Προς το περιεχόμενο

Ibanez GWB 1005 NTF (HELP)!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,ειναι 2-3 μηνες που αγορασα το ibanez gwb 1005 και ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις αν ξερει καποιος να με βοηθησει! η πρωτη ερωτηση ειναι αν χρειαζεται το σωμα του οργανου καθαρισμα με καποιο ειδικο υγρο η με ενα σκετο πανι? και αυτο το ρωταω γιατι ειναι το πρωτο και  μοναδικο οργανο που εχω και δεν εχει επιστρωση απο βερνικι,η ειναι τοσο λεπτη που δεν την καταλαβαινεις με την αφη.και δευτερον οι ταστιερες απο εβενολ προσεξα οτι τριβονται πολυ γρηγορα και αφηνουν και σιμαδια(γραμμες) βεβαια δεν εχω κανενα τριξιμο! και αυτο μου ειχε κανει εντυπωση και στο gwb 35 με το οποιο επαιζα καπου ενα χρονο και η ταστιερα ειχε γεμισει σιμαδια  βεβαια παλι δεν ειχα τριξιματα αλλα πιστευω αν επαιζα επι δυο χρονια με το ιδιο θα ειχα προβληματα.και η ερωτηση μου ειναι οταν η εβενολ ταστιερα σου βγαλει τριξιματα μπορει να τη τριψει οργανοποιος και να ξαναγινει σαν καινουργεια? οπως γινεται με τη τριανταφυλια και τον εβενο? http://www.ibanez.co.jp/world/country/frame_greece.html

www.myspace.com/dimitrisdimas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Αποκλείεται να μην έχει βερνίκι, και είναι πολύ πιο παχύ από όσο νομίζεις! Δεν χρειάζεται και τίποτα ιδιαίτερο το σώμα, και μέσα στην βρώμα να το αφήσεις δε μασάει. Αν είσαι αγαπούλης όμως με τα όργανά σου, σκούπιζέ το με ένα απλό καθαρό πανάκι.

 

Β) Το ebanol είναι ένα πολύ σκληρό συνθετικό υλικό, νομίζω είναι σκληρότερο από τον έβενο, που έχει την υφή ξύλου. Φυσικά επισκευάζεται όπως ο έβενος, η τριανταφυλλιά κλπ.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω.αν εχει βερνικι σιγουρα θα ειναι εμποτισμου γιατι η επιφανια του ξυλου δεν ειναι λια.ειναι αγρια και μπορεις να πιασεις τα νερα που κανει το ξυλο ακομα και τους πορους που εχει το ξυλο,οκ σευχαριστω για την απαντηση

www.myspace.com/dimitrisdimas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης αποκλειεται να σου "βγαζει" τριξιματα το υλικο της ταστιερας,τριξιματα εχεις λογω φθορας ταστων και κακου σετ απ. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ το Gary Willis έχεις; Τώρα το είδα! Λοιπόν το ebanol γενικά δεν χαμπαριάζει όπως σου είπα, φαντάσου ότι η Ibanez το δίνει καινούργιο το όργανο με rounds πάνω (είναι άταστο για όσους δεν ξέρουν), τριξίματα θα έχεις μετά από κάποια χρήση όμως γιατί όσο σκληρό και να είναι το ebanol οι rounds θα τα χαράξουν τα αυλάκια τους με τον καιρό, ανάλογα με την χρήση συνήθως κάθε 1-2 χρόνια να υπολογίζεις για σέρβις στην ταστιέρα, αν φυσικά χρησιμοποιείς rounds...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι round χορδες βαζω και γιαυτο το λογο εχουν αρχισει να εμφανιζονται τα πρωτα σιμαδια...δεν με ενοχλουν τα σιμαδια απλα οπως ειπα πιο πανω πριν παρω το gwb1005 ειχα το gwb35,και αυτο ebonol ταστιερα εχει και μου εβγαλε τριξιματα σε διαφορα σημια και ετσι πηρα την αποφαση να τη τριψω.(εχω ξανατριψει ταστιερα αταστου μπασου στο παρελθον τριανταφυλλια ομως)και καθως ετριβα προσεξα οτι η ταστιερα απο μαυρη αρχιζε να γινετε ασπρη σαν να τριβεις βερνικι.και τοτε καταλαβα οτι η ebonol ειναι περασμενη με βερνικι η με κατι αλλο χημικο,και την περασα και εγω ενα χερι πολιερεθανικο βερνικι,αλλα αλλαξε η χρια του οργανου...οποτε οπως καταλαβαινεις στο gwb1005 δεν θελω να συμβει κατι τετοιο και γιαυτο μαζευω διαφορες συμβουλες απο τωρα...αλλα και πολλοι τεχνιτες-οργανοπ.δεν ξερουν να απαντησουν με σιγουρια για τις ebonol,και μαλλον αυτο οφειλετε στο οτι ειναι καινουργιες ταστιερες απο οτι ξερω

www.myspace.com/dimitrisdimas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου