Προς το περιεχόμενο

Ελληνική δισκογραφία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αρχική ερώτηση δεν είναι μόνο γιατί βγαίνει τόση σαβούρα - προφανώς ζούμε σε μια χώρα που είναι τα περισσότερα πράγματα μέτρια (αν όχι χειρότερα). Το θέμα είναι, ποιος το αγοράζει ρε παιδιά; Ποιο είναι το κοινό των μικρών συγκροτημάτων που αγοράζουν τα CDs;

Η ορθογραφία είναι σωστή και με "ει" και με "η".

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχική ερώτηση δεν είναι μόνο γιατί βγαίνει τόση σαβούρα - προφανώς ζούμε σε μια χώρα που είναι τα περισσότερα πράγματα μέτρια (αν όχι χειρότερα). Το θέμα είναι, ποιος το αγοράζει ρε παιδιά; Ποιο είναι το κοινό των μικρών συγκροτημάτων που αγοράζουν τα CDs;

Η ορθογραφία είναι σωστή και με "ει" και με "η".

 

Κρίσταμπελ, δεν είχα σα σκοπό την υποβάθμιση της ερώτησής σου. Απλά σκέφτηκα να κάνω λίγη πλάκα με αφορμή το ορθογραφικό λάθος. Πάντως πρέπει να παραδεχτείς ότι δεν υπάρχει και μεγάλη συμμετοχή στο θέμα, το οποίο άλλωστε δεν έχει (κατά τη γνώμη μου) κατατοπιστικό τίτλο ή (επίσης κατά τη γνώμη μου) έγκυρη αφετηρία: από που και ως που το σχόλιο που σε ενέπνευσε για το ερώτημα μπορεί να θεωρηθεί ως βάση για μία τέτοια συζήτηση και, από που και ως που, άνθρωποι που (ολοφάνερα) δεν αγοράζουν δίσκους θα έχουν να πουν κάτι ουσιαστικό για το ζήτημα;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εξέλαβα σαν υποβάθμιση, ούτε καν... και ξανά, έχει διπλή γραφή η λέξη με τη διαφορά του τονισμού. Η χρήση της "παλαιάς" γραφής (με ήτα) έγινε καθαρά για να ικανοποιήσει καθαρά αρχαιολαγνικούς σκοπούς μου!

Το σχόλιο που έγινε ότι οι δίσκοι που βγαίνουν είναι αναμενόμενοι και δεν υπάρχει κάτι φρέσκο ήταν η αρχική μου σκέψη. Τώρα ο τίτλος είναι τελείως γενικός -ποτέ δεν ήμουν καλή με τους τίτλους όσο με την ορθογραφία άλλωστε :p ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο που το'χει καλύτερα.

 

Η ερώτησή μου αφορά μόνο την ελληνική δισκογραφία, οι γενικεύσεις και οι συγκρίσεις που γίνονται είναι λογικές αλλά δεν δίνουν μια απάντηση.

 

Μα το θέμα δεν είναι να αγοράσεις όμως έναν Ελληνικό δίσκο, αλλά να τον ακούς. Και αυτό το κάνεις άνετα δωρεάν (μέσω myspace, youtube, ραδιοφώνου και άλλων μέσων). Και σίγουρα όταν έχεις μια μουσική κρίση μπορείς να απαντήσεις καλύτερα μια τέτοια ερώτηση (γιατί δεν υπάρχει κάτι διαφορετικό τόσο από πλευρά παραγωγής όσο και από την πλευρά της σύνθεσης στην ελληνική δισκογραφία).

 

Είναι ότι κάποιοι δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους και "υπογράφουν" τα πιο μέτρια συγκροτήματα αγνοώντας τους ταλαντούχους; Είναι θέμα ελληνικής νοοτροπίας ακόμα και στη μουσική σύνθεση, άντε να βάλουμε 14 τραγούδια σε ένα άλμπουμ και ας μην αξίζει να μπουν;

 

 

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου