Προς το περιεχόμενο

Τι τύπος reverb είναι αυτός?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακούστε λίγο αυτό το μικρό clip, και βοηθήστε με να αναγνωρίσω τι τύπο reverb χρησιμοποιεί ο Robert Cray

εδώ

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είμαι κιθαρίστας.. θές να παίξεις αυτό το μικρό κομματάκι ξερά εσύ και να το στείλεις (ανεβάσεις) ωστε να πειραματιστώ και να κάνω μια προσπάθεια να το βρώ το reverb; Αν καταφέρω κάτι στο στέλνω πίσω και το ακούς κι εσύ. Επειδή είναι μικρό ανεβασέ το και σε wav αν θες ή mp3 στα 192. Δεν ξέρω αν είναι φασαρία αλλά ίσως σε βοηθήσουμε καλύτερα έτσι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν βρίσκομαι μπροστά στα Genelec αλλά εκ πρώτης ακρόασης μάλλον για ένα κορυφαίο (Lexicon. TC, κλπ) medium hall ή chamber πρόκειται.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είμαι κιθαρίστας.. θές να παίξεις αυτό το μικρό κομματάκι ξερά εσύ και να το στείλεις (ανεβάσεις) ωστε να πειραματιστώ και να κάνω μια προσπάθεια να το βρώ το reverb; Αν καταφέρω κάτι στο στέλνω πίσω και το ακούς κι εσύ. Επειδή είναι μικρό ανεβασέ το και σε wav αν θες ή mp3 στα 192. Δεν ξέρω αν είναι φασαρία αλλά ίσως σε βοηθήσουμε καλύτερα έτσι. :)

 

Ορίστε το

clipaki μου γραμμένο κατευθείαν μέσω Behringer στο PC... :oops: :oops:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άκου αυτό:

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/x_pap/elias_robert_x.mp3

; Σόρρυ αλλά δεν είχα πολύ χρόνο αυτές τις μέρες :( :oops: Δεν ξέρω αν πέτυχα τίποτα αλλα ακούγεται πολύ ωραία η κιθάρα σου.. μου φάνηκε ότι έχεις πολύ θόρυβο όμως.. Έκανα μερικές δοκιμές με plug-in reverbs (δεν έχω lexicon :( ) και έβγαλα λίγο θόρυβο.. δεν πείραξα τίποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δε μπορώ να κρίνω γιατί τώρα τα άκουσα στο γραφείο από τα ηχειάκια του PC, νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι κοντινό ;)

Ίσως ήθελε λίγο μικρότερο μέγεθος του φανταστικού χώρου που δημιούργησες, γιατί άπλωνε λίγο παραπάνω από ότι του Cray.

 

Πάντως ο τύπος είναι μάλλον αυτός ;)

 

Τι reverb χρησιμοποίησες τελικά?

 

ΥΓ: Ο θόρυβος ήταν επειδή έγραψα την κιθάρα βιαστικά, καρφί στην Behringer και ήμουν κοντά στα μόνιτορ...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποίησα το reverb του izotope ozone (plate 40%) στο μάστερ κανάλι στο cubase. Έμοιαζε να είναι κοντινός ο ήχος γιαυτό διάλεξα αυτό και όχι γιατί θεώρησα πως αυτόν τον τύπο χρησιμοποιεί το original. Σίγουρα θα έχουν περάσει κάποιο ακριβό μηχάνημα από πάνω και μόνο να το προσεγγίσω μπορούσα :( .

Γαι να μοιάσει πιο πολύ το δικό σου με το δικό του θα ήθελε και λίγο τονισμό μέχρι και τα 500hz.. ήταν πιο γεμάτο εκεί το original. Αλλά επειδή έψαχνες μόνο το reverb δεν ασχολήθηκα. Είχες λίγο θόρυβο και μια κορυφή στις 13khz που τα καθάρισα.. δεν ξέρω αν παραμόρφωσα το σήμα. Πάντως μάρεσε έτσι πως ακουγόταν που έπαιζες εσύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου