Προς το περιεχόμενο

2ο mix μου..σχολιάστε


dean v

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετώ την dream team του noiz ;D!

 

μόλις τέλειωσα την μίξη σε ένα κομμάτι που έγραψα και ουσιαστικά είναι η πρώτη ολοκληρωμένη παραγωγή μου..εννοώντας ότι έχω επιχειρήσει την πρώτη μου προσπάθεια για mastering μέσω izotope ozone.. ::)

σχολιάστε ότι εσείς νομίζετε ;)..

περιμένω τις πολύτιμες συμβουλές σας :)

 

ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ειδικός να σχολιάσω θέματα όπως παίξιμο, μάστερινγκ κτλ, αλλά σαν σύνθεση μου άρεσε αρκετά, και να φανταστείς ότι δεν είναι "του στυλ" μου...

Με ένα πρόχειρο άκουσμα η μείξη μου ακούγεται καλή, τα tracks φαίνονται καθαρά και ευδιάκριτα, με σωστό βάθος και αρκετή δυναμική κίνηση. (τουλάχιστον έτσι μου ακούγεται εμένα)

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι είναι πολύ χαμηλή η στάθμη συνολικά. Σε αυτήν την ένταση που τώρα τα ηχεία μου περίμενα κάτι πολύ πιο δυνατό. Μήπως ανέβασες την unmastered έκδοση κατά λάθος? Αν όχι ανέβασε και αυτήν (έτσι από περιέργεια.) :)

 

Μου άρεσε πάντως, thumbs up!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πράγματι πολύ σιγά για να θεωρηθεί μαστεραρισμένο...(αν και φαίνεται να έχει γίνει κάποιου είδους συνολική επεξεργασία και μετά να του έχεις ρίξει το peak level...)

 

Αυτό που παρατήρησα εγω είναι οτι το left κανάλι είναι μονίμως σε όλο το κομμάτι 2-3db πιο δυνατά απο το right, χωρίς όμως να υπάρχει κάποιος προφανής λόγος γι'αυτό..(κάποιο παναρισμένο σόλο όργανο πχ...)

 

Ακούγεται δηλαδή σαν να έχεις πανάρει ολόκληρο το project απο το master κανάλι σου 10-15% προς τ'αριστερά...

Ακόμη και τα τύμπανα δεν ακούγονται ακριβώς στο κέντρο.

 

Επίσης έχω την αίσθηση οτι ήθελα να ακούσω περισσότερο πράμα στα μεσαία....είναι δηλαδή λίγο v-shaped το συνολικό αποτέλεσμα...(σαν το avatar μου ένα πράμα... ;D ;D)

 

Αυτό που δεν μου άρεσε καθόλου είναι ο ήχος των κιθάρων της εισαγωγής..(πολύ κονεκτίλα...)

 

...και τέλος νομίζω οτι είναι αρκετά δυνατά η βρώμικη ρυθμική.

 

Στα υπέρ σίγουρα το παίξιμο της κιθάρας (αν και όχι του στυλ μου, αλλά τί σημασία έχει..) και το γεγονός οτι τα midi τύμπανα έχουν τοποθετηθεί-προγραμματιστεί να ταιριάζουν επάνω στο κομμάτι...(κάτι που δυστυχώς σε κλιπς αρκετών παιδιών βλέπω να μην συμβαίνει..)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά κοίταξα στο forum περί mastering και διάβασα για τα presets του ozone..και ότι έχει πολλή πράμα για πειραματισμό..ουσιαστικά διάλεξα ένα preset που μου άρεσε και άρχισα να πειράζω και να δοκιμάζω αλλαγές..ξέρω οτι αυτό δεν είναι mastering και προφανως οτι ειναι χαμήλα εχει να κανει με το γεγονός οτι τώρα ξεκίνησα να το ψάχνω και δν εχω αρκετές γνώσεις.. :(

 

longshadow τι εννοείς κονεκτίλα??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν μου άρεσε καθόλου είναι ο ήχος των κιθάρων της εισαγωγής..(πολύ κονεκτίλα...)

 

...και τέλος νομίζω οτι είναι αρκετά δυνατά η βρώμικη ρυθμική.

 

Αυτές είναι και οι δικές μου παρατηρήσεις (ακούγοντας από κομπιουτεροηχειάκια)

 

Kονεκτίλα εννοεί ότι έχεις γράψει τις ακουστικές κιθάρες σου με καλώδιο κατευθείαν στην κάρτα και δεν χρησιμοποίησες μικρόφωνο.

Όχι ότι είναι κακό, απλά ακούγεται λίγο άσχημα το "σίδερο" των χορδών και το "ψεύτικο" του μαγνήτη. Ίσως με λίγο Eq το διορθώσεις.

 

Καλή προσπάθεια συνολικά σαν mix.

Σαν κομμάτι νομίζω ότι θα μπορούσε ενορχηστρωτικά να ήταν λίγο πιο πλούσιο για να κεντρίσει λίγο παραπάνω το ενδιαφέρον.

Περιμένω κι άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα το κομματι δεν ειναι ετοιμο ακομα καθως θα μπουν φωνητικα..ετσι ισως βελτιωθει η συνολικότερη εικόνα του..εννοώντας harry σχετικά με την ενορχηστρωση ;)..

απλα λείπει ενας presonus tube pre και ενα rode nt-1 για να ηχογραφησω φωνητικα και σιγουρα ξανα τις ακουστικες :)..να ειναι πιο φυσικος ο ηχος!

θα το ανεβασω ξανα με φωνητικα λοιπον για περαιτερω παρατηρησεις..

 

και μια ερωτηση..

οι δισολιες στις κιθαρες για να ακουγονται δεμενες πρεπει να καλυπτουν τις ιδιες συχνοτητες ωστε να μπλεκονται οι δυο ηχοι(+το παναρισμα)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έχουν καλύψει οι παραπάνω. Και με το τελευταίο σου post σχεδόν απάντησες μόνος σου. (Τελικό mastering μετά την προσθήκη φωνητικών). Και εμένα μου άρεσε το κομμάτι.

Οι ακουστικές μου ακούγονται σαν OVATION καρφί στην κάρτα. Λίγο με πειράζει αυτό, καθότι μου αρέσει ο χαρακτηριστικός ήχος του κρυστάλλου. Όμως και εγώ δεν είμαι σίγουρος αν ταιριάζει στο ύφος του κομματιού. Καλύτερα λοιπόν, όπως άλλωστε είπες, με μικρόφωνο.

Αλήθεια, μάντεψα σωστά, έπαιξες με OVATION, ή δεν ξέρω τι λέω? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα θα ηταν να επαιζα με ovation... :P

ειναι  ηλεκτροακουστικη suzuki!! :o

νομιζω οτι εκανα οτι καλυτερο μπορουσα με τα διαθεσιμα για τις ακουστικες..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου