Προς το περιεχόμενο

Stainless steel frets


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@yann μαλλον εννοεις τα 18% nickel silver ??

 

Μπορει να ειναι σκληρα αλλα το καλο με τα ss ειναι οτι μια φορα τα βαζεις( μαζι με ολες τις αλλες διαδικασιες shimming,crownig κτλ κτλ ) και ποτε δεν χρειαζεται να ξανασχοληθεις !

Οχι οπως με τα κανονικα μου γραφουν ωρες και μετα απο κανα χρονο αν παιζεις πολυ θελουν παλι δουλεια.

Και οχι μονο αυτο. Επειδη η πλειοψηφια των κιθαριστων δεν παιζει σε ολη την ταστιερα παρα μονο σε συγκεκριμενες θεσεις ( e major/minor pentatonic πχ ) τα ταστα φθειρονται σε μερικες μονο θεσεις και αρχιζει μετα το buzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz .

 

Παντως δεν μου φαινεται πολυ πριμα η νεα evh( ok οι μαγνητες δεν εχουν το τρελο Output)

 

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yann μαλλον εννοεις τα 18% nickel silver ??

 

Μπορει να ειναι σκληρα αλλα το καλο με τα ss ειναι οτι μια φορα τα βαζεις( μαζι με ολες τις αλλες διαδικασιες shimming,crownig κτλ κτλ ) και ποτε δεν χρειαζεται να ξανασχοληθεις !

Οχι οπως με τα κανονικα μου γραφουν ωρες και μετα απο κανα χρονο αν παιζεις πολυ θελουν παλι δουλεια.

Και οχι μονο αυτο. Επειδη η πλειοψηφια των κιθαριστων δεν παιζει σε ολη την ταστιερα παρα μονο σε συγκεκριμενες θεσεις ( e major/minor pentatonic πχ ) τα ταστα φθειρονται σε μερικες μονο θεσεις και αρχιζει μετα το buzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz .

 

Παντως δεν μου φαινεται πολυ πριμα η νεα evh( ok οι μαγνητες δεν εχουν το τρελο Output)

-Η περιεκτικοτητα αλλαζει,το 18% ειναι ενδεικτικο ενος brand,που εχουν υιοθετησει και αλλοι χωρις ομως να μας πουν το υπολοιπο της "συνταγης" (καθεις τη δικη του)!

Ο πιο σιγουρος τροπος να καταλαβουμε ποσο νικελ περιεχει ενα ταστο,ειναι ο ηχος

και η αισθηση κατα το κοψιμο : οσο περισσοτερο "κρατς",τοσο περισσοτερο νικελ!

 

-Μακαρι να ηταν ετσι... "Fret dressing" ειναι παντα (καποτε) απαραιτητο!

 

-Τα ταστα φθειρονται αναλογως με τη δυναμη που ασκει ο παιχτης...και το επιπεδο του!

Aν δηλ. δωσουμε τα ιδια οργανα σε εναν αρχαριο και σε ενα Virtuoso για το ιδιο διαστημα,θα φανει το "φως-φαναρι":

Ο Virtuoso παταει "αερινα" ασκωντας μονο τη δυναμη που ειναι απολυτα απαραιτητη,

ο αρχαριος η ο μετριος παιχτης δεν μπορουν να ελεγξουν αυτη τη δυναμη,με αποτελεσμα,να "σκαβουν" και την ταστιερα ακομα...

 

-Δεν μπορουμε να ξερουμε τις ρυθμισεις στα "κουμπακια" του,αν ειναι Ουδετερα η πειραγμενα,αν και εγω ακουω θολα καντινια μονο,οι μπασσες περιεχουν πολλα "πριμα",

οποτε δεν εχει κοψει πριμα..."αζυγιστο" μου ακουγεται τ'οργανο...

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου