Προς το περιεχόμενο

JAMming with a Rockinger TELE !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν...επειδή η Huber θα ναι ετοιμη τον Σεπτεμβριο...και ως μέγας ανυπόμονος να παίξω με καινούρια κιθάρα, αλλά και ως μέγας ζηλιάρης μιας και οι κιθάρες του elavd και του mechmg τις οποίες και δοκίμασα πριν παραγγείλω, είναι άψογες ! (τι φοβερό μπρατσάκι ειναι αυτό.... :lol: )

 

ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΚΑΙ ΓΩ ROCKINGER TELE !!! :lol: :lol: :lol:

 

και συγκεκριμένα αυτήν : (για να έχω και καλύτερη από σας...χαχαχα)

kt0031rw.jpg

 

Να σας πω βέβαια ότι η απόφαση ήταν μετά από τεστ που έκανα με τις εξής κιθάρες:

Rockinger του Mechmg VS Fender Japan του Bandoek :

 

Aποτέλεσμα αναμέτρησης :

 

ΙΣΑΞΙΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ με τις εξής διαφορές :

 

Rockinger : Jumbo ταστα - Japan : Vintage τάστα

(προσωπικά προτιμώ τα jumbo)

 

Kαι στις 2 υστερεί ο bridge μαγνήτης (ο neck και στις 2 είναι πολύ καλός)...ο Βandoek τον έχει αλλάξει και ήταν σαφώς καλύτερη η japan στον bridge και στην μεσαία θέση...

 

Στην Rock το μπράτσο είναι ελαφρώς πιο χοντρό (που το προτιμώ όσο χοντρότερο γίνεται...superfunk ανταλλάζουμε μπράτσα ??? ξέρεις για ποιο λέω... :lol: )

 

Rockinger : 555¤ + 17¤(μεταφορικά) + 27¤ (κόψιμο nut) = 599¤ -

Fender Japan από Ishibshi : 480¤ + 120¤ (τελωνείο) + 110¤ (μεταφορικά) = 710¤

(προτιμώ τα 599¤ :lol: )

 

Όμως : ΜΕΤΑΠΩΛΗΤΙΚΗ Ικανότητα Fender JAPAN >> από Rockinger...oπότε ίσως τα 100¤ επιπλέον να αξίζουν τον κόπο + το γεγονός ότι από Ishibashi έχεις τεράστια γκάμα από χρώματα και επιλογές σε ξύλα κτλ...

 

Γεγονός είναι πάντως ότι με αλλαγή μαγνητών και στις 2 κιθάρες έχεις 2 όργανα σαφώς ανώτερα από μια κλασική american standard tele. :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΟΛΕΕΕΕ!!! :D:D:D

 

Είσαι ο 5ος rockinger-ο-telecaster-άκιας (μετά τους mechmg, εμένα, fleamail και spimav_z!) :D:D:D

 

Αντε με το καλό να σου έρθει και να δούμε επιτέλους από κοντά και αυτό το butterscotch της Rockinger!!!

 

(Σου προτείνω μελλοντικά να βάλεις ένα maple μπρατσάκι για να είναι μια ΤΕΛΕΙΑ 52 'ri ;) )

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειες,οι μαγνητες δεν "υστερουν" σε τιποτα :lol: απλα δεν εχεις συνηθισει ακομα το τουανγκ του πισω μαγνητη,που θα παει ομως σιγα σιγα θα μαθεις... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειες' date='οι μαγνητες δεν "υστερουν" σε τιποτα :lol: απλα δεν εχεις συνηθισει ακομα το τουανγκ του πισω μαγνητη,που θα παει ομως σιγα σιγα θα μαθεις... :lol:[/quote']

 

Ο bridge υστερούσε πολύ...τουλάχιστον σε σύγκριση με τον bridge της japan (ο οποίος όμως είχε αλλαχθεί) ήταν σαφώς αισθητή η διαφορά... :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειες' date='οι μαγνητες δεν "υστερουν" σε τιποτα :lol: απλα δεν εχεις συνηθισει ακομα το τουανγκ του πισω μαγνητη,που θα παει ομως σιγα σιγα θα μαθεις... :lol:[/quote']

 

Ο bridge υστερούσε πολύ...τουλάχιστον σε σύγκριση με τον bridge της japan (ο οποίος όμως είχε αλλαχθεί) ήταν σαφώς αισθητή η διαφορά... :wink:

 

τι φορουσε η γιαπωνεζικη(και ποιο απο τα 30 μοντελλα ηταν? :lol: )

μου κανει εντυπωση γιατι η ροκινγκερ εχουν εκπληκτικους μαγνητες (και παιζουν στα ισα ολες τις τελε μου που φορανε Lindy Fralin αλλα & την 72αρα μου που εχει τον εκπληκτικοτερο πισω μαγνητη που εχω ακουσει ποτε...) ,σε τι ακριβως υστερουσε? :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου