλαρι μεσα.Η αλλη που δεν ειναι grandstar αλλα Rockstar με το ιδιο δερμα μολις εφυγε το μαξιλαρι απο μεσα και εβαλα δυο αλλα ειδη προικος εγινε κ---ς.Τωρα ψαχνω ενα ιδιο μαξιλαρι αλλα δεν το βλεπω να ερχεται ουτε στο περιπου .Τα ξυλα υπ'οψη ειναι και στις δυο birch το Grandstar 9 mm παχος και το Rockstar 6 mm παχος .Εκτος Στουντιο η rockstar σκοτωνε εξισου καλα .

Αυτα τα evans παντως και χωρις να τα φορεσεις βγαζουν ηχο .Για το μπροστινο (RESONANSE)

ανοιξε μια τρυπα μονος σου με κοπιδι δεν χρειαζεται να τα σκασεις .Λιγο ψαξιμο θελει αλλα ξερω οτι εισαι πηγμενος ...προσπαθησε δεν ειναι τιποτα δυσκολο δοκιμες θελει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου