Προς το περιεχόμενο

DXF Files Help


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή το καλοκαίρι έχω ησυχία για πειραματισμούς, ξεκινάω μια μελέτη (για να καταλλήξω σε κάποια δείγματα). Έχοντας κάνει μία έρευνα στο Net, έχω μαζέψει αρκετά dxf files από guitar shapes. Για όποιον δεν ξέρει τα dxf είναι (ας πούμε) σαν "αρχιτεκτονικά" σχέδια με ακριβείς μετρήσεις από τις διαστάσεις των οργάνων. Μπορώ (έαν θέλει ο Yameth) να τα κάνω ένα ντοσιέ και να το στείλω (γιατί νομίζω ότι το Noiz δεν υποστηρίζει dxf) να το έχουμε στα Dowloads.

Μια γεύση μπορείτε να πάρετε εδώ

http://www.guitarbuild.com/modules/mydownloads/viewcat.php?cid=5

Που χρειάζομαι τώρα βοήθεια...τα σχέδια που έχω βρεί έχουν τις 2 διαστάσεις. Με λίγα λόγια είναι ακριβή τemplates για εισαγωγή σε 3D προγράμματα για περαιτέρω επεξεργασία. Χρειάζομαι λοιπόν μέλη με γνώσεις και ικανότητες σε 3D προγράμματα (StudioMax, Maya και εγώ δεν ξέρω τι) για να σχεδιαστεί η τρίτη διάσταση του βάθους. Ατυχώς ή εκπαίδευσή μου περιορίζεται στις 2 διαστάσεις και είμαι παντελώς άσχετος από 3D σχεδιασμούς (έχω λίγο ασχοληθεί με animation αλλά όχι modeling). Επειδή οι λίγο πονηροί, θα καταλάβουν γιατί χρειάζομαι πλήρες 3D, μπορούν επίσης να καταλάβουν ότι δεν θέλω να μπεί ο Σεπτέμβριος και  να έχουν γυρίσουν όλοι στις δουλειές τους...

Όποιος λοιπόν θέλει (και μπορεί) ας pm με. Thanks

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Προσωπικά δεν έχω βρει αξιοπρεπές FREE πρόγραμμα για 3D design που να δουλεύει σε Mac. Χρησιμοποιώ ακόμα το Rhinoceros το οποίο έχω αγορασμένο για PC σε περιβάλλον XP μέσα από Vmware. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει να βρώ Free ή αγορασμένο πρόγραμμα. Δεν σκοπεύω τώρα στα γεράματα να αρχίσω το "modeling" ;D ;D ;D . Kάποιον (άνθρωπο) να ξέρει να το κάνει ψάχνω για βοήθεια, να γλυτώσω χρόνο θέλω και να είμαι σίγουρος για τις μετρήσεις κοπής.

Αλλιώς έχω και το Strata και κάπου είχα το Electric Image αλλά έχω πολλά χρόνια να το χρησιμοποιήσω.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατί 3D modelling;

Έχεις βρει CNC;;;  :o

 

Το σύνηθες είναι να χρησιμοποιούνται τα dxf αρχεία για τη βασική δομή και η υπόλοιπη κατεργασία ή πρόσθεση, γίνετε με σταδιακά βήματα και στο χέρι.

 

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύνηθες είναι να χρησιμοποιούνται τα dxf αρχεία για τη βασική δομή και η υπόλοιπη κατεργασία ή πρόσθεση, γίνετε με σταδιακά βήματα και στο χέρι.

Ναι όταν έχουμε ξύλα...εγώ δεν μίλησα για ξύλα!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλουπια λοιπον ... χμ ....

Όχι.

Εκτός εάν εννοείς τα dxf καλούπια, που κατα κάποια έννοια είναι.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

rapid prototyping?

 

Marathon speak up!!!!.

Εχεις βρει τρόπο να τροποποιείς τις απορροφητικές ιδιότητες του καπλαμα?

Μίλα.... το κουρδίζεις το επόξυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου