Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα για να ξεχωρίζεις και να αφαιρείς όργανα???


George_Pats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους σας καταρχάς...

Θα ήθελε να σας ρωτήσω να μου πείτε, εάν γνωρίζετε ,αν μπορώ με κάποιον τρόπο να βγάλω από ένα κομμάτι,που είναι σε μορφή mp3 ή audio γενικά, κάποιο όργανο για παράδειγμα να βγάλω την κιθάρα ή το μπάσο ή μόνο την φωνή(μετατρέποντάς το σε  instrumental!!!)...

Σκεφτόμουν οτι θα ήταν χρήσιμο για να μπορέσω να κάνω πρόβα κάποιο κομμάτι παίζοντας την κιθάρα που λείπει με την συνοδεία των υπολοίπων οργάνων αλλά και την δημιουργία ενός κομματιού σε καραόκε μορφή...

Με το guitar pro δεν έχω και πολύ καλά αποτελέσματα,είτε λόγω μη συγχρονισμού στο τέμπο είτε λάθος παρτιτούρας είτε χάλια ψηφιακού ήχου που έχει και άλλων λόγων,αν και με αυτό κάνω την δουλειά μου μέχρι τώρα...

Αν ξέρετε κάποιο προγραμματάκι που να κάνει κάτι τέτοιο πείτε μου να το ψάξω,ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ψαχνεις τσαμπα , δεν γινεται.

 

 

 

Αν εισαι fan του Vai , μπορεις να αγορασεις τα naked tracks .

Δηλαδη ολη την ενορχηστρωση χωρις καθολου κιθαρες , με τα οποια τραγουδια μπορεις να jamaρεις ή να κανεις ενα καλο cover οποιουδηποτε απο τα τραγουδια του Σταυρακου

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.guitarbackingtrack.com/

ριξε μια ματια εδω. Εγω αυτο χρησιμοποιω.

Σε μερικα κομματια εχει ακομα και τα φωνητικα.

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που θές και πολλά περισσότερα ακόμα το κάνει το JamVox της Vox , τσέκαρε στο site

ειναι συνδιασμός software+hardware και κοστίζει σχεδόν 200 ε από Θωμά

εχω διάβάσει καλές κριτικές αλλά δεν το έχω ακούσει από κοντά και δεν ξέρω αν υπάρχει στην ελλάδα και πόσο

αν γνωρίζει κάποιος αλλος φίλος ας μας πεί σχετικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.guitarbackingtrack.com/

ριξε μια ματια εδω. Εγω αυτο χρησιμοποιω.

Σε μερικα κομματια εχει ακομα και τα φωνητικα.

Μπήκα και το είδα φίλε μου αυτό το site και είναι αρκετά καλό σε ευχαριστώ δεν το είχα υπόψην μου!!!Είναι αρκετά χρήσιμο αν και η γκάμα των τραγουδιών είναι συγκεκριμένη ,αλλά και αυτό κάτι είναι φυσικά απο το τίποτα...

αυτό που θές και πολλά περισσότερα ακόμα το κάνει το JamVox της Vox , τσέκαρε στο site

ειναι συνδιασμός software+hardware και κοστίζει σχεδόν 200 ε από Θωμά

εχω διάβάσει καλές κριτικές αλλά δεν το έχω ακούσει από κοντά και δεν ξέρω αν υπάρχει στην ελλάδα και πόσο

αν γνωρίζει κάποιος αλλος φίλος ας μας πεί σχετικά

 

Μου φαίνεται αυτό είναι ακριβώς ότι έψαχνα αν και από ότι είδα και από μερικά βιντεάκια στο you tube δεν έχει μόνο μία χρήση,έχει και άλλες πάρα πολλές δυνατότητες!!!Είναι ενδιαφέρον γενικά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις το εξής: (ούτως ή άλλως και τα προγράμματα που κάνουν αυτή την δουλειά έτσι δουλεύουν χοντρικά) :

Βρες ένα Mid/Side codec σε vst (φαντάζομαι θα υπάρχουν δωρεάν) και ρίξε τα 2 σήματα σε 2 ξεχωριστά κανάλια.

Τώρα, αν θες να κόψεις την μπότα π.χ. βάλε ένα high pass γύρω 90 με 100Hz (δοκίμασε 24db/oct ή και παραπάνω) στο MID... ή πχ. για μπάσο βάλε ένα band reject στην περιοχή 80Hz-200Hz ή και λίγο παραπάνω. Γενικά, μπότα-μπάσο πολύ δύσκολα να αφαιρεθούν χωρίς να επηρρεάζουν το ένα το άλλο, γιατί είναι παναρισμένα στο κέντρο και πάνω κάτω ίδιες συχνότητες.

Τα φωνητικά πρέπει να είναι λιγότερο προβληματικά, δοκίμασε band reject γύρω στα 250 με 500 ΚHz. Αυτά για το MID... Μπορείς να επέμβεις και σε παναρισμένο track αλλά αυτό είναι ψιλομπέρδεγουέϊ, και δεν ξέρω αν γίνεται με vst codec. Θα πρέπει να έχεις κάνει το encoding/decoding με τον παραδοσιακό τρόπο στην κονσόλα, και να κατανοείς καλά πώς λειτουργεί το όλο θέμα.

 

Πάντως, αν σκέφτεσαι να αγοράσεις κάτι, άκουσε πρώτα τι μπορεί να κάνει, γιατί μπορεί να μην μείνεις και ικανοποιημένος αν περιμένεις "παπάδες"!!! Αυτή η τεχνική χρησιμοποιείται από μαστεράδες για ψιλοδιορθώσεις σε συγκεκριμένα track όταν έχουν μόνο το mixdown. Και άλλο ψιλοδιόρθωση, άλλο αφαίρεση! Όσο πιο "μουσικό" αποτέλεσμα θα προσπαθείς να βγάλεις, θα αναγκάζεσαι να "αφήσεις" όλο και περισσότερο από το track που θες να βγάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κανένα vst που να μπορεί να το κάνει αυτό, εδώ και πολύ καιρό διαφημίζεται η νέα έκδοση του melodyne, και ειδικότερα η δυνατότητα του direct note access.

 

Direct Note Access is a technology that makes the impossible possible: for the first time in audio recording history you can identify and edit individual notes within polyphonic audio material. The unique access that Melodyne affords to pitch, timing, note lengths and other parameters of melodic notes will now also be afforded to individual notes within chords.

 

Ουσιαστικά είναι αυτό που ζήτησες, ο διαχωρισμός των οργάνων μέσα σε ένα κομμάτι.

 

Για περισσότερες πληροφορίες, http://www.celemony.com/cms/index.php?id=dna

 

Εναλλακτικά, αυτή τη στιγμή, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την συμβουλή του infectme, με σχετικά κακά αποτελέσματα εννοείται.

 

Εναλλακτικά, αν βρεις το acapella του τραγουδιού, μπορείς να αφαιρέσεις την φωνή απο το τραγούδι, μέσω της γνωστής τεχνικής σχετικά με τη αντιστροφή της φάσης.

 

Εναλλακτικά, απλά πάρε το midi, και "ντύσε" κάποιο part με κάποιο vst. Δεν θα έχεις τον ήχο επακριβώς του κομματιού, αλλα είναι η πιο εύκολη λύση αν θες κάτι για την πρόβα σου.

Kairos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το DNA ΔΕ δουλεύει με το timbre των νοτών και δε ξεχωρίζει δύο όργανα που παίζουν την ίδια νότα (doubling), παρα μόνο διαφορετικές νότες (pitches).

 

Δεν κάνει για αυτή τη δουλειά, μόνο και μόνο για αυτό το λόγο.

 

Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα που φαίνεται να είναι στα σκαριά και να δουλεύει με timbres αντί για pitches, αλλά μέχρι να βγεί έχουμε καιρό. Στο κάτω κάτω και το Melodyne είναι αρκετά καθυστερημένο (και φανταστικό, αλλά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο διαχωρισμός των οργάνων είναι αδύνατος (τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα). Έχω δει drum pattern recognizer, note extraction κτλ αλλά το output είναι σε midi μορφή ας πούμε κ δεν ξεχωρίζει τα όργανα.

 

Μη τζάμπα δίνετε τα λεφτά σας σε προγράμματα κ hardware που ισχυρίζονται ότι πετυχαίνουν τον διαχωρισμό.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο διαχωρισμός των οργάνων είναι αδύνατος (τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα).

Θα έλεγα ότι ο *απόλυτα ακριβής* διαχωρισμός των οργάνων είναι αδύνατος. Με ένα μεγάλο περιθώριο "χαλαρότητας" μπορείς να επιτύχεις ψιλοκαλά -αποδεκτά- αποτελέσματα. Αυτό φυσικά δεν είναι απόλυτο, εξαρτάται από το εκάστοτε μουσικό περιεχόμενο, πολυπλοκότητα μείξης κτλ. Πχ. όσο και να κόψεις μια συγκεκριμένη περιοχή συχνοτήτων για να αφαιρέσεις πχ. το μπάσο, αυτό -ειδικά τα synth bass- θα έχει αρμονικές πιθανότατα σε όλο το φάσμα. Η παρουσία των αρμονικών, ακόμα και αν αφαιρέσεις τις θεμέλιες, μπορεί να μην κάνει και καμία διαφορά, ειδικά στις χαμηλές συχνότητες.

Πάντως, για τις πολύ απλοϊκές ανάγκες ενός backing track για εξάσκηση, μπορεί να είναι αρκετό.

 

Μη τζάμπα δίνετε τα λεφτά σας σε προγράμματα κ hardware που ισχυρίζονται ότι πετυχαίνουν τον διαχωρισμό.  ;)

Αυτό πιστεύω κι'εγώ εν μέρει, γι'αυτό πρότεινα αυτά που πρότεινα στο προηγούμενο post μου  :)

 

Οfftopic:

Τη μόνη "συσκευή" που μπορεί να κάνει *ακριβή* διαχωρισμό οργάνων, την έχουμε ήδη και δεν υπάρχει περίπτωση να φτιαχτεί από άνθρωπο άλλη τόσο καλή στο εγγύς μέλλον... Εγκέφαλος! Ακόμα και το ότι μπορούμε και καταλαβαίνουμε τι μας λέει ο διπλανός μας, όταν περπατάμε στον δρόμο, μέσα στην βαβούρα της πόλης, (ενώ παράλληλα ασχολούμαστε με χίλια δυο πράγματα, όπως να αποφύγουμε τον τάδε πεζό ή να μην μας πατήσει κανένα αυτοκίνητο) είναι ένα φαινόμενο-θαύμα, που δεν μπορεί να εξομοιωθεί από κανέναν σημερινό (ούτε μελλοντικό φαντάζομαι) υπερυπολογιστή σε ρεαλιστικό βάθος χρόνου.

Για περισσότερα δείτε <a href="http://www.google.gr/search?q=cocktail+party+effect&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a">cocktail party effect</a>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου