Προς το περιεχόμενο

Bass Playing: Εφφε και αλλες ερωτισεις


ex-PitDealer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι χρησιμοποιουνται και στο μπασο.Δεν υπαρχει περιορισμος στα ειδη μουσικης,ουτε στα εφε,αρκει να ξερεις σε ποιο σημειο του κομματιου να το βαλεις και να ακουγεται ωραια.

Υπαρχουν ειδικα πεταλια για εφε στο μπασο που ειναι ιδια με της κιθαρας,αλλά ειναι διαφορετικα κατασκευασμενα με σκοπο να ανταποκρινονται στις συχνοτητες του μπασου,π.χ πολλοι μπασιστες χρησιμοποιουν το Big Muff για distortion/fuzz το οποιο εχει αρκετα καλο ηχο αλλα χανει στο low end.Εδω και ενα χρονο η Electro Harmonix κυκλοφορησε το Bass Big Muff(το οποιο εχω)το οποιο κανει την ιδια δουλεια αλλα ειναι φανερα βελτιωμενο στο low end.Δηλαδη εχει φτιαχτει για μπασο.Υπαρχει πληθωρα πεταλιων που ειναι φτιαγμενα για μπασο οπως της EBS και πολλα αλλα.

Το καλο ειναι οτι για καποια ειδη πεταλιων οπως flanger,delay μπορεις να παιξεις με τα υπαρχοντα πεταλια που ειναι για κιθαρα χωρις προβλημα,δεν χρειαζονται ειδικη κατασκευη για μπασο.

Ο Steve Harris μαλλον πρεπει να παιζει με καγκελο ;D ;D ;D

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Θα ακούσεις συχνά πετάλια όπως overdrive, compressors και wah wah.

Απο εκεί και πέρα, πιστεύω ότι η καλύτερη επένδυση για ενα μπασίστα είναι η αγορά ενος καλού preamp.

 

Τα υπόλοιπα μπορούν να ακολουθήσουν αργότερα.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Steve Harris μαλλον πρεπει να παιζει με καγκελο ;D ;D ;D

 

Και το compression ομως στα εφε κατατασσεται, οποτε χρησιμοποιει κι αυτος ΕΝΑ εφε. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιουνται και αρκετα μαλιστα ειδικα στην πιο συγχρονη μουσικη.

Δεν σε περιοριζει κανεις και τιποτα να χρησιμοποιησεις οποιοδηποτε εφε εσυ θελεις για να βγαλεις τον ηχο που θελεις.

Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι ξεκινας με ενα πολυ καλο pre-amp και εναν καλο κομπρεσορα και ολα τα αλλα επονται.

Ενα προχειρο link με το τι χρησιμοποιουνε καποιοι μπασιστες, αλλα σιγουρα εχουν κι αλλα πολλα στον εξοπλισμο τους!

www.bassinfo.vze.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιγω πόλεμο, το ξέρω αλλά δεν μπορώ να συγκρατηθώ... Ο Harris ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΣΣΙΣΤΑΣ... Είναι κιθαρίστας που παίζει μπάσσο... Απο κει και πέρα... Εφφέ υπάρχουν άπειρα... Ότι υπάρχει για κιθάρα υπάρχει και για μπάσσο... Διάλεξε και πάρε... Αν βέβαια θες τον ήχο του Harris πάρε ένα p-bass κάρφωσέ τον σε έναν Ampeq και βγάλε ΟΛΑ ΤΑ ΜΠΑΣΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΣΑΙΑ, ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΠΕΝΣΑ ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΤΑ ΠΡΙΜΑ ΣΤΟ 12-15 και θα είσαι μια χαρά... Βάλε και ένα φουλ compressor για να μην έχεις ΚΑΘΟΛΟΥ δυναμικές και είσαι έτοιμος... Α και παίζε ότι παίζει η κιθάρα... Τις μπότες του drummer μην τις ακούς... Δεν χρειάζετε!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο funky ο συμπολεμιστης!!!

Μαζι θα πολεμησουμε ;D

Διαφωνω για τον Ampeg ομως,ειναι αρκετα μπασος για το Steve,ακομα κι αν παιζει με Ampeg.

Προτεινω Gallien Krueger για ακομα περισσοτερα πριμα και ενα τιγκα κομπρεσορα.

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ'όλο που έχω gallien kruger... Θα συμφωνήσω ΓΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ όμως. Η σειρά backline (στην οποία ανήκει και ο ενισχυτής μου) δεν είναι και τόσο πρίμα ούτε τόσο μεταλάδικη... Είναι πιο μπασσοι από ότι συνηθίζει η gallien... Και οι ampeq όμως δεν είναι και τόσο μπάσσοι... Δεν είναι και fender ή peavey αλλά δεν είναι και mesa boogie ή orange ή kustom... Γενικά όμως ο συνδιασμός είναι ένας: GALLIEN KRUGER BACKALINE 750s και HARTKE 4x10 silvercone...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iσως να εχεις δικιο.

Εχω παιξει μονο με ενα Gallien ο οποιος δεν ηταν της σειρας Backline και δεν μπορουσα να βαλω μπασα με τιποτα.

Για Ampeg,εχω την κεφαλη SVT 3 PRO και τον BA112,

τα αρκετα μπασα που θελω(λιγο πριν τη λασπη ;D)μονο στην Ampeg τα βρισκω.

Εχω παιξει με Eden,Mesa/Boogie,Fender,Peavey,Marshall,Hartke αλλα τα μπασα και τις χαμηλες της Ampeg δεν τα εχει κανεις κατα τη γνωμη μου και τα αυτια μου.

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις το γνωμικό περί ορέξεως και κάποιου συγκεκριμένου είδους πίτας... χαχαχαχα... Πάντως η απόφανση νομίζω και των 2 είναι πως ότι ενισχυτή και να χρησιμοποιεί ο Harris γυρίζει τα eq με την πένσα για να πάει τα μπάσσα και τα μεσαία στο -3 και τα πρίμα στο 15!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου