Προς το περιεχόμενο

DXF Files Help


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

rapid prototyping?

Marathon speak up!!!!.

Kάτι τέτοιο...μην ξέχνας ότι λόγω επαγγέλματος (διαφήμισης) και λόγω πολυετίας (εμπειρίας και καλού ονόματος), έχω πρόσβαση σε ότι καινούργιο έρχεται στη διαφημιστική αγορά πριν κυκλοφορήσει. Δεν είμαι έτοιμος για λεπτομέρειες ακόμα...μπορεί όσα σκέφτομαι να αποτύχουν παταγωδώς...αλλά εάν πετύχουν!!!!

Η θεωρία μου (που θα προσπαθήσω να δειγματοποιήσω) είναι ότι το ξύλο είναι πολύ ασταθές (ηχοαγώγημο?) υλικό για να μου βγάλει επαναλήψιμο, μετρήσιμο αποτέλεσμα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μήπως χρειάζονται και άλλα dxf για να γίνει το 3d? Δλδ, εκτός από την κάτοψη, μία ή 2 πλάγιες όψεις και/ή μια τομή? Για να δοθούν και οι πλαινές (πιθανόν) κοντούρες.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως χρειάζονται και άλλα dxf για να γίνει το 3d? Δλδ, εκτός από την κάτοψη, μία ή 2 πλάγιες όψεις και/ή μια τομή? Για να δοθούν και οι πλαινές (πιθανόν) κοντούρες.

Προφανώς, αλλά νομίζω ότι ένας καλός 3dας δεν τα πολυχρειάζεται. Ξέροντας ότι το πάχος μιας κιθάρας είναι περίπου 4,7, 4,8 cm, με τις κοιλότητες να έχουν συγκεκριμένο βάθος, είναι (νομίζω) εύκολο να γίνει η τομή.

Τις κοντούρες δεν τις χρειάζεται αυτός που σχεδιάζει το dxf, μπορεί να τις κάνει μόνος του...τις χρειάζεται όμως το μηχάνημα που θα σκάψει

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε ένα απλό extrude aπό το dxf μπορεί να κάνει δουλειά με λίγο φινίρισμα...

 

Μάλλον σε βλέπω ή να το κάνεις εσύ με το Strata ή να το δίνεις εργολαβία έξω :)

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε ένα απλό extrude aπό το dxf μπορεί να κάνει δουλειά με λίγο φινίρισμα...

 

Μάλλον σε βλέπω ή να το κάνεις εσύ με το Strata ή να το δίνεις εργολαβία έξω :)

Μα αυτό ψάχνω...να το δώσω εργολαβία. Άμα δε ο 3dας είναι και κιθαρίστας...ακόμα καλύτερα ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω τι λετε αλλα φανταζομαι οτι στο μελλον θα σχεδιαζεις στον υπολογιστη σου οτι σου κατεβει στο μυαλο (ή ακομα απλουστερα το περιγραμμα αυτου) καποιο αυτοματοποιημενο προγραμμα θα το μετατρεπει σε λειτουργικο 3d σχεδιο, θα το περνας σε ενα φλασακι και  θα κανεις μια βολτα απο το praktiker ή το ikea να παρεις τα μαονια και τους καπλαμαδες σου. Στη συνεχεια θα τα πηγαινεις στο Συνδεσμο Ηνωμενων Ελληνων Οργανοποιων (δεν θα συμφερει κανεναν να δουλευει μονος του) οπου εκει θα στεγαζεται το ρομποτορουτερ, θα τα πετας μεσα, θα βαζεις το φλασακι στην θυρα και θα ρυθμιζεις τις τελευταιες λεπτομερειες, το χρωμα και το φινιρισμα. Το μηχανημα θα εμφανιζει το κοστος και το χρονο της διαδικασιας και θα σου ζηταει την πιστωτικη σου. Στον πανω οροφο θα βρισκεται το καταστημα hardware-ηλεκτρικων και στο ισογειο το.... μουσειο χειροποιητων μουσικων οργανων (!). Στη συνεχεια θα παραλαμβανεις το σωμα ή ολοκληρο το οργανο σου. Το μηχανημα για την τοποθετηση του hardware βρισκεται κοντα στην εξοδο και ολοκληρωνει την διαδικασια μεσα σε 5 λεπτα με κοστος μολις 9.90 αλλα οι πιο ρομαντικοι προτιμουν να κανουν τη συναρμολογηση και το σεταρισμα μονοι τους...

εχω υποσχεθει στον εαυτο μου να μην ξαναπιω τοσο ουζο αν δεν σκοπευω να κοιμηθω μολις γυρισω σπιτι αλλα και παλι δεν τα καταφερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Συνεχίζω εδώ (γιατί δεν θυμάμαι σε ποιό post το συζητούσαμε...)

O συνάδελφος WilliamSats, το έχει πάρει ζεστά και μου έστειλε κάποια 3d files. Το μόνο που μένει τώρα είναι να τσεκαριστεί εάν οι διαστάσεις είναι πραγματικές.

Το 3d της Strat είναι έτοιμο (θα ανεβάσω και photos από το πραγματικό σώμα που σκαναρίστηκε για να δείτε τους οδηγούς του laser). Θα το έχω στα χέρια μου στις 14 του μήνα, γιατί ο χειριστής του Max....παντρεύτηκε

Screen_1.thumb.jpg.c048a62aba3f808909f87406ed68ab07.jpg

Screen_2.jpg.2a9cb3c9f86777ce6a799651ecf324a2.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Νομίζω οτι στο κέντρο (Αθήνα) έχει κάτι σχολές για animation & 3D Modeling, ίσως με μία ερώτηση στους υπεύθηνους ή σε κάποιον καθηγητή να βοηθήσει, επίσης μπορεί και να βρείς και κανένα "γάτο" μαθητή σ'αυτές τις σχολές. Πολλές φορές οι μαθητές κάνουν τέτοιες δουλείες για να βγάζουν τα προς το ζην.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου