Προς το περιεχόμενο

Κομμένος ιμάντας απο pick-up?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα!

ξέρω οτι ίσως μπορώ να βρώ απάντηση και μόνος μου με το γκουγκλ η ρωτώντας σε μαγαζιά αλλά μιας και η απάντηση μάλλον είναι απλή είπα να εξοικονομήσω χρονο, ιδρωτα και καυσαέριο και να ρωτήσω εδώ πρώτα :)

 

λοιπον στο πικαπ Thorens TD 318 MkII έσπασε ο ιμάντας που μεταφέρει τη ροπή απο το μοτέρ στην πλάκα.

κοίταξα στο site για manual αλλά δε μπόρεσα να βρώ κάτι για το εξάρτημα.. και μάλιστα δε ξέρω πως λεγεται στα αγγλικά για να βρώ κάποιον 3ο που φτιάχνει τέτοια.

 

εσείς γνωρίζετε κάποιο μαγαζι η site σχετικό? χρειάζεται να δείξω τον κομμένο ιμάντα?

 

ευχαριστώ!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μαγαζια που κανουν σερβις σε μουσικα μηχανακια λογικα θα τη βρεις την ακρη.Ειχα προβλημα κ γω με πικακ αλλα 20ετιας και βαλε που δεν γινοταν τπτ κ το στειλα βεβαια.Το πικαπ σου δεν το ξερω αλλα σιγουρα φτιαχνεται ιμαντας αν δουνε το μεγεθος του παλιού θα βοηθησει περισσοτερο.

 

Δεν μπορεις να διακινδυνευσεις να παρεις ιμαντα eshop αν δεν ξερεις το μεγεθος.Πρεπει να το δεις λαιβ το πραμα κ να ακουσεις γιατι μπορει να διαφερει ελάχιστα κ γι αυτο να σου παιζει λιγοτερες ή περισσοτερες στροφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μαγαζια που κανουν σερβις σε μουσικα μηχανακια λογικα θα τη βρεις την ακρη.Ειχα προβλημα κ γω με πικακ αλλα 20ετιας και βαλε που δεν γινοταν τπτ κ το στειλα βεβαια.Το πικαπ σου δεν το ξερω αλλα σιγουρα φτιαχνεται ιμαντας αν δουνε το μεγεθος του παλιού θα βοηθησει περισσοτερο.

 

Δεν μπορεις να διακινδυνευσεις να παρεις ιμαντα eshop αν δεν ξερεις το μεγεθος.Πρεπει να το δεις λαιβ το πραμα κ να ακουσεις γιατι μπορει να διαφερει ελάχιστα κ γι αυτο να σου παιζει λιγοτερες ή περισσοτερες στροφες.

 

ναι, έλεγα να τσεκάρω και κανένα ιντερνετικό μαγαζί ωστε να έχω σύγκριση τιμής γιατί ως γνωστόν στην ελλάδα κλέβουν με την πρώτη ευκαιρία.. σε ένα μαγαζί που είχα πάει μου είχαν πει ακραία τιμή ενώ πρόκειται για ένα λαστιχάκι.

 

δοκιμασε belt...  ;)

 

belt it is! με το πρώτο γκουγκλ βρήκα αυτα τα 2 (με την πρώτη ματια) χρησιμα λινκς τα οπία παραθέτω ωστε να μπορεί να φανει χρησιμο το θρεντ στο μέλλον

 

http://www.turntablebasics.com/belts/thorens.html (με τιμές)

http://www.theanalogdept.com/replacing_the_belt.htm

 

ευχαριστώ πολύ παιδια!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο ιδιο προβλημα ειχα και εγω,παρε τον ιμαντα στο χερι και πηγαινε σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα ισως να βρεις.αν δεν βρεις ειχα παει σε ενα μαγαζι στην οδο σολωμου στο κεντρο στην αθηνα...το μαγαζι ειναι

 

Φανός

Ηλεκτρονικό υλικό

Σολωμου 40 Αθήνα

2103828748

 

90% θα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, έλεγα να τσεκάρω και κανένα ιντερνετικό μαγαζί ωστε να έχω σύγκριση τιμής γιατί ως γνωστόν στην ελλάδα κλέβουν με την πρώτη ευκαιρία.. σε ένα μαγαζί που είχα πάει μου είχαν πει ακραία τιμή ενώ πρόκειται για ένα λαστιχάκι.

 

 

Οσο για την τιμη μην μασας το πολυ να εχει 1,50€...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδια φαση ειχα περασει κ γω με ενα ακαι του 1821, εψαξα παντου,δεν βρικα τπτ. ευτυχως το κοκκινο λαστιχο που βαζουν οι χασαπηδες στο χαρτι με τον κιμά έκανε καλή δουλειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε παιδια.

Ούτε χασαπολάστιχα, ούτε βρακοζώνες. Για όνομα δηλαδή. Δεν είμαστε στο '40.

Μιλάμε για ένα όμορφο εργαλείο όπως το Thorens.

Για να μην πηδήξεις το πηγάδι του πικαπ και για να μην έχεις λάθος στροφές πάρε έναν ιμάντα για το πικάπ σου. Δεν θα αλλάζεις και κάθε χρόνο. Σιγά το έξοδο.

Δεν νομίζω ότι έχει ο Φανός αλλά ρώτα. Πιθανώτερο να βρεις στη Πραξιτέλους.

Αν δεν κάνω λάθος η αντιπροσωπεία είναι στα Γιάννενα. Καλά παιδιά. Aντήχηση - Χρ. Τόμος, 26510.46016

ΔΕΝ κάνει 1 ευρώ. Αλλά δεν κάνει και 20. Γύρω στα 10$ πάνε στο USA.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με audiokosta αφου το πικαπ είναι πράγματι πολύ καλό και ιμάντα θα αλλάξω παλι σε τόσα χρονια, προτιμώ να πάρω αυτό που προτείνει η εταιρία, απλά ήθελα μια διασταύρωση τιμών γιατί στο μαγαζί που ρώτησα (στο βόλο βέβαια, που όποιος ξέρει, τα περιμένει αυτά ::)) μου είπαν πολλά λεφτά.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου