Προς το περιεχόμενο

Περί μανικιών, ταστιερων και προτιμήσεων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, είμαι στο ψάξιμο για μια καινούρια 7χορδη κιθάρα (αλλάζω άθλημα!  ;D), και επειδή είμαι και περίεργος, μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα σε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά τα οποία "χρειάζομαι" σε ένα μανίκι/ταστιέρα μιας κιθάρας. Πάντα με βόλευε το wizard II μανίκι της παλιάς ibanez μου και μόνο σ'αυτό ένιωθα/νιώθω αρκετά άνετα. Οπότε, μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα και τα ανάλογα χαρακτηριστικά του ιδανικού μανικιού!

 

Λεπτό σχετικά μανίκι

Jumbo ή και... XΧL ( ;D) τάστα

400άρι radius

25.5 (και άνω για 7χορδη) κλίμακα

Ο αριθμός των τάστων μου είναι αδιάφορος

 

Δεν είναι ότι τίποτα άλλο δεν με βολεύει ή δεν μπορώ να παίξω, αλλά στο συγκεκριμένο πάντα ήμουν πολύ πιο άνετα, πολύ πιο εξοικειωμένος σ'αυτό το συγκεκριμένο συνδυασμό. Ακόμα και σε κιθάρες με ΠΟΛΥ παρόμοια χαρακτηριστικά ένιωθα πως κάτι έλειπε (radius, τάστα, οτιδήποτε). Ποιές είναι λοιπόν οι δικές σας προτιμήσεις? Σε ποιό μανίκι/ταστιέρα νιώσατε τόσο υπερβολικά άνετα? Ποιό μανίκΗ δεν θ'αλλάζατε ποτέ?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου να δεις , εχω μια Ibanez 7χορδη με ακριβως τα specs που λες και σε μενα μου ερχεται πια αρκετα φυσικα στο χερι μου το μπρατσο . Το θεμα ειναι οτι επιασα μετα απο καιρο μια strato με χοντρο μανικι και καταλαβα οτι ο wizard ειναι παπαρια !!!  ;D

 

Τελικα το στυλ μου ειναι dunlop 6000 ταστα ( κατα προτιμηση stainless ) με scalloped ταστιερα , 400 radius ή compound  και αρκετα ψαχνωμενο πισω ! Τα ταστα τοσο μεγαλα οχι τοσο για shredding αλλα γιατι σιχαινομαι να πιανω ξυλο με τα ακροδαχτυλα μου και θελω bend και vibrato να ειναι τελεια

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιό μοντέλο έχει ο φίλος ΖΙΚΟ, η δικιά μου πάντως είναι μια Ibanez S-7320, της οποίας το μανίκΗ επίσης έχει τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις.

 

Εν μέρει θα συμφωνήσω με τον ΖΙΚΟ, είναι στιγμές που και εγώ θα το προτιμούσα λίγο πιο γεμάτο στο χέρι. Νομίζω ότι ο συνδυασμός της φαρδύτερης ταστιέρας με το σχετικά αβαθές C section του μπράτσου δεν υποστηρίζει το χέρι όπως θα έπρεπε.

 

Δεν ξέρω όμως πόσο αντικειμενικός είμαι, γιατί κατά βάση παίζω με strat που έχουν αρκετά διαφορετικά μπράτσα, οπότε εσύ, όντας μαθημένος σε Wizzard, μάλλον θα το βρεις μια χαρά (είναι αρκετά παρόμοιο).

 

Όπως και να έχει βέβαια, μετά από λίγη ώρα παιξίματος το συνηθίζεις μια χαρά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έχοντας κιθάρες τις τάξης των 2000ευρώ (όχι δυστυχώς μόνο πλούσιος δεν είμαι...) έχοντας τουμπανιάσει την prestige Ιbanez μου με Suhr μαγνήτες και push/pull ομορφιές μεταξύ άλλων, δεν σας κρύβω ότι από την στιγμή που απέκτησα την ταπεινή Squire Classic Vibe '50 Telecaster ..

http://www.dv247.com/invt/54848/

 

των 252 ευρώ, ΔΕΝ έχω ξεκολλήσει δευτερόλεπτο.... 9.5 radious, C shape και medium jumbo frets στα χαρτιά...Στα χέρια όμως τι πράγμα είναι αυτό ρε παιδιά... Απίστευτο οργανάκι... Για μένα ο ήχος και η ταστιέρα είναι μοναδικά!! Οκ δεν κάνει για high gain ήχους παίζει μέχρι blues... αλλά πλέον αρχίζω και και παθαίνω Telemania... Για φανταστείτε μια Ritchie Kotzen ή το κιθαρόνι του Dave Kilminster...

 

Πολύ λεπτά μπράτσα, με πολύ χαμηλωμένες χορδές και χαμηλό action οκ με βολεύουν, είναι μια χαρά για shredding αλλά δίνουν μια ψεύτικη αίσθηση σε bends κλπ... Απο την άλλη μπράτσα γαιδούρια με καλό ήχο και ωραία αίσθηση στα bends δεν κάνουν για πιο γρήγορα παιξίματα, με κουράζουν... Άρα για μένα κάτι ενδιάμεσο θα δούλευε καλύτερα...

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φανταστείτε μια Ritchie Kotzen ή το κιθαρόνι του Dave Kilminster...

 

Πολύ λεπτά μπράτσα, με πολύ χαμηλωμένες χορδές και χαμηλό action οκ με βολεύουν, είναι μια χαρά για shredding αλλά δίνουν μια ψεύτικη αίσθηση σε bends κλπ... Απο την άλλη μπράτσα γαιδούρια με καλό ήχο και ωραία αίσθηση στα bends δεν κάνουν για πιο γρήγορα παιξίματα, με κουράζουν... Άρα για μένα κάτι ενδιάμεσο θα δούλευε καλύτερα...

 

Η Kotzen signature φίλε Govan έχει ένα τέτοιο γαϊδουρινό μπράτσο.  ;)

 

Χαίρομαι που θέτεις το ζήτημα ήχου σε ό,τι αφορά στο μπράτσο, γιατί για μένα ισχύει το big neck = big sound.  ;)

 

Παρ'όλα αυτά, το αγαπημένο μου μπράτσο είναι αυτό των EBMM Axis (όλων των μοντέλων, ίδιο είναι): ασσύμετρο προφίλ, φινίρισμα με λάδι και κερί, που δίνει πραγματικά βελούδινη αίσθηση, 10άρι radius, medium jumbo τάστα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χαίρομαι που θέτεις το ζήτημα ήχου σε ό,τι αφορά στο μπράτσο, γιατί για μένα ισχύει το big neck = big sound.  ;)

 

 

Σαφώς  και big neck=big sound και για μένα ;) ;)

 

Έχω παίξει με τόσα γαϊδούρια μέχρι τώρα που έχω συνηθίσει. Φαντάσου ότι όταν παίρνω τις κιθάρες από τα service τις περισσότερες φορές ζητάω να ανεβάσουμε λίγο τις χορδές.... Να έχεις την αίσθηση ότι κάτι πατάς τέλος πάντων, όχι τελείως ψέμα... Πάντως, το χοντρό μανίκι που και σε εμένα αρέσει από ήχο, με κουράζει σε πιο shred στιγμές...  ;D ;D

 

Η Kotzen δεν είναι τόσο γαϊδούρι όσο δείχνει... Σε ξεγελάει... Έχεις παίξει?

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Kotzen δεν είναι τόσο γαϊδούρι όσο δείχνει... Σε ξεγελάει... Έχεις παίξει?

 

Δεν το... μέτρησα με μεζούρα  :P αλλά νομίζω ότι είναι γύρω στη μία ίντσα (τύπου nocaster). Συγκριτικά το μπράτσο της Squier σου είναι ποκοπίκος μπροστά του.  ;D

 

Νομίζω ότι ισχύει το αντίστροφο απ'αυτό που λες: είναι γαϊδούρι, αλλά σε ξεγελάει! Λόγω της flat ταστιέρας και των super jumbo frets.  ;)

 

Βέβαια, κάπου διάβασα επίσης ότι οι Kotzen signature έχουν κυκλοφορήσει και με διαφορετικά neck profiles. Για παράδειγμα εμφανίστηκε κάποια στο ebay σε blonde (!!!) χρώμα, προφανώς limited, για την οποία ο πωλητής έλεγε ότι είχε λεπτότερο προφίλ.  ???

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ρε παιδιά μην με βρίσετε αλλά από τα καλύτερα μανίκια που έχω πιάσει είναι το rosewood της μεταχειρισμένης squier standard strat του 1999-2000 νομίζω... Δεν ξέρω αλλά αυτό το μπράτσο μου έκατσε λαχείο. βέβαια οι τρύπες στο μπράτσο είναι φτιαγμένες από κινέζο που έχει πιει πάρα πολύ σάκε δηλαδή έγιναν στραβά και αφού τις έκαναν σωστά τις γέμισαν με ξυλάκια για να μην φαίνεται το πρόβλημα(που όμως φάνηκε αργότερα με δραματικά αποτελέσματα)... Sorry για το offtopic αλλά έχετε να μου προτείνετε κάτι μήπως και το σώσω;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες δεν εχετε παιξει με Wolfgang,αλλο φρουτο. :)

Απο πολλες αποψεις,δεν μιλαω μονο για μανικοκουρμπες κ κουμπια. :)

Αλλα ποσο "μεσα" ειναι το μανικι τοποθετημενο στο σωμα.

 

Υπαρχουν πραγματικα ενδιαμεσες κιθαρες (Strat σχολη Vs Lp σχολη) που αξιζουν να δοκιμασετε.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου