Προς το περιεχόμενο

Refreting ή υπάρχει άλλη λύση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποθέτω μιλάς για κάποιο no-name μανίκι...γιατί με 100€ δεν νομίζω να υπάρχει κάτι επώνυμο.

Το θέμα είναι ότι .... αγαπώ το Fender logo στο headstock (...κολλήματα)

Fender

MIJ Strat Superchamp XD CD-140SCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

με τα ιδια πανω κατω λεφτα μπορεις να παρεις και ετοιμο μπρατσο απο εδω

 

http://www.guitars.gr/HTML/necks.html

 

εχει εξαιρετικες τιμες.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 χρονια? Φτηνα τη γλιτωσες τοσο καιρο. Και εγω καινουριο μανικι θα προτεινα, εφοσον λες οτι θα ηθελες να

δοκιμασεις και κατι διαφορετικο. Ριξε και εδω μια ματια http://www.guitarsupplies.nl/ εχει ποικιλια.

Το θέμα είναι ότι .... αγαπώ το Fender logo στο headstock (...κολλήματα)

Αυτο ειναι το μονο ευκολο να γινει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω μιλάς για κάποιο no-name μανίκι...γιατί με 100€ δεν νομίζω να υπάρχει κάτι επώνυμο.

Το θέμα είναι ότι .... αγαπώ το Fender logo στο headstock (...κολλήματα)

 

μανικια υπαρχουν πολλα.....και λογκο υπαρχουν πολλα αμα σου κατσει το μανικι κολα και ενα λογκο της αρεσκειας σου  ;D

 

εμεις σου λεμε τις εναλακτικες στις καλητερες τιμες.

τωρα εσυ αν θες παρε ενα της fender απο ebay αλλα με αρκετα $$$ και εχεις και λογκο

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα, όμως, ένα καινούριο μανίκι θα θέλει ένα fret dressing για να 'ρθει στα ίσα του... Δεν νομίζω ότι είναι το πιο συμφέρον...

 

Το λέω αυτό, γιατί είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα για την Tokai μου (30 χρονών αυτή), refret, ή άλλο μανίκι;

Αν πάρεις ένα φτηνό μανίκι μπορεί να τη βγάλεις με λιγότερα φράγκα, αλλά δεν ξέρεις πόσο θα σου κρατήσει... Αν η κιθάρα σε βολεύει στο χέρι, γιατί να φοβηθείς το refret;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω ρε παιδιά. Το να πάρω ένα καινούργιο μανίκι είναι πειρασμός...

 

Αλλά...

 

Μπαίνεις μετά σε ένα τριπάκι που δύσκολα βγαίνεις...

 

Λες...

 

"Και αυτό το σώμα, γ@μ@το χρώμα έχει...όπως το ονειρευόμουν πάντα, γιατί να μην πάρω και καινούργιο σώμα, φτηνό είναι"

 

Και συνεχίζεις και κατρακυλάς...

"Χρειάζομαι και tremolo, κλειδιά, καπάκι, μαγνήτες..."

 

Και συνεχίζεις...Βάλε και αυτό, βάλε και το άλλο,μπλα...μπλα...μπλα... Και στο τέλος σου βγαίνει ένα budget 500+€ και σκέφτεσαι...

 

Γιατί π.χ. δεν έδωσα εξ' αρχής 590€ να πάρω π.χ. αυτήν

http://www.thomann.de/gr/fender_deluxe_roadhouse_strat_mn_3ts.htm

 

Είναι σαν τα πατατάκια... Δεν αρκείσαι μόνο σε ένα....

Fender

MIJ Strat Superchamp XD CD-140SCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα, όμως, ένα καινούριο μανίκι θα θέλει ένα fret dressing για να 'ρθει στα ίσα του... Δεν νομίζω ότι είναι το πιο συμφέρον...

Αν το παει σε μαστορες που χρεωνουν 100 το refret, οσο 5 μπυρες θα του κοστισει ;D

 

Το καλο με το καινουριο μανικι ειναι οτι σου μενει το παλιο και μπορεις να προσπαθησεις να του αλλαξεις ταστα

μονος σου... ή να το πουλησεις σε καποιον αλλο που θελει να δοκιμασει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Kαταρχάς, 100€ για refret (προφανώς συνοδευόμενο από fret level/dress, γυάλισμα, πιθανό πείραγμα του nut, setup... ή όχι??) είναι αστείο ποσό. Δεδομένου ότι δεν είναι μια δουλειά που γίνεται στο άψε σβήσε, προσωπικά αν ήμουν επαγγελματίας και ζούσα απ'αυτό, θα το θεωρούσα περίπου αδιανόητο να δουλεύω για τέτοιο μεροκάματο (με δεδομένο το κόστος και του απαραίτητου εξοπλισμού και γενικά της επιχείρησης).

 

Στην Αθήνα οι τιμές κυμαίνονται στα 150-200€ για τα παραπάνω, εννοείται σε γνωστούς μάστορες που σέβονται τη δουλειά τους.

 

Επομένως θεωρώ ολίγον ανούσια, και να με συγχωρείς, την όλη συζήτηση, για το ό,τι θα σου κοστίσει ένα κατοστάρικο... στα 12 χρόνια, το να έχεις μια κιθάρα που θα παίζει άψογα.

 

Συμφωνώ με τα παιδιά που σου προτείνουν να επιλέξεις πιθανά διαφορετικά (πιο μοντέρνα) τάστα. Αν η ταστιέρα είναι rosewood και ο μάστορας... σωστός, μπορεί να στο συνδιάσει και με ένα πλανάρισμα της ταστιέρας ώστε να γίνει η τελευταία κωνική (compound), στα "νούμερα" που θα αποφασίσεις εσύ. Και σε maple γίνεται ασφαλώς, αλλά θα χρειαστεί πάλι βερνίκωμα.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στη θεση σου θα επερνα ενα καινουργιο μανικι.γιατι οχι?με τα χρηματα που ζητανε για την δουλεια στα ταστα!

και μια και θα κανω ενα μανικι συντομα σε μαστορα εδω θεσ/νικη και η τιμη ειναι κοντα σε αυτες που ειπες ειναι καλο να κανεις και μια 2η σκεψη περα απο το refretting  ;) και στα spec's που εσυ το θες  

 

Εδώ χρειάζεται μια επισήμανση, γιατί κινδυνεύουν να την πατήσουν άνθρωποι που δεν είναι ίσως εξοικειωμένοι με το θέμα.

 

Αυτό που προτείνεις φίλε funky είναι, κατά τη γνώμη μου, καταστροφικό.

 

Πρώτ'απ'όλα, σχεδόν ΠΟΤΕ δεν ταιριάζει ακριβώς aftermarket μπράτσο σε εργοστασιακή κιθάρα. Όλο και κάποια ψιλοδουλειά πρέπει να γίνει στο neck pocket, και, βέβαια, κάποιος πρέπει να ανοίξει και τις τρύπες στο μπράτσο και να το κεντράρει σωστά, έτσι δεν είναι? Ποιος θα το κάνει και με ποιο κόστος? Ένα το κρατούμενο.

 

Δεύτερον, επίσης σχεδόν πάντα απαιτείται ένα fret leveling/dressing σε aftermarket μπράτσα, εκτός βέβαια αν σε βολεύει ένα πολύ ψηλό action. Λίγα είναι τόσο τέλεια που να μη χρειάζεται έστω ένα ελαφρύ τριψιματάκι. Ποιος θα το κάνει και με ποιο κόστος? Δύο τα κρατούμενα.

 

Τρίτον, το νέο μπράτσο θα χρειαστεί δουλειά στο nut και να περαστούν τα κλειδιά και τα string trees. Επισης κάποιος θα πρέπει να το κάνει και με κάποιο κόστος. Τρία τα κρατούμενα.

 

Τέταρτον, σε κάθε περίπτωση ένα νέο μπράτσο θα αλλάξει τον ήχο του οργάνου. Δε μπορεί κανείς μας να ξέρει αν θα το κάνει προς το καλύτερο, το χειρότερο, ή απλά το... διαφορετικότερο.  ;) Γίνανε τέσσερα τα κρατούμενα και μάλλον πάει πολύ.  ;)

 

Αυτά που προτείνεις ισχύουν για κάποιον που ξέρει τι θέλει ακριβώς και πιθανώς διαθέτει την εμπειρία και τα εργαλεία για να αναλλάβει το σύνολο ή ένα μεγάλο μέρος της δουλειάς. Για κάποιον σαν το φίλο μας, αλλά και τους περισσότερους, δε θα έλεγα ότι είναι βιώσιμη λύση. Ειδικά όταν πρόκειται για την μοναδική τους κιθάρα και όχι κάποιο κουπί που έχουν για πειραματισμούς.

 

Συμπερασματικά θα έλεγα ότι αλλαγές μπράτσων σαν επιλογή έχουν νόημα όταν:

 

1) Θέλουμε κάτι διαφορετικό και απόλυτα προσδιορισμένο, στα μέτρα μας.

2) Μπορούμε να αντέξουμε το κόστος, ή να επωμιστούμε την ευθύνη της δουλειάς.

3) Κατ'εξαίρεση, είναι αναγκαίο βέβαια αν το υφιστάμενο μπράτσο έχει καταστραφεί πέραν κάθε λογικής επισκευής.

 

Δεν θέλω να φανώ απόλυτος ή ίσως και επιθετικός, αλλά νομίζω ότι όλη αυτή η ιστορία με τις καστομιές και το DIY μας αποπροσανατολίζει μάλλον από τον πρωταρχικό σκοπό του να έχουμε μια κιθάρα στην κατοχή μας, και που είναι να παίζουμε μουσική. Κατά τη γνώμη μου πάντα.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Genius Loci Που εισαι κρυμμένος εσυ?Ωραία τα λες αλλα εδω εχουμε κ τις δυο μεριες.Οι "μουσικοί" και οι "μπομπ ο μάστορας".Σωστό το να διαχωρίζεις ως ενα σημείο το τι προσπαθεις να εισαι γιατι ο συνδιασμός των 2 δεν μπορεί να υπάρξει.

 

Ο φιλος μπορει να διαλέξει την κατηγορία που ανήκει κ να κανει την αντίστοιχη κίνηση.Λάρισα το ρεφρετ κόστισε 100 ευρώ επίσης και με σετάρισμα φουλ ολα κομπλέ κ τρίψιμο στην ταστιέρα λόγο σκευρώματος.Τέλειο αποτέλεσμα με αντοχή στο χρόνο και χωρις παράπονο κ μαστροκουτοπονηριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου