Προς το περιεχόμενο

Bass pedal problem


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια, αντιμετωπίζω πρόβλημα με το pedal του bass drum. Η αλυσίδα του pedal ακουμπάει πάνω στη μεμβράνη κ τν φθείρει. Είναι σοβαρό; τι θα μπορούσα να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν το εχω ξανακουσει αυτο.Απο την αρχη το εκανε με το που το τοποθετησες ή στην πορεια.Για δοκιμασε να το βαλεις πιο πισω αλλιως παρε αλλο παντως δεν ειναι φυσιολογικο οποτε κατι φταιει η το πεταλι η η κασα η εσυ.Βαλε και κανενα αλλο πεταλι αμα εχεις απο κανα γνωστο σου ετσι θα καταλαβεις σιγουρα τι φταιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα με τον τύπο του πεταλιού που χρησιμοποιείς (δεν έχεις πει ποιο είναι) και το πάχος του στεφανιού που έχει το bassdrum σου, μπορεί να προκείψει τέτοιο πρόβλημα. Υποθέτω και δεν το βάζω σαν κανόνα, ή μπορεί και να πέφτω έξω, (το λέω από τώρα για να μη παρεξηγηθώ), ή το πεταλάκι σου είναι φθηνούτσικο, ή τα τύμπανά σου ή και τα δύο. Δηλαδή, το πετάλι σου δεν έχει ρύθμιση της απόστασης από το δέρμα, πράγμα που το συναντάς σε κάποια ακριβά μοντέλα (όχι σε όλα πάντως) είτε η κάσα σου έχει μεταλλικό στεφάνι λεπτό και γενικά τέτοια στεφάνια συναντάμε σε κορεάτικα κ.λ.π. μοντέλα. άσχετα όμως με αυτό είτε συμβαίνει το ένα είτε το άλλο και αφού δεν πέρνει ρύθμιση το πετάλι σου, θα πρέπει να κάνεις πατεντούλα απλή και τριανταφυλλένια. Εγώ πάντα μαζί μου, όταν είναι να παίξω σε live ή τύμπανα που δεν ξέρω τι θα βρω έχω μαζί μου άνα κομμάτι λάστιχο πάχους περίπου 3mm και μήκους 10 cm σε ορθογόνιο σχήμα, με τη κάτω πλευρά του κομμένη ημικυκλικά ώστε όταν κάθεται όρθιο ανάμεσα στο σημείο που δένει το πετάλι και το δέρμα της κάσας, να δημιουργεί ένα κενό απόστασης και να κάθεται στο στεφάνι. Ελπίζω να κατάλαβες τι ενοώ, μια που δεν έχω φωτό να σου δείξω. Δεν είναι τίποτα περίπλοκο και έχει 0 κόστος. άλλη μία πατέντα είναι ένα κομμάτι δέρμα (ζωικό), το οποίο προσαρμόζω με την ίδια λογική σε ότι σχήμα θέλω ανάλογα τις ανάγκες. Διαστάσεις περίπου 15 x 15 cm. Πολλές φορές το σφίγγω κάτω από το εξάρτημα που μαγκώνει το στεφάνι αφού αφήνω κομμάτι χοντρό να φεύγει ανάμεσα στη " μέγγενη" και στο δέρμα, με αποτέλεσμα να μην μπορεί πάλι το πετάλι να σπρωχτεί μπροστά και να ακουμπίσει οτιδήποτε το δέρμα. Γενικά αυτή είναι η λογική της πατέντας που χρησιμοποιώ. Είπαμε σε περίπτωση που έχεις κάνει τυχόν ρυθμίσεις αν έχει το πετάλι σου.

Rockdrum

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς το σετ είναι φτηνιαρικό, αλλά από ήχο δν έχω πρόβλημα. Το μόνο πρόβλημα που συνάντησα είναι αυτό. Στην αρχή ακουμπούσε κ η μια άκρη του pedal, αλλά αυτό μπορούσα να το ρυθμίσω. Μόνο η αλυσίδα έμεινε. Λέω να κάνω τν πατέντα με το λάστιχο, αν και θέλει πολύ λεπτομέρεια... Είδομεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

αυτο ειναι προβλημα.... δοκιμασε να μετακινησεις πιο πισω το πενταλ σου, αλλα καλυτερα θα σου προτεινω να αγορασεις ενα της προκοπης...δεν μιλαω για πανακριβο και με 50¤ βρισκεις αξιολογα για αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι προβλημα.... δοκιμασε να μετακινησεις πιο πισω το πενταλ σου' date=' αλλα καλυτερα θα σου προτεινω να αγορασεις ενα της προκοπης...δεν μιλαω για πανακριβο και με 50¤ βρισκεις αξιολογα για αρχη.[/quote']

 

Αξιόλογο πετάλι με 50 από κάποιον που έχει sonor 3005 maple αν δεν κάνω λάθος....... Αφού κοιτάξεις και κάνα π.μ. έτσι;

Δεν σε προλαβαίνω............................................

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι προβλημα.... δοκιμασε να μετακινησεις πιο πισω το πενταλ σου' date=' αλλα καλυτερα θα σου προτεινω να αγορασεις ενα της προκοπης...δεν μιλαω για πανακριβο και με 50¤ βρισκεις αξιολογα για αρχη.[/quote']

 

Αξιόλογο πετάλι με 50 από κάποιον που έχει sonor 3005 maple αν δεν κάνω λάθος....... Αφού κοιτάξεις και κάνα π.μ. έτσι;

Δεν σε προλαβαίνω............................................

 

ανεφερα οτι ειναι αξιολογο για αρχαριους. στην απορια ζητουσε λυση για το πενταλ ετσι με 50¤ μπορει να παρει καποιο που να συνδεεται στην κασσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω επι της ευκαιριας να πω και εγω για ενα προβλημα που εχω.Πολλες φορες μου εχει τυχει σε σετ που εχω παιξει (οχι σε ολα) να βαζω το πεταλι στην κασα αλλα οταν το βιδωνω αυτο να μην ακουμπαει στο πατωμα καθως  σφιγγω την βιδα (εχω το pearl elliminator me strap) ειναι δηλαδη στον αερα οποτε δεν μπορεις να παιξεις. Ξερει κανενας τιποτα γι αυτο? Εχει συμβει σε κανεναν απο εσάς? Μου συνεβη το σαββατο σε live και πραγματικα σπάστικα γιατι δεν μπορουσα να παιξω και εκανα αγγαρια!!

P>to twirl or not to twirl!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάσα πατάει συνήθως στα μπροστινά πόδια και στο πίσω στεφάνι οπότε βάζοντας το πετάλι στο στεφάνι για να παίξεις  θα πρεπε να αλλάζει κάτι στην κατανομή βάρους στην κάσα για να σηκώνει το πετάλι στον αέρα και αυτό να μην πατάει καλά στο έδαφος . Τα τομ ήταν αναρτημένα πάνω στην κάσα? Η μόνη λογική εξήγηση ίσως είναι ότι έχουν σηκώσει πολύ το μπροστινό μέρος της κάσας με τα πόδια και δεν πιάνει το πίσω στεφάνι σε οριζόντια θέση το πετάλι οπότε το αναγκάζει να σηκωθεί από το έδαφος.Η  λύση είναι είτε χαμηλώνεις το μπροστινό μέρος αφήνοντας ένα δάκτυλο κένο από το έδαφος στο μπροστινό μέρος είτε σφίγγοντας χαλαρά το πετάλι και αφήνοντας το να κάτσει στο έδαφος. Επειδή έχω και εγώ το eliminator με τα καρφιά του στο κάτω μέρος σε πλήρη έκταση δεν πάει πουθενά ακόμα και με την κάσα χωρίς τομ οπότε χαλαρο πιάσιμο στην κάσα δεν επηρεάζει και πολύ.Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου