Προς το περιεχόμενο

Ηχος τελειως DIY ,Πως το ακουτε?


Johnny.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

Φορμαρουμε ενα καινουργιο σχημα τελευταια στα Βορεια και μετα απο χρονια ταλαιπωριας σε προβαδικα κτλ,πιστευω οτι εχουμε δικο μας χωρο και ξεπατονομαστε στις προβες.

Η φαση ειναι τελειως DIY οπως ολες ,αλλα δεν ξερω επειδη μας εκατσε ο ηχος ή δεν ξερω θελω την γνωμη σας.

 

Παρακατω θελω να παραθεσω το στησιμο του ηχου και επισης να πω οτι παιζουμε στο γκαραζ μου χωρις καμια ηχοαποροφηση ή πετροβαμβακα ή κατι ,ακομα και η πορτα ειναι η κλασικη γκλαβανη που ανεβοκατεβαινει με το χερι ,καλυμενη βεβαια με χαλια .

Το σετ μας ειναι ημιακουστικο και εχει ως εξης.

 

Στα τυμπανα εχουμε ενα ταμπουρο ,ενα χαι χατ ,δυο μπονγκακια και ενα παλιο τομ για μποτα.Η ακουστικη κιθαρα βγαινει απο ενα Artec ενισχυτη του δρομου με μπαταριες ,το μπασο απο τον VHT combo 6 και η κιθαρα μου απο το Twin.Η φωνη βγαινει απο ενα Vox mini παλι ενισχυτη του δρομου και η ολη ηχογραφηση γινεται με ενα φτηνο πυκνωτικο στο κεντρο του χωρου και μετα cubase με ενα ελαφρυ eq ,λιγο compressor & limiter

 

Τρια τραγουδια θα ανεβασω και περιμενω την γνωμη σας και για το συνολο αλλα και για τον ηχο με τις υπαρχουσες συνθηκες.

 

https://app.box.com/s/h704ugia2r92thzzi4bdgo0hqv6euhtg

https://app.box.com/s/72omzthhcdtfwk9mkjslre1j6mej09vz

https://app.box.com/s/bel2c04gy9f2w1nz2ynuotgoyn8txsa7

 

Σας ευχαριστω.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα απ'ότι περίμενα ακούγεται. Not bad. Άμα φτιάξει λίγο σύστημα για τη φωνή καλύτερα θα'ναι.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα απ'ότι περίμενα ακούγεται. Not bad. Άμα φτιάξει λίγο σύστημα για τη φωνή καλύτερα θα'ναι.

Ναι και μενα αυτην ηταν η λογικη και ανεβασα το θρεντ.Οτι ακουγεται καλυτερα απο οτι περιμεναμε ,βαση παντα τον χωρο αλλα και τα μηχανηματα που διαθετουμε.Σκεφτηκα αυτο που λες για τη φωνη και μπορω αν θελω να την βγαλω απευθειας απο το Cubase στα monitor,με τα αναλογα εφφε επανω ,αλλα απο την αλλη ,προβες κανουμε και ηχογραφουμε για να ακουμε και να βελτιονομαστε ,επομενως και ετσι να μεινει ,νομιζω λειτουργει μια χαρα.

Σε ευχαριστω για τον χρονο σου παντως.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ειδικά το guns of brixton το απηλαυσα τα μεγιστα!!! ;D

Ο ορισμος του garage!!!! χαχαχαχαχα

Πολυ καλυτερο απο οτι περιμενα! Εκει πως ακουτε?

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ειδικά το guns of brixton το απηλαυσα τα μεγιστα!!! ;D

Ο ορισμος του garage!!!! χαχαχαχαχα

Πολυ καλυτερο απο οτι περιμενα! Εκει πως ακουτε?

Nαι φιλε μου το Guns το γουσταραμε ολοι πολυ ,ειναι απο τα καλυτερα μας .Δεν ξερω εκατσε η φωνη ,τι να πω.Γενικα εχω να πω οτι απο το τιποτα ή το μια προβα την βδομαδα ,τωρα μεσα σε μια βδομαδα εχουμε τουμπανιασει.

  Θελω να πω οτι αν οντως θες να κανεις ενα σχημα ,να δεσει να πειραματιστει και εν τελη να προχωρησει σχετικα γρηγορα ,με μια προβα την εβδομαδα και δυο δεν γινεται .Πρεπει να εισαι καθε μερα εκει.

  Οσο για τον ηχο ,πονταρουμε στο συγκεκριμενο στησιμο μιας και οι δυνατοτητες ηλεκτρικου λαιβ στην πολη μου ειναι μικρες .Ενω ετσι ειμαστε πολυ ευελικτοι και απο την αλλη ,οταν παω στουντιο ,ειμαι ετοιμος και δεν χανω ουτε τον χρονο μου ουτε τα λεφτα μου

  Μη ξεχασω την άπλα του χωρου ,τσιγαρα ποτα διαλειματα οποτε θες.

Οσο για το ηχο ειναι αυτο που ακους.Με ενα κοινο ταμειο και λιγη προσωπικη δουλεια απο μας ,πιστευω εν καιρω θα ειναι ακομα καλυτερα .Ηδη απο τον Μαρτη θα μπει μονωμενη πορτα και καποιες μπασοπαγιδες ,βλεπουμε και κανουμε .

  Εχουμε και δυο τρεις εκδηλωσεις μες στο Μαρτη ,επομενως ολα ρολαρουν ομορφα.

Το ξαναλεω παντως σαν τον χωρο σου δεν εχει.Ειναι η πρωτη φορα για υτο και ο ενθουσιασμος.Τεσπα ,εν καιρω θα ανεβασω και αλλα δειγματα αν οντως υπαρχει λογος.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου