Προς το περιεχόμενο

POG2: καινουργιο πεταλακι απο την Electro-Harmonix


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

ειδα οτι κυκλοφορησε προσφατα μια καινουργια εκδοχη του pog και του micro-pog απο την Electro-Harmonix.. φαινεται να εχει διορθωσει πολλα απο αυτα που ειχαν απογοητευσει τους χρηστες του pog στην micro εκδοχη του.. σιγουρα μεσα στις καλοκαιρινες αγορες μου (μια που ζαχαρωνα το micro-pog καιρο τωρα)..

 

να και η σελιδα στο σαιτ τους

http://www.ehx.com/products/pog2

 

και ενα βιντεακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σορι για το οφτόπικ, αλλα παντα ειχα την απορία σε τι μουσική χρησιμοποιείται ενα τέτοιο πετάλι?

Το βρίσκω ενδιαφέρον σαν λειτουργία, αλλά δεν μου μοιάζουν χρήσιμοι οι ήχοι του.

Υπαρχει καποιο μουσικό κομμάτι που χρησιμοποιείται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορι για το οφτόπικ, αλλα παντα ειχα την απορία σε τι μουσική χρησιμοποιείται ενα τέτοιο πετάλι?

Το βρίσκω ενδιαφέρον σαν λειτουργία, αλλά δεν μου μοιάζουν χρήσιμοι οι ήχοι του.

Υπαρχει καποιο μουσικό κομμάτι που χρησιμοποιείται?

 

Ο Jeff Beck έχει χρησιμοποιήσει σε αρκετά κομμάτια Octave Up/Down (π.χ. άκου το "Come Dancing"). O Satriani επίσης στην πεταλιέρα του έχει μόνιμα ένα (ή δύο...) POG. Είμαι σίγουρος ότι πάρα πολλοί άλλοι έχουν χρησιμοποιήσει σε διάφορα μουσικά είδη τέτοια εφφέ. Φυσικά, "χαοτικά" octave up, σαν του Octavia είναι τόσο παλιά όσο και ο Hendrix (τουλάχιστον).  ;)

 

Για μένα είναι κάτι σαν εφφέ τύπου synth (μιλάω για το octave down κυρίως, αλλά και συνδιασμούς με πέμπτες, τρίτες, κλπ, που κάνουν την κιθάρα να ακούγεται περίπου σαν... εκκλησιαστικό όργανο, λέμε τώρα...). Είχα ένα Boss Pitch Shifter το οποίο πούλησα (στη μαζική πώληση πεταλιών προ M13  ;)), διότι το χρησιμοποιούσα πολύ σπάνια και μόνο σε συγκεκριμένα περάσματα σε ηχογραφήσεις (που θα μπορούσα να το κάνω και με άλλο τρόπο).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορι για το οφτόπικ, αλλα παντα ειχα την απορία σε τι μουσική χρησιμοποιείται ενα τέτοιο πετάλι?

Το βρίσκω ενδιαφέρον σαν λειτουργία, αλλά δεν μου μοιάζουν χρήσιμοι οι ήχοι του.

Υπαρχει καποιο μουσικό κομμάτι που χρησιμοποιείται?

υπαρχουν αρκετα συγκροτηματα που εχουν χρησιμοποιησει octaver...γενικως ναι δεν συναντας πεταλια μ αυτη τη λειτουργια αν παιζεις "αγνο rock n' roll" :P ή blues...αλλα πραγματικα σε συνδυασμο με distortion(s) και delay μπορεις να βγαλεις απιστευτους ηχους...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο το octaver και αλλο αυτο που κανει το pog στο video που εδωσε o Alter.

Γνωριζω πως χρησιμοποιουνται κατα κόρο τα pitch shifter, harmonist, whammy κλπ.

Τους συνθ-electro-πανηγυρι ήχους δεν εχω ακουσει πουθενα,αυτο λεω.

 

(Η απορία μου προκύπτει επειδή αυτοι οι ηχοι υπηρχαν απο παντα σε πεταλιερες και η μονη χρησιμοτητα τους (για μενα) ήταν να παριστανω τον σκυλά πληκτρά σε καμένες στιγμές.Το pog βλεπω οτι ειναι δημοφιλες πεταλι γι αυτο ρωταω)

 

(το microsynth ειναι διαφορετικό και το εχω πετυχει να χρησιμοποιείται σε διαφορες μουσικές και μ' αρεσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πολυ ενδιαφεροντες ηχοι! (τουλαχιστον μερικοι απο το βιντεακι)

 

αυτος προς το τελος που εμοιαζε οντως με εκκλησιαστικο οργανο ηταν πολυ ξεχωριστος.

 

σιγουρα οχι το πιο "every day" πεταλι που εχω δει, αλλα χρησιμο για καποιον που αναζητα "αλλους" ηχους.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου