Προς το περιεχόμενο

amp/speaker emulation pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να πάρω μία πεταλιέρα με amp/speaker emulation για να μπορώ να ηχογραφώ κατευθείαν απο αυτή στο pc με κορυφαία ποιότητα!!! Budget γύρω στα 300 με 350 ευρώ. Αυτές που είδα στο youtube ήταν οι line6 pod hd400, zoom g3x, vox tonelab st. Αυτή που μ'αρεσε πάρα πολύ ήταν η line6 pod400 και στα βίντεο της εταιρίας και σε διάφορα βίντεο απο users μ'αρεσε παρα πολύ τόνος, η καθαρότητα, το interface και το πόσο απίστευτα κοντά εώς και ίδια έφτανε σε κλασικούς ήχους (pink floyd, george lynch, acdc κτλ). H zoom g3x δεν μ'αρεσε καθόλου όσων αφορά τους ήχους και στα sponsored βίντεο και στα user βιντεο, με έβγαλε μία τσαπατσουλία η όλη φάση, και σε ένα βίντεο ακουγόταν και ψιλοπαράσιτα και με χάλασε απίστευτα. Τέλος η tonelab μ'αρεσε που χει το tube πάνω, οι ήχοι ήταν καλοί αλλά με φάνηκαν λίγο too much, δεν μ'αρεσε το interface, τα λίγα εφφέ σε σύγκριση με την line6 και με προβλημάτισε λίγο αν το tube επηρρεάζει στην καρφί ηχογράφιση στο pc. Πείτε μου τις απόψεις σας.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Ο πιο ευκολος τροπος (και με καλα αποτελεσματα) να ηχογραφεις σε pc ειναι η κιθαρα καρφι στην καρτα ηχου και χρησιμοποιωντας καποιο software οπως guitar rig, amplitude κτλ.. Δεν χρειαζεται εξτρα πεταλιερα μονο για αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τις πεταλιέρες που αναφέρεις έχω δουλέψει μόνο την tonelab και πραγματικά σκοτώνει για αυτή τη δουλειά. Ηταν πολύ πιο κοντά απο τα software simulation που έχω δουλέψει, πολύ ευκολη στη χρήση, κ γενικά πολύ σούπερ για αυτή τη δουλειά. ΒΕΒΑΙΑ τίποτα δεν είναι τόσο καλό όσο ένα sm57 μπροστά απο τη καμπίνα σου (στα βρώμικα-γιατί στα καθαρά η tonelab σε κάνει να ξεχάσεις και το όφωνο...)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από θέμα bang for the buck και ευκολίας, συμφωνώ με Alter. Παλιότερα δούλευα με τα demo των guitar rig 3 και ReValver και ήμουν ευχαριστημένος.

 

 

Ηταν πολύ πιο κοντά απο τα software simulation που έχω δουλέψει

 

Ποιά έχεις δουλέψει; Ρωτάω γιατί έχω να ασχοληθώ με software sims από τότε που πήρα το pod x3 live για χρήση σε πρόβες/live.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΕΒΑΙΑ τίποτα δεν είναι τόσο καλό όσο ένα sm57 μπροστά απο τη καμπίνα σου (στα βρώμικα-γιατί στα καθαρά η tonelab σε κάνει να ξεχάσεις και το όφωνο...)

 

E όχι και ΒΕΒΑΙΑ... Υπάρχουν πολλές ωραιότατες λύσεις που μπορούν να το καταργούν εντελώς (ειδικά το πολυφορεμένο - και αντιπαθέστατο για πολλούς, και για μένα - SM57). Απλά το εάν και πότε θα προτιμηθεί το real thing εξαρτάται από το αυτί, τις προτιμήσεις και τις απαιτήσεις/υποχρεώσεις του κάθε παίκτη, αναλόγως με την περίσταση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μία limited έκδοση του guitar rig 5, αλλά όταν βάζω την κιθάρα στην εξωτερική κάρτα ήχου (behringer uca) αλλά και στην εσωτερική του pc, βγάζει άπειρο θόρυβο με αποτέλεσμα να πρέπει να ανεβάσω πολύ το noise gate του guitar rig, και έτσι να χάσω τελείως το sustain από τις νότες και ο τόνος να'ναι λίγο περίεργος!!!

 

Jasemeister είσαι ευχαριστημένος με το Pod x3? Για live το συνδέεις κατευθείαν με το PA ή το περνάς μέσα απο ενισχυτή?

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E όχι και ΒΕΒΑΙΑ... Υπάρχουν πολλές ωραιότατες λύσεις που μπορούν να το καταργούν εντελώς (ειδικά το πολυφορεμένο - και αντιπαθέστατο για πολλούς, και για μένα - SM57). Απλά το εάν και πότε θα προτιμηθεί το real thing εξαρτάται από το αυτί, τις προτιμήσεις και τις απαιτήσεις/υποχρεώσεις του κάθε παίκτη, αναλόγως με την περίσταση.

 

Ναι αλλά δεν μας λες και ποιές είναι αυτές οι λύσεις να τις δοκιμάσουμε.

 

Θέλουμε να σπάσουμε λίγο την αγριάδα του drive όπως θα γινόταν με ένα μικρόφωνο πως το κάνεις με άλλο τρόπο?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, αν και είναι χιλιοσυζητημένο θέμα και με το ψαχτηράκι θα βρείτε δεκάδες συζητήσεις. Προσωπικά, σαν ενιαία λύση για καρφί στην κονσόλα με speaker emulation χωρίς την χρήση PC συνιστώ από πεταλιέρα την Tonelab και από πεταλάκι κάποιο από τα καταπληκτικά Character της Tech 21, κυρίως το VT Bass (εξαιρετικό και για κιθάρα), το Liverpool και το Blonde. Aυτά θα τα χρησιμοποιούσα άφοβα στο τέλος της πεταλιέρας μου καρφί σε κονσόλα ή κάρτα ήχου. Πολύ ωραίος ήχος και καθόλου "κούφιος" ή μουντός ηχητικά όπως οι περισσότεροι του είδους αυτού. Ακόμη κι αν δεν αποτελέσουν την πρώτη επιλογή κάποιου, είναι θαυμάσιο και σούπερ φορητό backup αν για κάποιο λόγο τα φτύσει ο ενισχυτής (υπό την προϋπόθεση να παίρνεις όλα τα drives και τα εφφέ από την ήδη υπάρχουσα πεταλιέρα).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν εχει προβλημα το σπιτι με γειωσεις και ρευματα δοκιμασε πρωτα με καμμια πεταλιερα πριν παρεις γιατι ειναι πιθανον μολις την συνδεσεις στο pc να χεις το ιδιο θεμα με το θορυβο που εχεις και τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, αν και είναι χιλιοσυζητημένο θέμα και με το ψαχτηράκι θα βρείτε δεκάδες συζητήσεις. Προσωπικά, σαν ενιαία λύση για καρφί στην κονσόλα με speaker emulation χωρίς την χρήση PC συνιστώ από πεταλιέρα την Tonelab και από πεταλάκι κάποιο από τα καταπληκτικά Character της Tech 21, κυρίως το VT Bass (εξαιρετικό και για κιθάρα), το Liverpool και το Blonde. Aυτά θα τα χρησιμοποιούσα άφοβα στο τέλος της πεταλιέρας μου καρφί σε κονσόλα ή κάρτα ήχου. Πολύ ωραίος ήχος και καθόλου "κούφιος" ή μουντός ηχητικά όπως οι περισσότεροι του είδους αυτού. Ακόμη κι αν δεν αποτελέσουν την πρώτη επιλογή κάποιου, είναι θαυμάσιο και σούπερ φορητό backup αν για κάποιο λόγο τα φτύσει ο ενισχυτής (υπό την προϋπόθεση να παίρνεις όλα τα drives και τα εφφέ από την ήδη υπάρχουσα πεταλιέρα).

 

Μια χαρά είναι ο ήχος απλά είναι πιο άγριος απ'ότι είναι στον ενισχυτή.

Αυτό είνια και το λογικό αφού δεν υπάρχει το μικρόφωνο για να "μαλακώσει" τον ήχο,τι μπορεί να αντικαταστίσει την απουσία του μικροφώνου(πρόγραμμα στον υπολογιστή καμία κατασκευή μετά την πεταλιέρα για να δώσει κατι παρόμοιο με αυτά που δίνει το μικρόφωνο)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου