Προς το περιεχόμενο

Yamaha Hs80


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!!!

Λοιπών εδώ και καιρό έχω αγοράσει τα M-audio Bx5a και γενικά δεν έχω παράπονο για αυτό που προσφέρουν για τα λεφτά τους! Αλλά πιστεύω ότι θέλω να κάνω μια ακόμα «επένδυση» στα  Yamaha hs80 καθώς έχουν και καλύτερη απόκριση στο μπάσο… (http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA/ContentDetail/ModelSeriesDetail.html?CNTID=49338&CTID=560744 )

αξίζει μια τέτοια κίνηση? Η είναι υπερβολική κίνηση μόνο για το μπάσο? Τα ηχεία τα έχω ακούσει και από κοντά.

Μερικές γνώμες αν μπορούσε κάποιος που τα έχει ακούσει και έχει καλύτερη γνώση ακουστικά από μένα δεν θα ήταν άσκημα να μου δώσει μια συμβουλή

Thanks!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις να κανεις καλυτερες παραγωγες θα σε βοηθησουν σιγουρα.

Εχουν μεγαλη διαφορα τα 5αρια με τα 8αρια ειδικα εαν τα συγκρινεις διπλα διπλα.

Η δικια σου η τσεπη και οι απαιτησεις ομως μετρανε περισσοτερο.

Εγω τα εχω και με εχουν καλυψει πληρως.Ειδικα για τα λεφτα τους νομιζω οτι ειναι παρα πολυ καλα.

2+2=5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα HS80M έχουν οπίσθια τρύπα bass reflex. ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ προυπόθεση για ΟΛΑ τα μόνιτορ αυτού του τύπου, είναι ότι πρέπει ο πίσω και οι πλαϊνοί τοίχοι, να απέχουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1 με 1,5 μέτρο από το ηχείο, και καλό θα ήταν να έχουν και ένα σφουγγάρι κολλημένο επάνω (οι τοίχοι), αλλιώς θα ακούς ΑΛΛΑ πράγματα. Πριν τα πάρεις, τσεκάρησε τον χώρο τοποθέτησης τους... Εξάλου το εγχειρίδιο χρήσης των HS80M, το αναφέρει καθαρά, ότι για βέλτιστη απόδοση θα πρέπει να βρίσκονται μακριά από τοίχους 1 μέτρο. Συμβουλή, που το 90% των χρηστών αγνοούν ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ, και δεν δίνουν σημασία. Για να συμπληρώσω και το θέμα στο σύνολο του, ΟΛΑ τα μόνιτορ, με η χωρίς bass reflex, πρέπει να τοποθετούνται όσο γίνεται μακριά από τοίχους και γωνίες, ποτέ επάνω στο γραφείο χωρίς σοβαρή μόνωση (10 εκατοστά σφουγγάρι) να πατάει επάνω το ηχείο, ποτέ επάνω σε βιβλιοθήκες και ράφια και να έχετε υπόψιν σας, ότι η τοποθέτηση του monitor επάνω στο γραφείο, ακόμα και με πατούρα μόνωσης, δημιουργεί προβλήματα, καθώς το γούφερ και η κόρνα απέχει πολύ λίγο ύψος από την τάβλα του γραφείου και δημιουργεί σοβαρές και άμεσες ανακλάσεις με αυτήν την επιφάνεια, κάτι που μοιάζει σαν να τα βάλατε στο πάτωμα. Επίσης, το γραφείο και οι βιβλιοθήκες, αποτελούν στην ουσία ανοιχτές καμπίνες και οι κραδασμοί, οι δονήσεις και ο ήχος από τα monitor αντιδρά άμεσα με το έπιπλο και τις κοιλότητες και βγαίνουν ΑΛΛΑ πράγματα. Ξέρω 2 περιπτώσεις, όπου όταν τα monitor αλλάξαν θέσεις, ξαναέγινε η μίξη από την αρχή σε 2 project... Κατά την γνώμη μου, όταν στήνεις το home studio το ΠΡΩΤΟ πράγμα που κάνεις, είναι να βάλεις σε άδειο δωμάτιο, στην σωστή θέση, πάνω σε μεταλικές βάσεις τα monitor και μετά, προσέχοντας να μην επηρεάσεις τον ήχο, στήνεις γύρω από τα monitor, όλο το υπόλοιπο studio και όχι αφού το στήσεις, μετά να πεις : "Και τώρα, που περισεύει λίγος χώρος, να βάλουμε και τα monitor?". Ξέφυγα λίγο, από το θέμα του post, ε? Δεν πειράζει...κουβέντα κάνουμε.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα HS80M έχουν οπίσθια τρύπα bass reflex. ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ προυπόθεση για ΟΛΑ τα μόνιτορ αυτού του τύπου, είναι ότι πρέπει ο πίσω και οι πλαϊνοί τοίχοι, να απέχουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1 με 1,5 μέτρο από το ηχείο, και καλό θα ήταν να έχουν και ένα σφουγγάρι κολλημένο επάνω (οι τοίχοι), αλλιώς θα ακούς ΑΛΛΑ πράγματα. Πριν τα πάρεις, τσεκάρησε τον χώρο τοποθέτησης τους... Εξάλου το εγχειρίδιο χρήσης των HS80M, το αναφέρει καθαρά, ότι για βέλτιστη απόδοση θα πρέπει να βρίσκονται μακριά από τοίχους 1 μέτρο. Συμβουλή, που το 90% των χρηστών αγνοούν ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ, και δεν δίνουν σημασία. Για να συμπληρώσω και το θέμα στο σύνολο του, ΟΛΑ τα μόνιτορ, με η χωρίς bass reflex, πρέπει να τοποθετούνται όσο γίνεται μακριά από τοίχους και γωνίες, ποτέ επάνω στο γραφείο χωρίς σοβαρή μόνωση (10 εκατοστά σφουγγάρι) να πατάει επάνω το ηχείο, ποτέ επάνω σε βιβλιοθήκες και ράφια και να έχετε υπόψιν σας, ότι η τοποθέτηση του monitor επάνω στο γραφείο, ακόμα και με πατούρα μόνωσης, δημιουργεί προβλήματα, καθώς το γούφερ και η κόρνα απέχει πολύ λίγο ύψος από την τάβλα του γραφείου και δημιουργεί σοβαρές και άμεσες ανακλάσεις με αυτήν την επιφάνεια, κάτι που μοιάζει σαν να τα βάλατε στο πάτωμα. Επίσης, το γραφείο και οι βιβλιοθήκες, αποτελούν στην ουσία ανοιχτές καμπίνες και οι κραδασμοί, οι δονήσεις και ο ήχος από τα monitor αντιδρά άμεσα με το έπιπλο και τις κοιλότητες και βγαίνουν ΑΛΛΑ πράγματα. Ξέρω 2 περιπτώσεις, όπου όταν τα monitor αλλάξαν θέσεις, ξαναέγινε η μίξη από την αρχή σε 2 project... Κατά την γνώμη μου, όταν στήνεις το home studio το ΠΡΩΤΟ πράγμα που κάνεις, είναι να βάλεις σε άδειο δωμάτιο, στην σωστή θέση, πάνω σε μεταλικές βάσεις τα monitor και μετά, προσέχοντας να μην επηρεάσεις τον ήχο, στήνεις γύρω από τα monitor, όλο το υπόλοιπο studio και όχι αφού το στήσεις, μετά να πεις : "Και τώρα, που περισεύει λίγος χώρος, να βάλουμε και τα monitor?". Ξέφυγα λίγο, από το θέμα του post, ε? Δεν πειράζει...κουβέντα κάνουμε.

 

Όχι φίλος… ίσα ίσα… :) την κατάλληλη στιγμή πρέπει να τρυπώνουμε να δίνουμε και της συμβουλές μας!!! Έχεις απόλυτο δίκιο στο θέμα στησίματος καθώς τον τελευταίο καιρό συνειδητοποίησα πόσο λάθος ήταν πολλά στο δωμάτιο μου (home studio) ας πούμε τα ηχεία μου ήταν σε ξύλινο γραφείο πάνω…και πήρα βάσης αλουμινένιες και τα τοποθέτησα σε σωστό σημείο ώστε να εστιάζουνε απευθείας στο αυτί μου και πίσω από τα ηχεία που βρίσκετε ο τοίχος μπήκανε μονωτικά (σαν σφουγγάρια δεν θυμάμαι την ονομασία τους… είναι πρωί ακόμα… ;D) λόγο ότι τα M-audio bxa έχουν οπίσθια τρύπα bass reflex. Αλλά θα προχωρήσω στην αγορά τον hs80m αμεσα!

Thanks για της συμβουλές και όπως λέω και εγώ:

2 βήματα πίσω στο παρελθόν για 2 καλύτερα στο μέλλων. 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

λιπών τα ηχεία είναι πλέον στο Σπίτι μου και παίζουν μέχρι να τα μαλακώσω λίγο και να αρχίσω να κάνω mix τα κομμάτια μου!!!

καμιά σχέση τα hS80 με τα m-audio! Ειδικά στο θέμα του Μπάσου!!! Πιστεύω να βγάζουν και καλύτερα της αρμονικές τον VST Από τα m-audio!

αυτά!

αναμένοντε δοκιμές!!!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου