Προς το περιεχόμενο

M-Audio 1010 LT & SM Pro Audio EP84 (+ άλλα...) = θα δουλεψουν??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1. εχω επιτελους αποκλειστικα ΔΙΚΟ ΜΟΥ χωρο .......-> (επιτελους) ,  ;D  ;D ;D

2. ξεπακεταρισα παλι το desktop pc μου

3. βρηκα σε αριστη κατασταση -2ο χερι- μια m-audio 1010LT παμφθηνη -η οποια δουλευει μια χαρα-

 

Κατα πρωτον συγχαρητηρια για τον χωρο, ονειρο ζωής, αντε και στα δικα μας...  ;)

 

Το σεναριο σου ειναι ιδιο με το δικο μου μιας και εδω και χρονια ειμαι κατοχος της 1010LT...η διαφορα μας ειναι οτι εγω εχω βαλει στο ματι την SM Pro Audio PR8E (οοοοοταν φυσικα αξιωθω να βρω χωρο)...

 

 

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω man.

(και στα δικα σου λοιπον)  ;D

 

το PR8E ομως βγαζει balanced εξοδους.

το ειδα κι εγω πριν παω στον EP84.

 

πως θα συνδεθει στις unbalanced εισοδους της 1010lt??

 

δεν ειναι προβλημα αυτο??

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω man.

(και στα δικα σου λοιπον)  ;D

 

το PR8E ομως βγαζει balanced εξοδους.

το ειδα κι εγω πριν παω στον EP84.

 

πως θα συνδεθει στις unbalanced εισοδους της 1010lt??

 

δεν ειναι προβλημα αυτο??

 

Δεν θελω να σε παρω στον λαιμο μου αλλα εχω ξαναχρησιμοποιησει unbalanced καλωδια σε ins/outs που ηταν balanced χωρις κανενα προβλημα (μιλαμε για μικρο μηκος καλωδιων στην περιπτωση μου)...οποτε - και παλι ξεκαθαριζω, στην περιπτωση μου- θα επαιρνα 6 καλωδια 1/4 mono--RCA, μικρο μηκος...

 

Μην το δεσεις σκοινι-κορδονι, περιμενε να μας διαφωτισει καποιος πιο εμπειρος... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα...

 

στο μελλον θα υπαρχει χωριστο recording και control room.

 

αρα τα δικα μου καλωδια θα ειναι 8-10 μετρα σιγουρα.

 

για να δουμε.... :P

 

επισης θα ηθελα γνωμες απο χρηστες μηχανηματων της εν λογω εταιρειας.

ειναι καλοι -για τα χρηματα τους παντα-  , η να προτιμησω κατιτις πιο ακριβουτσικο??

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα...

 

στο μελλον θα υπαρχει χωριστο recording και control room.

 

αρα τα δικα μου καλωδια θα ειναι 8-10 μετρα σιγουρα.

 

για να δουμε.... :P

 

Οχι, για τετοιο μηκος μαλλον θα διαλεγα balanced...

 

Πλακα πλακα, για πανω απο εναν χρονο ειχα συνδεδεμενα τα μονιτορς (XLR/trs εισοδοι, balanced) με την κονσολα μου (trs εξοδοι, balanced) με 1/4 mono σε 1/4 mono (unbalanced) χωρις προβλημα (μη σου πω οτι απλα δεν το ειχα καταλαβει, τυχαια το ανακαλυψα πριν απο κανα 2μηνο) αλλα μιλαμε για ενα μετρο μηκος...προσφατα πηγα σε balanced συνδεση αλλα διαφορες σε θορυβο κλπ δεν καταλαβα (μαλλον λογω του μικρου σχετικα μηκους)...

 

Anyway, υπομονη μεχρι να απαντησει καποιος πιο εμπειρος... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι αλλο σαν 2η λυση -αντι- του ep84 :

 

μπορω αντι για προενισχυτη μικροφωνων , να παρω μια κονσολιτσα (βλ.soundcraft / mackie)

με direct outs ετσι ωστε να τροφοδοτω τις 6 unbalanced εισοδους της 1010LT?

 

απο τα direct outs μιας κονσολας , βγαινει το σημα ΠΡΙΝ περασει απο gain - eq κλπ η ΜΕΤΑ ?

διοτι αν ισχυει αυτο , ειναι δωρον-αδωρον αφου δεν θα μπορω να τροφοδοτησω τα πυκνωτικα με phantom και να ρυθμισω το gain...η μηπως το gain επηρεαζει το direct out?

 

μπερδευτηκα τωρα...

 

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορω αντι για προενισχυτη μικροφωνων , να παρω μια κονσολιτσα (βλ.soundcraft / mackie)

με direct outs ετσι ωστε να τροφοδοτω τις 6 unbalanced εισοδους της 1010LT?

 

απο τα direct outs μιας κονσολας , βγαινει το σημα ΠΡΙΝ περασει απο gain - eq κλπ η ΜΕΤΑ ?

διοτι αν ισχυει αυτο , ειναι δωρον-αδωρον αφου δεν θα μπορω να τροφοδοτησω τα πυκνωτικα με phantom και να ρυθμισω το gain...η μηπως το gain επηρεαζει το direct out?

 

Σπύρο, σχετικά με την κονσόλα:

 

Στην Soundcraft Spirit M8 που χρησιμοποιώ εγώ, υπάρχει επιλογή σε κάθε κανάλι για "direct pre" η οποία παρακάμπτει το fader. Έτσι μπορείς να στέλνεις pre/post fader στην κάρτα (πολύ χρήσιμο χαρακτηριστικό).

 

Γενικά θα πρότεινα ανεπιφύλακτα την Soundcraft έναντι μιας Mackie, τόσο για χρηστικούς λόγους, όσο και για λόγους κόστους. Επίσης, δυστυχώς δεν ακούω τα καλύτερα για τα μοντέλα της Mackie που μπορεί να σε ενδιαφέρον, σε ό,τι αφορά στην αξιοπιστία.

 

Ένα μειονέκτημα της Spirit είναι ότι δίνει phantom power σε όλα τα κανάλια, πρόβλημα αν έχεις συνδιασμό από ευαίσθητα δυναμικά/ribbon μικρόφωνα μαζί με πυκνωτικά (τα περισσότερα δυναμικά βέβαια δεν παίρνουν χαμπάρι από τα 48V, και έτσι κι'αλλιώς το πρόβλημα είναι στο βάλε/βγάλε των καλωδίων, αν συμβεί κάτι).

 

Η κονσολίτσα θα σου χρησιμεύσει επίσης πάρα πολύ σε δύο κυρίως τομείς:

 

1) Θα μπορείς μέσω της 1010 (ή άλλης πολυκάναλης κάρτας) να παίρνεις ξεχωριστές εξόδους για να έχεις διαφορετικά mixes, αρκεί φυσικά να υποστηρίζονται και από το routing του software σου.

 

2) Θα μπορείς πανεύκολα μέσω των inserts να ενσωματώσεις εξωτερικά εφφέ, σε hardware, τα οποία θα μπορούν να ηχογραφούνται ή όχι. Ένα τυπικό παράδειγμα θα ήταν ένα reverb για τον τραγουδιστή, το οποίο θα πηγαίνει μόνο στα monitors/ακουστικά του, βοηθάει πολλούς τραγουδιστές αυτό.

 

Τέλος, για το φωνητικό σου σύνολο, ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις και για κάποιον προενισχυτή ακουστικών.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δηλαδη η επιλογη pre-post επηρεαζει ΜΟΝΟ το fader?

ενω ολα τα υπολοιπα pots ενος channel strip , επηρεαζουν ουτως η αλλως το direct out?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη η επιλογη pre-post επηρεαζει ΜΟΝΟ το fader?

ενω ολα τα υπολοιπα pots ενος channel strip , επηρεαζουν ουτως η αλλως το direct out?

 

Στην Spirit τουλάχιστον, ναι. Βέβαια, προσωπικά δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα σ'αυτό... εξάλλου έτσι κι'αλλιώς ο ήχος θα επηρεάζεται από τον "χαρακτήρα" του preamp.  ;)

 

Επίσης, τα direct outs είναι unbalanced.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου