Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση minidisk -> pc


triplex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

 

Ψάχνω τρόπο να μεταφέρω δεδομένα μεταξύ του MD και του PC μου. Έχω δει οτι το κάνει το Sony MZ-RH1 αλλά από οτι έχω καταλάβει αυτό έχει εξαντληθεί:

http://www.amazon.com/Sony-MZ-RH1-Walkman-MiniDisc-Digital/dp/B000GAPP8G

https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.502240

 

Παίζει άλλος τρόπος;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω MD δισκάκια (15 στον αριθμό) και θέλω να τα μεταφέρω στον υπολογιστή.

Σε WAV ή κάποιο άλλο format, απλά δεν θέλω να το κάνω αναλογικά με play->record γιατί θα χάσω τα tracks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο ξερω, το minidisk ειναι σαν κανονικο cd, απλα μικροτερο. Γιατι δε το βαζεις απλα στο drive του υπολογιστη σου, και να κανεις rip στα κομματια με καποιο προγραμμα, οπως θα εκανες με ενα κανονικο audio cd???

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο ξερω, το minidisk ειναι σαν κανονικο cd, απλα μικροτερο. Γιατι δε το βαζεις απλα στο drive του υπολογιστη σου, και να κανεις rip στα κομματια με καποιο προγραμμα, οπως θα εκανες με ενα κανονικο audio cd???

 

Φιλος καμμια σχεση

 

Αλλο mini-cd και αλλο minidisk

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω MD δισκάκια (15 στον αριθμό) και θέλω να τα μεταφέρω στον υπολογιστή.

Σε WAV ή κάποιο άλλο format, απλά δεν θέλω να το κάνω αναλογικά με play->record γιατί θα χάσω τα tracks.

 

1)Το ΜΖ-RH ουτως ή αλλως παιρνει διαφορετικα δισκακια απο αυτα που εχεις στο δικό σου (Ηi-MD)

 

2)Αν εννοεις οτι θα τα γραψεις μονοκόμματα και θα παρεις ενα μεγαλο track με ολα τα κομματια του δισκου μεσα του, κανεις λαθος.Υπαρχουν απειροι τροποι για να τα παρεις ξεχωριστά, ειτε κατα την ηχογραφηση ειτε μετα απο αυτην.

 

Ενας τροπος ειναι να τα χωρισεις μετα το γραψιμο με ενα προγραμμα σαν το mp3 splitter

O πιο απλος βεβαια ειναι να τα χωρισεις μεσα απο τον audio editor στον οποιο θα τα γραψεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν αυτά τα κομμάτια τα μετέφερες απο υπολογιστή στο MD σου ούτε το RH1 θα σου κάνει τη δουλειά.ψάξε στο google το Marc's Hi-MD Renderer

ή αν είσαι Βόλο στα μεταφέρω εγώ με το RH1!(αν είναι εξωτερικής εγγραφής οι ηχογραφήσεις σου)

 

1)Το ΜΖ-RH ουτως ή αλλως παιρνει διαφορετικα δισκακια απο αυτα που εχεις στο δικό σου (Ηi-MD)

 

Τα ίδια δισκάκια παίρνει και είναι συμβατό με τα παλιά αλλά έχει τη δυνατότητα να τα φορμάρει σε himd φορματ που ουσιαστικά πετυχαίνει μια πιο πυκνή εγγραφή πάνω στο δίσκο άρα και περισσότερο χρόνο.

Μάλλον το μπέρδεψες στο ότι κυκλοφόρησαν και τα himd δισκάκια που είναι 1gb

HiMDRenderer.thumb.JPG.6941558825053558e6271469c3f3136a.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Το σίγουρο είναι οτι θέλω να αποφύγω το χειροκίνητο post-processing του μονοκόμματου track γιατί μιλάμε για 15 δισκάκια με 100 tracks το κάθε ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ψηφιακά ξέχνα το γιατί η kaSony γ********* με τα net-MD......δεν ξέρω και εγώ πόσες υπογραφές μαζεύτηκαν απο το επίσημο site MD,και απλά αδιαφόρησε για να πουλήσει της νέας γενιάς MD...στο ξαναλέω ο μόνος τρόπος για την περίπτωσή σου είναι με το "Marc's Hi-MD Renderer"...απλά συνδέεις το MD με το line in της κάρτας σου και τα κάνει όλα αυτόματα(μέχρι και την ονομασία των κομματιών!)

edit:

Βασικά δε σε ρώτησα αν έχεις φέτα md(που αυτόματα σημαίνει ξέχνα ότι ανέφερα πριν) ή κάποιο netMD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου