Προς το περιεχόμενο

Σχεδια ενισχυτων!


stavrilian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας και απο μενα!Ξερει κανεις να μου πει καποιο αξιοπιστο site για σχεδια λαμπατων τελικων και προενισχυσεων(απο γνωστες εταιριες boogie,marshall,fender κτλ)? μηπως καποιος εχει δοκιμασει να φτιαξει κατι τετοιο για να μου πει και τι λεει το αποτελεσμα? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας και απο μενα!Ξερει κανεις να μου πει καποιο αξιοπιστο site για σχεδια λαμπατων τελικων και προενισχυσεων(απο γνωστες εταιριες boogie' date='marshall,fender κτλ)? μηπως καποιος εχει δοκιμασει να φτιαξει κατι τετοιο για να μου πει και τι λεει το αποτελεσμα? :D[/quote']

 

αν ψαξεις με google κτλ θα βρεις πολλα site.εγω εχω βρει αλλα δεν τα θυμαμε

απεξω.το αποτελεσμα θα ειναι αναλογο της (σωστης η μη) συναρμολογισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βρε πολλα site αλλα ρωταω αν ξερει κανεις να μου προτινει καποιο,γιατι δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για το σχεδιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ να σου προτείνω οποιοδήποτε σχέδιο από αυτό το link

 

http://www.fender.com/support/amp_schematics/

 

γιατί είναι από την ίδια την fender. και τα σχέδια είναι λεπτομερέστατα.

 

 

ενα άλλο για mesa/boogie είναι το http://www.tubefreak.com/tubefreak.html

 

Πάντως δεν έχω δοκιμάσει κάποιο από αυτά οπότε δεν μπορώ να σου πω με απόλυτη σιγουριά.

 

αν διαβάσει το topic κάποιος πιο σχετικός ας πει και εκείνος τη γνώμη του.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να τα χρησιμοποιήσεις σαν οδηγό για να φτιάξεις κάτι δικό σου;

 

Αν δεν έχεις μεγάλη εμπειρία... που μάλλον δεν έχεις για να ρωτάς για schematics, θα συμβούλευα να ΜΗΝ το επιχειρήσεις. Πέρα από δύσκολο και και επικίνδυνο, ειδικά αν πας να κάνεις κάτι P2P.

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να τα χρησιμοποιήσεις σαν οδηγό για να φτιάξεις κάτι δικό σου;

 

Αν δεν έχεις μεγάλη εμπειρία... που μάλλον δεν έχεις για να ρωτάς για schematics, θα συμβούλευα να ΜΗΝ το επιχειρήσεις. Πέρα από δύσκολο και και επικίνδυνο, ειδικά αν πας να κάνεις κάτι P2P.

 

συμφωνώ, και ξέχασα να το εισημάνω πιο πριν. Αν όντως είσαι αρχάριος στο θέμα αυτό καλλίτερα να αρχίσεις με κἀποιο μικρό ενισχυτάκι ας πουμε 1,5 βατ κλπ. και μετά προχωρας και στα αλλα. Ομως σιγα σιγα.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ' date=' και ξέχασα να το εισημάνω πιο πριν. Αν όντως είσαι αρχάριος στο θέμα αυτό καλλίτερα να αρχίσεις με κἀποιο μικρό ενισχυτάκι ας πουμε 1,5 βατ κλπ. και μετά προχωρας και στα αλλα. Ομως σιγα σιγα.[/quote']

 

Ακόμα καλύτερα με κάποιο custom πεταλάκι :wink:

 

Το οποίο μπορεί να φτιαχτεί με προσεγμένα υλικά, κλπ και P2P ενδεχομένως (για εξάσκηση :wink: ).

 

Και μετά πας σιγά σιγά σε διάφορες κατασκευές, έναν προενισχυτή, έναν απλό τελικό, κλπ κλπ.

 

Αλλά με τη μία έναν vintage Boogie, μάλλον όχι! :D

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα καλύτερα με κάποιο custom πεταλάκι icon_wink.gif

 

Το οποίο μπορεί να φτιαχτεί με προσεγμένα υλικά, κλπ και P2P ενδεχομένως (για εξάσκηση icon_wink.gif ).

 

Και μετά πας σιγά σιγά σε διάφορες κατασκευές, έναν προενισχυτή, έναν απλό τελικό, κλπ κλπ.

 

Αλλά με τη μία έναν vintage Boogie, μάλλον όχι! icon_biggrin.gif

 

Και πάλι συμφωνώ! :D

 

Αν δει κάποιος τα σχέδια των boogie ειδικα γίνεται πανικός! Τι διακόπτες για λαμπες, τι 1000 κανάλια, τι loops! κλπ :D Για κάποιον που ξεκινάει όλα αυτά θα είναι τερατώδη! καλό θα ήταν ένα οσο το δυνατον πιο απλο πετάλι για distortion πχ. απλο, λιτο, με ελάχιστα ποτενσιόμετρα. Και θα σου προσφέρει και πολλή εμπειρία αλλα και ικανοποίηση οτι εφτιαξες κατι δικό σου!

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι ότι τον τρομοκρατήσαμε το φίλο μας... :oops:

 

Το θέμα όμως των 500 βόλτ είναι σοβαρό... :?

 

Φυσικά αν είναι για μελέτη μόνο... τότε πάσο. :D

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν σκοπευω να το φτιαξω εγω,αλλα γνωστος μου με πτυχιο ηλεκτρολογου μηχανικου,οποτε ελπιζω πως το θεμα της δυσκολιας ξεπερνιεται!το θεμα ειναι πως κυκλοφορουν τοσα πολλα σχεδια για ηδη υπαρχοντες ενισχυτες(boogie etc.) που δεν ξερω κατα ποσο ειναι ακριβη,απο το αν οντως λειτουργουν,μεχρι το να ειναι σωστες οι χωριτικοτητες των πυκνωτων :roll: γιαυτο ρωταω αν καποιος εχει κατασκευασει κατι τετοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου