Προς το περιεχόμενο

danelectro guitars...


mechmg93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τον απριλιο που περασε πηρα απο το στόλλα στη θεσσαλονίκη την u1, είναι σαν την u2 μόνο που έχει έναν λιπστικ.

 

 

η κιθάρα ειναι απιστευτη, ελαφρια, την λατρευω, εχει σουπερ σκασιμο (για τα δεδομενα μου βεβαια...) και εκανε μονο 200 ευράκια. αρα και εγώ και ο vox pathfinder μου ειμαστε ευτυχισμενοι. :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

λοιπον mech...εσυ θα παρεις μια squier και τελειωσε το θεμα...ή θα περιμενεις μηπως κατσει καμια καλη ευκαιρια στα μεταχειρισμενα....γιατι πολυ απλα αυτη η κιθαρα ειναι εξαιρετικοτατη αλλα η λεξη πολυδιαστατη δν της ταιριαζει...

την δοκιμασα απο ενα παιδι που την ειχε στο studio που παμε και εχω να πω:

ο ηχος της "βρωμαει" rockabilly οοοοοοσο δν παει, ο bridge μαγνητης ξυριζει, και ο ηχος γενικοτερα ειχει ποοοοολυ ξεραΐλα....

μονο αυτο δινει η κιθαρα αλλα το δινει πολυ καλα...εγω π.χ. θα χτυπησω μια αμεσα αλλα και τη strat cp μου την εχω, και το σκαφακι μου το sheraton και μια τελε ....δλδ αν τη θες για δευτερη κιθαρα δν αξιζει γιατι ειναι πολυ μονοδιαστατη,παρα πολυ...και με τα ιδια λεφτα παιρνεις μια αξιοπρεπεστατη squier....

 

αααα....επισης η εννοια "παιζω κατω απο το 13ο ταστο λογω χωρου δν υπαρχει σε αυτη τη κιθαρα!!! (βεβαια θα μου πειτε και ποιος φυσιολογικος ανθρωπος παιζει κατω απο το 7ο ααντε το πολυ 9ο ταστο( εεε sf??? ;) ) αλλα λεεεεεμε τωρα!!)

 

παντως παιδια ειχε μια ωραια μεταλλικο-ξεραΐλα στον ηχο της....."εβγαινε" πολυ ωραια μεσα απο τα αλλα οργανα....(οπως καταλαβατε εμενα με εντυπωσιασε !!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rainbowe, πριν 2-3 χρονια εψαχνα για danelectro  ;D ;D ;D

 

edit : βεβαια μια 59 δεν θα με χαλουσε καθολου :P

εεε αφου σου εχει κατσει παρτην να τελειωνεις!!!!!! πραγματικα εγω σου εγραψα τι να περιμενεις ακριβως απο ηχο...αν αυτο σου αρεσει(εμενα παντως μου αρεσε παααααααααρα πολυ :D ) τοτε χτυπα την... αν εισαι στο περιπου πηγαινε καλυτερα σε μια σιγουρη λυση!!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδώ στην Αλεξ/πολη σε τοπικό μαγαζί με όργανα υπάρχει στη βιτρίνα μια dc3 (νομίζω)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/2/29/DanelectroDC3.jpg

Για τιμή δεν έχω ιδέα, δεν τολμάω να ρωτήσω στο εν λόγω μαγαζί.  :P Μήπως έχει κάποιοιυ είδους συλλεκτική αξία;  ;D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ....

Πάρτη και δε θα χασεις....

Θα μιλήσω για την δική μου εμπειρία με την Dano 56 U2 ...lefty....

Η αγορά της επιβάλλετο τοτε ...1997...γιατι αριστερόχειρες υπήρχαν μονο πανάκριβες.

(για thomann βέβαια ούτε κουβέντα...)

Ηκιθάρα δεν εχει τοσο μονοδιάστατο ήχο, και σίγουρα τα samples και τα videos που αναφέρονται, δεν έχουν καμία σχέση με τα samples που παρεθετε η Dano στο σαιτ της μέχρι πριν κάνα χρόνο, τα οποια ηταν απολυτως ενδεικτικα του ηχου της κιθαρας.

Η κιθαρα rockabillyζει βέβαια αλλα μαλλον με τον bridge μαγνητη...

Οταν παιζει και με τους δυο μαζι εχει ενα πολυ πιο γλυκο ηχο...

Εγω την χρησιμοποιω επαγγελματικα απο το 1997, και εχω αλλαξει μονο καποια ταστα λογω υπερχρησης...

εχει μια μοναδικη, (για την τιμη της ισως), προσωπικοτητα, και ειναι πραγματικά παναλαφρη...

Οσον αφορα το look, ειναι εντελως υποκειμενικο πιστευω.

Στα μειον της οτι η δικη μου, ειχε την παλια γεφυρα (με το ξυλινο nut), και τα κοκκαλινα κλειδια τα οποια σε καποιες περιπτωσεις δεν ηταν και τοσο αξιοπιστα,ειδικα μετα απο πολυωρη χρηση...

Απο οτι ειδα ομως η dano τα αλλαξε, τοσο αυτα οσο και την γεφυρα....

αν αποφασισεις την αγορα της θα κοιταξεις οπωσδηποτε να ειναι το μοντελο με τα νεα κλειδια και τη νεα γεφυρα.(μεταλλικα)

 

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk οταν ο στολλας ηταν γεματος απο ντανελεκτρο κανεις δεν επαιρνε...anyway.ειναι ωραια οργανακια παντως κ αξιζουν τα λευτα τους

fender k agios o theos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδώ στην Αλεξ/πολη σε τοπικό μαγαζί με όργανα υπάρχει στη βιτρίνα μια dc3 (νομίζω)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/2/29/DanelectroDC3.jpg

Για τιμή δεν έχω ιδέα, δεν τολμάω να ρωτήσω στο εν λόγω μαγαζί.  :P Μήπως έχει κάποιοιυ είδους συλλεκτική αξία;  ;D

 

δωστου 150 ευρω και βουτα την ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερετε οτι αυτη εχει γυρω γυρω απ το σωμα χαρτι?μια λωριδα ασπρο χαρτι κ νομιζω οτι το σωμα ειναι πεπιεσμενο χαρτι mdf δηλαδη...

fender k agios o theos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερετε οτι αυτη εχει γυρω γυρω απ το σωμα χαρτι?μια λωριδα ασπρο χαρτι κ νομιζω οτι το σωμα ειναι πεπιεσμενο χαρτι mdf δηλαδη...

αυτα να τα ακουνε αυτοι που λενε για τα πριμα του maple kai tou ash, και για την αξια του ξυλου!!!...ολα στους μαγνητες ειναι ;)

(παιδια ενας ενας να προλαβαινω να αποκρουω!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου