Προς το περιεχόμενο

Σχεδια ενισχυτων!


stavrilian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βαλε στο google: guitar amp schematics (αν και φανταζομαι το εχεις ψαξει ηδη)

 

Εαν ο φιλος σου ειναι γνωστης δεν θα εχει προβλημα με τα σχεδια. Το δυσκολο ειναι να σχεδιασεις κατι μονος σου εξαρχης. Οσο για τις τιμες των πυκνωτων κλπ κλπ ο φιλος σου θα ξερει τι ειναι σωστο και τι ειναι τελειως λαθος. Ορισμενα πραγματα μπορει να "παιζουν" και να σου δινουν διαφορετικο ηχο.

 

Το βασικοτερα θεμα ειναι το αν σε συμφερει οικονομικα να κανεις κατι τετοιο. Αποψη μου ειναι οτι μονο αν πας να φτιαξεις καποιο μεγαλο μηχανημα θα βγει κατι που οικονομικα σε συμφερει. Αν ενδιαφερεαι για καποιο μικρο ενισχυτη για προβες κοιταξε καλυτερα αυτους που κυκλοφορουν στην αγορα.

 

Τα περισσοτερα εξαρτηματα θα τα βρεις στην αγορα. Πλακετες δεν χρειαζονται (απαγορευονται !) Μπορεις να ψαχτεις και στο μοναστηρακι, καμια παλια τηλεοραση με λυχνιες θα παιζει :D

Αυτο που δεν θα βρεις στην Ελλαδα ειναι ο μετασχηματιστης εξοδου, δηλαδη αυτο που θα δωσει ρευμα στα ηχεια σου και ο οποιος νομιζω εξαρταται απο το συνολικο σχεδιασμο του ενισχυτη.

 

Το εχω ψαξει και γω λιγο γιατι εχω εναν φιλο που επισκευαζει τετοιους ενισχυτες.

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα site που σου είπαν τα παιδιά έχουν αξιόπιστα σχέδια.

Ο φίλος σου έχει ξαναφτιάξει ενισχυτή κιθάρας/ήχου ή κάτι αντίστοιχο?

Γιατί εκτός από την αντιγραφή ενός σχεδίου και τα "σωστά" υλικά παίζουν κι άλλα πράγματα με τεράστιο ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα(όπως π.χ. η σωστή τοποθέτηση).

Υλικά μπορείς να βρεις τα περισσότερα από Ελλάδα.Για κάποια high end υλικά δυστυχώς θα αναγκαστείς να παραγγείλεις από εξωτερικό.

Μετασχηματιστές αν θες τους "original" που φοράνε οι ενισχυτές - αν μπορέσεις να βρεις - θα είναι μόνο από το εξωτερικό.Αλλά θα σου κοστίσει πολυυυυυυ ακριβά.

Από Ελλάδα έχεις δύο λύσεις: Ή να αγοράσεις έτοιμους με αντίστοιχα specs όπως οι Hammond (λίγο πιο φτηνή λύση) ή να παραγγείλεις να σου φτιάξουν(ακόμα πιο φτηνή λύση).

Υπάρχουν αρκετές εταιρίες στην Ελλάδα που κάνουν custom κατασκευές

μετασχηματιστών (ισχύος,εξόδου και ότι άλλο θες).Αν θες στείλε μου πμ για να σου δώσω τηλ-διευθύνσεις από κάποιους δοκιμασμένους και με πολύ καλά αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ενισχυτη ηχου δεν εχει ξαναδουλεψει ειναι η αληθεια,αλλα σε πλακετα εχει μια εμπειρια!δειχνοντας του καποια σχεδια μου ειπε πως δεν ειναι κατι τρομακτικα δυσκολο! :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αποψη μου ειναι πως δε νομιζω να ειναι τοσο απλο.

 

μην ξεχναμε πως αν ηταν κατι που μπορουσε να το βρει ο οποιοσδηποτε, ο ενισχυτης δεν θα ειχε 3500 ευρω :wink:

 

 

περαν της δυσκολιας, δε νομιζω πως αξιζει να κανει καποιος κατι τετοιο, εκτος αν ξερει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι τελικο αποτελεσμα θα εχει και ποσο θα του χρησιμευσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stavrilian

σε ενισχυτη ηχου δεν εχει ξαναδουλεψει ειναι η αληθεια,αλλα σε πλακετα εχει μια εμπειρια!δειχνοντας του καποια σχεδια μου ειπε πως δεν ειναι κατι τρομακτικα δυσκολο!

 

Τα σχέδια σχεδον πάντα φαίνονται εύκολα αλλά όταν αποφασίσεις να το υλοποιήσεις, ακόμα και όταν έχεις όλα τα υλικά έτοιμα για χρήση τότε φαίνεται βουνό ακόμα και ένα πεταλάκι! :D

 

Ακόμα και ένα πεταλάκι ακόμα και αν έχεις αρκετή εμπειρια και ξέρεις τι κανεις μπορεί να σου πάρει αρκετές μερες να το τελειώσεις. Σκέψου να πας να κάνεις boogie και να πας και ψάχνοντας ποσο θα το κάνεις! :D

 

Οπωσδήποτε βοηθάει οτι ο φίλος σου ειναι ηλεκτρολογος. Ομως πιστεύω ότι το καλλίτερο θα ήταν να ξεκινήσετε με ενα απλό πεταλάκι για να δειτε τι παιζει πρωτα και μετα προχωράτε!

 

 

 

ESP1982

μην ξεχναμε πως αν ηταν κατι που μπορουσε να το βρει ο οποιοσδηποτε, ο ενισχυτης δεν θα ειχε 3500 ευρω icon_wink.gif

 

 

περαν της δυσκολιας, δε νομιζω πως αξιζει να κανει καποιος κατι τετοιο, εκτος αν ξερει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι τελικο αποτελεσμα θα εχει και ποσο θα του χρησιμευσει

 

Οπωσδήποτε. Αν γινοταν εύκολα τοτε ολοι θα ειχαν γινει κατασκευαστες!

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το site ax84.com έχει ότι χρειάζεται κάποιος για να μάθει τα βασικά.

Πριν 4-5 χρόνια που έφτιαξα τον πρώτο μου ενισχυτή υπήρχαν και άλλοι 2-3 Έλληνες μέσα και με είχαν βοηθήσει αρκετά.

 

Keep in mind, σαν συμβουλή, κάθε πρωι να διαβάζεις τη σελίδα με τους κανόνες ασφαλείας...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου