Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια σε αγορα e-drums


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρίξε το link της σελίδας να το δω λίγο και να σου πω.

Ή κάποιος προτείνει μεταχειρισμένο κάποιο άλλο set της roland ακριβότερο ή σε μιλένιουμ ή γιαμάχα:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=166210.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=168132.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χαμός του χαμού.

Λοιπόν, ας τα βάλουμε λίγο σε σειρά. Απ’ ότι βλέπω και σε παλιά και σε νέα posts οι περισσότεροι προσπαθούν να αγοράσουν κάτι φθηνό. Εντάξει σύμφωνοι.

Πολλές φορές όμως ο κόσμος δεν γνωρίζει τις δυνατότητες αυτού που αγοράζει, μια που τις περισσότερες φορές δεν υπάρχουν manual στο internet να διαβάσει κάποιος, ή και να υπάρχουν δεν είναι εξοικειωμένος με τις ορολογίες.

 

Όπως και να γίνει οποιοδήποτε set οποιαδήποτε μάρκας και μιλάμε τώρα για το module που είναι ο κεντρικός επεξεργαστής των τυμπάνων, προσπαθεί να μιμηθεί είτε με ήχους που έχουν συντεθεί είτε με πραγματικά δείγματα που έχουν ηχογραφηθεί και επεξεργαστεί, τους ήχους πραγματικών set plus τα extra εφφέ που σερβίρουν.

Τώρα, όταν κάποιος πάρει κάτι φθηνό, θα είναι λίγες και οι δυνατότητες που προσφέρει το φθηνό. Για παράδειγμα, θα δείτε πως οι περισσότεροι καταφεύγουν σε λύσεις όπως η Millenium τα DM5 και Alesis, ενώ σπανιότερα γίνεται αναφορά για Yamaha και τα ακριβά μοντέλα της Roland.

 

Επειδή έχω διαβάσει κάμποσα manual και από τις 2 μάρκες αλλά και της Alesis, μια που Millenium δεν υπάρχει…., θα σας πω ότι οι καλύτερες επιλογές από ολοκληρωμένο set, αφήστε τα BFD PC MIDI SOUXOU MOUX, μιλάω για έτοιμο, είναι στην Ελλάδα 2. Yamaha και Roland. Δυστυχώς οι δύο εταιρείες είναι ανταγωνιστές κάργα παγκοσμίως (γιατί εδώ δεν είναι θα μου πείς;) και σε πολλά σημεία ορισμένα pad δεν είναι συμβατά μάλλον από ότι βρήκα λόγω πολικότητας ή σήματος στο εσωτερικό αισθητήρα (πιεζοηλεκτρικό) του κάθε trigger.

Δυστυχώς. Γιατί δεν μπορούμε να αγοράζουμε για να δοκιμάζουμε. Αν κι εγώ το κάνω αρκετά συχνά.

 

Τώρα αν θέλεις να βγεις σε live και να έχεις από κάτω πραγματικά drums πάρε πραγματικά, αυτό είναι μο-νό-δρο-μος.

Αν θέλεις να έχεις σε θέμα τυμπάνων τα μέγιστα (αφήνουμε τα εφέ) παίρνεις είτε TD12 είτε TD20 ή τον αντικαταστάτη της 20 που μάλλον είναι στα σκαριά.

Από Yamaha πάρε DTXtreme III. Γιατί το λέω. Μόνο και μόνο τα volume που έχουν έξω φτάνει. Δε μιλάμε για ήχους τώρα….. Εκεί είναι και οι τρεις καταπληκτικές.

Τώρα αν αρχίζουμε να κατεβαίνουμε, πάμε σε DTXpress IV ή την ανάλογη της Roland.

 

Για practice είναι τα practice. Όσοι αρχίζουν σπουδές με δάσκαλο δεν πρόκειται να τους βάλει να κάνουν choke ή καμπάνα ή κουδούνα αν δε μάθουν πρώτα paraddidles.

Άρα ο καθείς τα θέλει για να παίζει με τα ακουστικά τη μουσική που θέλει και ακούει και σου λέει κι όλας μια και την έχω να μη βγω και στο live του σχολείου αλλά μη γίνω και ρόμπα με καμιά ψείρα σα τη HD1.

Και ρωτάω αφού η HD1 δεν έχει κανονικά πετάλια και μαθαίνεις λάθος ή δε ξέρω εγώ, γιατί τότε εξασκούμαστε σε λαστιχένια pad ή σε silencers; Αυτά δε μας χαλάνε;

Το κανονικό θα ήταν να εξασκούμασταν πάντα σε ήχο δυναμικές και τύμπανα όπως αυτά που βγαίνουμε live. Αλλά αυτό δε γίνεται.

 

Οπότε, ξεκινάμε και βλέπουμε τι θέλουμε. Αρχίζουμε από τα ακριβά μοντέλα και κατεβαίνουμε. Έχει η φθηνότερη επιλογή μας τις δυνατότητες αυτές και πόσο και τι παρόμοιες; Θα μας λείψει ένα OUAOU εφέ η το carbon fibre ταμπούρο τόσο πολύ;

Εδώ με millennium ταμπούρο παίζουν πολλοί το carbon λείπει;

Μην ξεκινάτε από κάτω προς τα πάνω. Πάντα να είσαστε έτοιμοι να δώσετε παραπάνω λεφτά. Ποτέ δεν θα σας ικανοποιεί αυτό που έχετε γιατί συγκρινόμενοι με το κορυφαίο πάντα στο μυαλό θα είναι το κορυφαίο και θα είναι η μόνη λύση αγοράς.

2-3 set για αρχή είναι καλά. Ακόμα και σε Live να πας με TD20 συνήθως με 2-3 set παίζεις, γιατί λες ε, αυτά είναι που γουστάρω ηχητικά τελικά.

Μιλάω για επίπεδο αρχάριου σε μέσο.

 

Και το βασικότερο. όταν έχεις στα χέρια ηλεκτρονικά drums ιδίως ποιο πολύπλοκα μοντέλα, μπαίνεις στα νερά των πληκτράδων σε γνώσεις και ορολογίες.

Αφού λοιπόν ακόμα είσαι, είναι, είστε, starter ή intermediate, κοίτα τουλάχιστον λίγο τη ποιότητα των pad και να μη κάνεις τενοντίτιδα, παρά αν το τάδε έχει δυναμικές σωστές κ.λ.π. Καμία Millenium δεν έχει σωστές δυναμικές. Είναι επίπεδα και πολύ ιδιαίτερο το θέμα αυτό. Οι μόνες που έχουν 99% πραγματικές δυναμικές είναι η TD20 (όχι η 12 και αυτή είναι μια βασική διαφορά τους ενώ μοιάζουν τόσο πολύ)

και ακολουθεί η DTXtreme III.

 

Αυτό το αναφέρω, ως προσωπική άποψη και χωρίς να θέλω να ρίξω λάδι στη φωτιά.

Ψάξε μόνος και μάθε ορολογίες.

Αν μου δίνεις ένα κάρο link να σου κάνω τη μηχανή σύγκρισης του Thomann ενώ δεν ξέρεις ότι υπάρχει η δυνατότητα, αν δεν ξέρεις Αγγλικά και περιμένεις να σου εξηγήσω τι σημαίνει velocity και αν έχει η τάδε και η άλλη, δε θα μάθεις ποτέ.

Πηγαίνετε στα άρθρα των πληκτράδων και δείτε πόσο μοιάζουν τα ηλεκτρονικά τύμπανα. Υπάρχει ένα υπέροχο άρθρο ενός παιδιού σχετικά με τα προγράμματα με τους ήχους πιάνου, ορολογίες. Από εκεί ξεκινήστε.

 

Πάντως για να καταλήξω, αν θέλει κάποιος Millenium ας δει κάπου στην αρχή που κατέληξα και μετά από ψάξιμο. Αν θέλει Yamaha DTXplorer αν θέλει Roland HD1.

Όλες είναι γύρω στα 600 €.

 

Ευχαριστώ για την υπομονή σας να διαβάσετε το κατεβατό αυτό.

Πάρετε ότι λέει η καρδιά σας. ότι το αντέχετε και όχι μαρκετίστικες παγίδες και τεχνάσματα.

Είναι για τους περισσότερους αρχή. Μετά που θα προχωρήσετε, έρχονται τα καλύτερα.

 

 

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο καταπληκτικο άρθρο του rockdrum εγω απλα να προσθέσω οτι εαν ασχοληθείς με ηλεκτρονικά τύμπανα ξεκίνα από καλό εγκέφαλο (προτείνω roland td-20 h td-12).Για τα άλλα pads (mesh heads και πιατίνια) υπάρχουν καλύτερες λύσεις από τα ακριβά της roland.Εαν ξεκινησεις με κατι φτηνο θα το μετανιώσεις συντομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστα τα λες φίλτατε rockdrum απλά ίσως διαφωνήσω στο οτι δεν έχουν όλοι στο μυαλό τους τις κορυφαίες σειρές.οι περισσότεροι είναι "προσγειωμένοι" στο τι θα περιμένουν με μια εισαγωγική σειρά...

στο παρακάτω θέμα:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=169606.0 ,αναφέρεται ένα πρόβλημα που παρουσιάστηκε με τα μιλένιουμ σε έναν νοιζά και πιστεύω οτι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας είναι η αξιοπιστία του σετ.

 

Στο καταπληκτικο άρθρο του rockdrum εγω απλα να προσθέσω οτι εαν ασχοληθείς με ηλεκτρονικά τύμπανα ξεκίνα από καλό εγκέφαλο (προτείνω roland td-20 h td-12).Για τα άλλα pads (mesh heads και πιατίνια) υπάρχουν καλύτερες λύσεις από τα ακριβά της roland.Εαν ξεκινησεις με κατι φτηνο θα το μετανιώσεις συντομα

Καλύτερα να μην το αναλύσουμε αφού ο καθένας κινείται με διαφορετικό σκεπτικό-λεφτά.πχ εγώ απλά δε θέλω να μάθω τύμπανα(!) απλά να μπορώ να δείχνω κανα ρυθμό που έχω σκεφτεί σε κάποιον ντράμερ και να βγάζω καλύτερα "γούστα" απο το να παίζω σε pads απο ένα sampler.

 

Λοιπόν αν ήμουν στη θέση σου από εδώ θα ξεκείναγα:

http://www.thomann.de/gb/milleniumyamaha_mesh_headdtxpress_iv.htm

χωρίς το yamaha module είναι στα 414 € και με το http://www.thomann.de/gb/alesis_dm5_drum_module.htm σύνολο 670 €.

Αυτό λέω εγώ για κάτι φθηνό και σωστότερο.

Φυσικά θέλεις και ακουστικά.

ουσιαστικά πρόκειται για αυτό το σετάκι+το αλεσις?:

http://www.thomann.de/gr/millenium_mesh_head_pad_set_standard.htm

Με μπερδεύει το γεγονός οτι σε αυτό που λες δε βλέπω χάιχατ ενώ σε αυτό που λέω δε βλέπω ράιτ.

Μήπως απλά αλλάζεις τη θέση του και κανονίζεις στον εγκέφαλο το τι θα είναι?

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω: απο τι εξαρτάται η μικρορύθμιση της ευαισθησίας των pads(λέγοντας pads εννοώ και τα meshheads-λάστιχα μιας και τα έχω φρέσκα-μπερδεμένα ακόμα στο μυαλό μου)?Απο τα ίδια ή απο τον εγκέφαλο?

 

Τέλος ένα φθηνό mesh head μπορεί να είναι χειρότερο απο ένα καλό pad?και ακομα το mesh head συνεπάγεται με διαφορετικό ήχο σε κάθε σημείο του ή λεω πατάτες?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ότι επιλογές έχεις δείξει, ότι είναι δεξιά σε μαύρο pad είτε στρογγυλό είτε τρίγωνο, παίζει το ρόλο ride (ράιντ).

Στο mesh αυτό το μικρό στρογγυλό αριστερά του snare είναι το hi-hat.

Βέβαια δίνεις ότι ήχο θέλεις στο καθένα, αλλά λέμε τυπικά.

Όσο αφορά την ευαισθησία, έχει να κάνει με ρύθμιση του εγκεφάλου. Δηλαδή κατά πόσο θα τον αφήσεις να αντιλαμβάνεται το σήμα που του έρχεται.

Βέβαια και τι χαμπαριάζει και ο εγκέφαλος.

Πάντως, και χωρίς pad αν βραχυκυκλώσεις το βίσμα στιγμιαία πάλι ήχο θα παράγει, αλλά συνήθως το μέγιστο δυνατό αφού δεν παρεμβάλεται όργανο ευαισσθησίας όπως το πιεζοηλεκτρικό.

Αλλά το θέμα pad έχει να κάνει με την αίσθηση που μας δίνει εμάς. Αν και λίγο περίεργο στην αρχή τα mesh head νομίζω είναι τα καλύτερα. Πρώτα έρχονται σε κατασκευή τα ασύγκριτα mesh της Roland.

Εξίσου καλά είναι και τα Pearl, επίσης ωραία και τα Tdrum τα μονά τα μαύρα (η καφέ στη φοτό του Γερμανού).

Τα διπλά της Tdrum που φοράνε τα millenium είναι κάπως μαλακά, κάπως κάτι άλλο, όχι όμως τραγικά άσχημο.

Τα λαστιχένια είναι σκληρά σε σύγκριση με της Yamaha και της Roland.

Παρένθεση, ότι τα Yamaha pad κατασκευάζονται στην Ινδονησία.

Μόνο το rack είναι Ιαπωνίας και το κατασκευάζει το εργοστάσιο παραγωγής των μηχανών της Yamaha.

Δεν θέτω θέμα χώρας λοιπόν αλλά ποιότητας εταιρείας.

Για τη Roland θα σε γελάσω, αλλά δε νομίζω να είναι όοοολα U.S.A. ή Μέγκλα (Made in England) που λέγαν οι παλαιοί. Πάντως είναι πολύ καλά τα επι μέρους μέρη της.

 

Επίσης, τα millenium mesh head pads, μπορεί, λέω μπορεί (τα έχω δοκιμάσει) να μη πιάνουν το rim shot ή cross stick στο ταμπούρο. Αν δεις που είναι ο αισθητήρας εκεί μέσα θα μείνεις (άσχετος).

Με τίποτα μη πάρεις τα λευκά που είδες στην αρχή.

Μήπως να περιμένεις λίγο για κάτι καλύτερο;

Ξέρω τη τρέλα κι εγώ έτσι είμαι τα θέλω χθες, αλλά δοκιμή στη δοκιμή έμαθα πολλά.

 

 

Επίσης καλά κάνεις και ρωτάς, να ρωτάς αρκεί να έχω ανοιχτό PC, γιατί "ξημερώνει" και Σαββατοκύριακο. Ότι δεν δω θα προσπαθήσω να σου απαντήσω Δευτέρα.

Αν δε καίγεσαι, που μάλλον καίγεσαι, ρίξε διάβασμα, μέχρι να τα πούμε..

 

Θα τη ρίξω και τη πίκρα μου.... :) Με το καλό διάβασμα και ψάξιμο δε πέφτεις στη παγίδα το κάθε άσχετου. Πάλι προσπαθήσαν να με πείσουν ότι τα pinstripe είναι λαδιού.

Λοιπόν παίδες που εργαζόσαστε σε μουσικούς οίκους ανοίχτε μια μέρα ένα παλιό pinstripe και κάντε το test....

Άσχετοοοοοοοοο ;D ;D ;D ;D ;D

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω βάλει link αλλά ενοώ ότι και η τελευταία σου επιλογή είναι καλή επιλογή με τη DTXpress IV.

Η άλλη που είδες είναι η DTXplorer.

 

DTXplorer  DTXpress  DTXtreme  , το χασαμε το μοντελο πατριωτη ...

 

 

Πάρετε ότι λέει η καρδιά σας. ότι το αντέχετε

 

 

 

Εγω παντως κατεληξα σε ενα σετ  ,ακριβοτερο απο οτι ειχα υπολογισει .Θα εκανα την δουλεια μου και με κατι φτηνοτερο αλλα αυτο θα με καλυψει για πολυ καιρο . Εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο και συνηθως ακριβοτερο .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.............................Εγω παντως κατεληξα σε ενα σετ  ,ακριβοτερο απο οτι ειχα υπολογισει .Θα εκανα την δουλεια μου και με κατι φτηνοτερο αλλα αυτο θα με καλυψει για πολυ καιρο . Εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο και συνηθως ακριβοτερο .

 

Τι set?γιατί 3-4 μέρες που έλιωσα διαβάζοντας forums διαπίστωσα οτι το 1000ρικο είναι η ελάχιστη τιμή για ένα σετάκι που να σε "φτιάχνει"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι set?γιατί 3-4 μέρες που έλιωσα διαβάζοντας forums διαπίστωσα οτι το 1000ρικο είναι η ελάχιστη τιμή για ένα σετάκι που να σε "φτιάχνει"....

 

Μεσα εισαι σε ολα .Dtxpress iv πηρα , καλως η κακως (βλεπε Roland td4 ) στο κατω κατω δεν την παντρευτικα  ;D .Αγορασμενο απο Ελλαδα , για να δουλεψουν και τα Ελληνικα χερια ,εστω αυτα που εισαγουν και μεταπουλανε ... Το θεμα ειναι παντα value for money για τις αναγκες του καθενος,αν βαλεις ομως τον παραγοντα ''φτιαξιμο'' εχεις ξεφυγει .Για εναν εμπειρο π.χ. τα  millemium δεν λενε τιποτα , για εναν αρχαριο οπως εγω ομως (αν και εχω ακουστικη απο το '95.Παραδοξο ε?) θα ηταν μια αρχη .Παραπανω αναφερθηκε απο τους συμφορουμιτες, οτι για τα δεδομενα που εθεσα ,δηλαδη κοστος/απαιτησεις , να παρω αυτο που επελεξα (millenium)αλλα να αλλαξω τα pad .Eτσι βελτιονεται το σετ , και το κοστος δεν ξεφευγει.Ξεκαθαρα πραγματα . (Αλλο τι εκανα τελικα) .Και με ενα παπακι κανεις την δουλεια σου , με ενα αυτοκινητο  παιρνεις και την παρεα σου , με ενα τζιπ πας και στο βουνο ...  Επισης οπως αναφερθηκε , το διαβασμα και το ψαξιμο βοηθαει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα ,

 

Να ρωτησω και εγω κατι τους πιο εμπειρους του φορουμ...Με ενδιαφερει να τριγγαρω ακουστικα τυμπανα σε live...Με εχει κουρασει υπερβολικα να πηγαινω για live και να βρισκω τομ που δεν κουρδιζονται με τιποτα,κασες 18αρες χωρις καθολου δερματα και ταμπουρα για σχολικες γιορτες...σκεφτομαι λοιπον να τριγγαρω τομ,μποτα και ισως ταμπουρο για να μην κουβαλαω το δικο μου..αλλα θελω να παω στην δυσκολη λυση...το σεταπ που σκεφτομαι ειναι το εξης:

Τυμπανα--->Τριγγερς ddrum -----> Alesis Trigger I/O ----> Καρτα ηχου--->Λαπτοπ ----> Steven Slate Drums 3.0

Το εχει δοκιμασει κανεις αυτο,και κατα ποσο ειναι αξιοπιστο για live?

Πιατα εννοειτε παντα φυσικα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου